Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

(Zdroj: shutterstock)

Z jakých barev a odstínů můžete vybírat

Dřevěné podlahy jsou k dispozici v těch nejlehčích světlých odstínech, přes přírodní bambusové žluté odstíny, až po ty nejhlubší mající ebenově černý nebo mahagonový nádech. Někdy tedy není rozhodně jednoduché správně si vybrat a zvolit pro vlastní domácnost ten pravý odstín. Mějte na paměti, že vždy byste měli vybírat podlahu podle aktuálních dekorů, které jsou na trhu nabízené, jděte s dobou a nechejte se inspirovat.

Jaká pravidla platí vždy

Podobně jak pohlížíme na holé zdi, jako na holé malířské plátno, se kterým se dá experimentovat, tvořit a dekorovat, tak je to i s holou podlahou, která si říká o zaplnění.  Tím, jakou vyberete do interiéru podlahu, nastavíte tón pro celý zbytek místnosti. V závislosti na množství přiváděného přirozeného světla do místnosti si můžete diktovat, zda vyberete podlahu tmavší, která místnost pocitově zmenší, či naopak. Světlá podlaha vytvoří iluzi většího prostoru a váš pokoj se rázem bude zdát větší.

Tradiční interiéry upřednostňují tmavou

Tradičně koncipované interiéry se pravděpodobně přikloní k tmavším dřevěným podlahám, zatímco ultra-moderní interiéry budou volit spíše mezi světlejšími odstíny, které podtrhnou elegantní linii a určité architektonické prvky interiéru. Vyberte si tedy i vy barvu dřevěné podlahy takovou, aby se dobře doplňovala s architektonickými detaily vašeho domova anebo naopak aby doplnila paletu barev interiéru v kontrastním duchu.

Barevná shoda podlahy a nábytku

Podlahy mohou barevně odpovídat také volbě skříní či většího nábytku umístěného v daném prostoru. Rozhodnete-li se pro tuto variantu, pomůže vám to sjednotit celkový vzhled místnosti, což podpoří příjemný pocit při obývání interiéru.

Tvrdost podlahy

U dřevěné podlahy  však nejde jen o barvu, důležitá je i tvrdost a kvalita dřeva. Do velmi zatěžovaných prostor se hodí jasan, buk, nebo dub  a do méně zatěžovaných zase jasan, borovice, olše či bříza. Zeptejte se proto vždy odborníka, zajistíte tak, že vám podlaha dlouho vydrží.

Než padne rozhodnutí

Předtím, než se rozhodnete pro světlou nebo tmavou podlahu, použijte tyto inspirativní myšlenky k posouzení vašeho interiéru i s přihlédnutím k volbě nábytku a zvolte styl designu vašeho obytného prostoru a jděte od toho. Vyberte si takovou podlahu, která odráží váš životní styl. Přejeme vám při výběru šťastnou ruku.

 

Publikováno: 03.03.2023, Autor: autor: Redakce | zdroj: Decoist, Hornbach, Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Rekonstrukce staré vily

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vila z 30. let prošla rekonstrukcí tak, že zůstal zachován její původní ráz zvenku, zatímco interiér zcela změnil svou tvář.

Dokončení květinové zdi v interiéru

Pepa Libický dokončuje květinovou zeď

Rostliny jako čističky vzduchu

Veronika Nováková si povídá se svým hostem o čištění vzduchu v interiéru pomocí pokojových rostlin.

Barevné nátěry v interiéru

Barevné nátěry v interiéru

Kamenný koberec

Kamenný koberec.

Na stavbě v Tišících pokračuje nivelace podlah, přitopit a jde se na to

Před samotnou nivelací je potřeba všechny podlahy v celém domě, i včetně podlah ve sklepě a suterénu, důkladně vyčistit. Po vyčištění podlah řemeslníci po potřebném změření vlhkosti a napenetrování provedli přesnou nivelaci podlah.

ČTĚTE DÁLE

Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete
Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete

Podlahy

Imitace dřeva z keramiky předčilo svými vlastnostmi dřevo. Nevěříte? Přesvědčte se o tom. Máme pro vás zajímavé informace o moderním materiálu.

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.

Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí
Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí

Podlahy

Pocit z opravdového dřeva nepřebije sebelepší napodobenina. Na rozdíl od nich je dřevěná podlaha úžasná v tom, že se dá i několikrát přebrousit a pak vypadá jako nová. Vše o renovaci parket a pokládce dřevěné plovoucí podlahy se dočtěte v našem článku.