Žít, pěstovat a konzumovat na malé ploše

Jedním z hlavních problémů budoucnosti se jeví fakt, že lidí stále přibývá a ploch pro pěstování užitkových rostlin ubývá. Prognózy odborníků v tomto ohledu nejsou ani trochu pozitivní. Naštěstí jsou mezi námi na planetě i tací, kteří jsou připraveni situaci zachránit – a to nejen ve filmech. Konec světa se odsouvá, nastupují vertikální skleníky!

Vertikální pěstování umožňuje maximalizovat využití prostoru, což je zvláště užitečné v hustě osídlených městských oblastech
Vertikální pěstování umožňuje maximalizovat využití prostoru, což je zvláště užitečné v hustě osídlených městských oblastech (Zdroj: Shutterstock)

Proč?

V současné době jsou vertikální skleníky asi nejvíce spojovány se švédskou společností Plantagon. Idea spočívá v tom, že budovy přispějí k inteligentnímu řešení klimatických změn v celosvětovém blížícím se vzrůstajícím požadavku na potraviny.

Ale už o mnoho generací dříve fungovalo zjednodušené svislé pěstování ve Vietnamu i Číně. V zemích, které bojují s nedostatkem prostoru odnepaměti. A když mohou lidé ve městech bydlet ve více podlažních domcích o půdorysu evropské větší koupelny, proč by plodiny nemohly také?

Vertikální způsob pěstování může zahrnovat různé technologie, od jednoduchých poliček a regálů až po sofistikované hydroponické a aeroponické systémy
Vertikální způsob pěstování může zahrnovat různé technologie, od jednoduchých poliček a regálů až po sofistikované hydroponické a aeroponické systémy (Zdroj: Shutterstock)

Horizontálně nebo vertikálně, vždy je potřeba půda (či zásobník živin), vzduch, voda a slunce. Chladnější klimatické oblasti to mají o něco náročnější. Vertikální kultivace musí počítat ještě se spotřebami energií na vytápění. Zaplavováním pesticidy či chemickými hnojivy a vysoké spotřebě vody se moderní technologie snaží vyhnout.

Místní produkce snižuje potřebu přepravy potravin na dlouhé vzdálenosti, čímž se snižuje uhlíková stopa
Místní produkce snižuje potřebu přepravy potravin na dlouhé vzdálenosti, čímž se snižuje uhlíková stopa (Zdroj: Shutterstock)

Jak?

Název napovídá, že místo toho, aby byly plodiny umístěny vedle sebe v rozlehlých záhonech, jsou naopak poskládány na minimální ploše nad sebou. Důležité je zajištění dostatku světla.

Opravdu vychytaná provedení využívají místo velkých mezer mezi patry rotaci. Samozřejmě, motor i ostatní komponenty jsou vytvořeny tak, aby byla spotřeba energie minimální – ideálně z obnovitelných zdrojů.

Pravidelně kontrolujte podmínky a pečujte o rostliny, aby dosáhly co nejlepších výsledků
Pravidelně kontrolujte podmínky a pečujte o rostliny, aby dosáhly co nejlepších výsledků (Zdroj: Shutterstock)

Optimalizováno je i zavlažování. Probíhá v momentě, kdy se nádoba vyskytuje ve spodní části a díky pohybu vzhůru pak odkapává i na další květníky.

Existují však i další řešení bez nutnosti substrátu, jako je pěstování v hydroponii (živném roztoku) či přímo v ultraponii (vodní mlze). Údajně největší nárůst organické hmoty pochází právě z ultraponie.

Díky možnosti kontrolovat podmínky růstu, jako je osvětlení, teplota a vlhkost, mohou vertikální farmy dosáhnout vyšších výnosů než tradiční zemědělství
Díky možnosti kontrolovat podmínky růstu, jako je osvětlení, teplota a vlhkost, mohou vertikální farmy dosáhnout vyšších výnosů než tradiční zemědělství (Zdroj: Shutterstock)

Kolik?

Pěstování ve vertikálních sklenících vyžaduje dle nejnovějších studií pouze necelých 10 % spotřeby vody v porovnání se stejným výnosem získaným konvenčním pěstováním na polích.

Stavět skleníkové věžáky na tzv. zelené louce, jak si někteří představují, by bylo podobné asi jako fotovoltaická elektrárna na orné půdě. Ovšem znovuzrození starých nepoužívaných průmyslových areálů či ostatních „brownfiled“, to už je jiná písnička! Nemluvě o ušetřených emisích za často až nesmyslně dlouhé trasy, na kterých musí potraviny putovat z místa sklizně ke spotřebiteli.

Pěstování blízko místa spotřeby zajišťuje čerstvost a kvalitu potravin, což je důležité pro zdraví obyvatel měst
Pěstování blízko místa spotřeby zajišťuje čerstvost a kvalitu potravin, což je důležité pro zdraví obyvatel měst (Zdroj: Shutterstock)

Nad čím je ještě potřeba se zamyslet, jsou pořizovací náklady a zajištění slunečního svitu. Lídři v osvětlení sice mají na výrobní lince úsporný typ „Green Sense“ určený přímo pro pěstování rostlin, ale tyto speciálně upravené LED diody jsou zatím velice nákladné. Navíc je otázkou, zda vůbec lze blahodárné účinky slunečních paprsků nahradit. V našich podmínkách je také nutné zvážit způsob vytápění.

Jako každá nová myšlenka, která se objeví, má i vertikální kultivace své mouchy. V místech s dobře dostupnou lokální konvenční zemědělskou výrobou asi úplně konkurenceschopná nebude. Naproti tomu v oblastech s nedostatkem vody, prostoru či se zničenou půdou a podobně je už dnes na mnoha místech velice efektivní i jedinou rozumnou možností.

Vertikální farmy mohou být navrženy tak, aby minimalizovaly spotřebu vody a energie, a zároveň snižovaly potřebu pesticidů
Vertikální farmy mohou být navrženy tak, aby minimalizovaly spotřebu vody a energie, a zároveň snižovaly potřebu pesticidů (Zdroj: Shutterstock)

Kde?

Jednoduché vertikální pěstování jsem si vyzkoušela loni na terase. Jedná se o super řešení nejen pro obyvatele bytů, ale i pro ty z nás, co máme na zahradě nezbedné psy a málo prostoru.

Do truhlíků na poličkách jsem nasázela zatím jen nižší plodiny (např. saláty, ředkvičky, kedlubny, mrkve…), protože jsem je měla přímo nad sebou, ale nadcházející sezonu plánuji truhlíky umístit kaskádovitě a zkusit třeba i rajčata, papričky či okurky.

Zdroj informací: Gabriela Povýšilová

Publikováno: před 2 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat květiny na stěně

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Martin Matouš ukazuje, jak pěstovat pokojové rostliny jako tzv. vertikální zahradu, tedy na kolmé stěně.

Poradna ohledně okurek

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně okurek

Podpůrná konstrukce vinné révy

Konstrukce u vinné révy je potřebná především proto, že réva je pnoucí rostlina a bez opory bude polehávat a hrozny se mohou poškodit. Jaké jsou řešení podpory révy?

Návod na jednoduchou výrobu poschoďového květináče

Jak vyrobit praktický poschoďový květináč pro ušetření místa

Jak nekonvenčně kotvit práh

Pro upevnění parapetu nebo prahu k podkladu se aplikuje většinou lepidlo. Víte, co znamená nekonvenční způsob kotvení?

Domácí štípačka na dřevo

Štípačky zastanou náročnou práci při přípravě zásob dřeva na topení. A víte, že by se štípačka dala vyrobit doma?

ČTĚTE DÁLE

Nebojte se zakomponovat mramor do svého interiéru
Nebojte se zakomponovat mramor do svého interiéru

Zahrada

Mramor je od pradávna spojený s nadčasovostí, kvalitou a luxusem. V moderním interiéru je mramor opět v módě. Pojďme se inspirovat, jak mramor používat.

Jak odstranit řasy ze zahradního jezírka?
Jak odstranit řasy ze zahradního jezírka?

Zahrada

Pokud máme zahradní jezírko, péče o něj nikdy nekončí. V zimě je potřeba dodat pod hladinu kyslík, v létě pak řešit problém s přemnoženými řasami.

Vyrobte si sáčky na sušené bylinky do zásoby
Vyrobte si sáčky na sušené bylinky do zásoby

Zahrada

Uchovávat bylinky v igelitovém pytlíku není to pravé. A skladovat množství různých sklenic a dóz také ne. Vyrobila jsem proto sáčky na sušené bylinky.

Minimalisticky zařízenému domu vládne bílá
Minimalisticky zařízenému domu vládne bílá

Zahrada

Mladý manželský pár si oblíbil minimalismus, na němž oceňují především jeho nadčasovost a čistotu linií. Zvolenou koncepci potrhuje všudypřítomná bílá barva.

Žít, pěstovat a konzumovat na malé ploše
Žít, pěstovat a konzumovat na malé ploše

Zahrada

Vertikální pěstování se stává čím dál populárnějším způsobem, jak efektivně využívat omezený prostor ve městech pro pěstování rostlin.

Tipy, jak uskladnit ovoce a zeleninu
Tipy, jak uskladnit ovoce a zeleninu

Zahrada

Správné uskladnění ovoce a zeleniny je klíčové pro zachování jejich čerstvosti, chuti a nutričních hodnot. Každý druh má specifické požadavky na skladování.

Zimní zahrada a slunná terasa v jednom. Majitelé jsou nadšeni!
Zimní zahrada a slunná terasa v jednom. Majitelé jsou nadšeni!

Zahrada

Zimní zahrada nabízí možnost prodloužit si léto a pobyt venku, umožňuje kochat se pohledem na zahradu i za nevlídného počasí nebo při nízkých teplotách.

Léto patří i do interiéru. Víte, jak na to?
Léto patří i do interiéru. Víte, jak na to?

Zahrada

Barvy se v přírodě mění v závislosti na ročním období. A teď přichází léto, které je plné zářivých barev, slunečních paprsků a teplých modročerných nocí. Interiéry pod taktovkou letních dní by měly být módní, sexy a svěží. Uvidíte, že každý kus nábytku, každá dekorace zvolená v tomto duchu dodá vašemu domovu nový šmrnc.

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?