Advokát radí: I stavební právo zasáhla vlna zdražování

S příchodem nového roku se opět zdražovalo a stavebnictví nemohlo být výjimkou. Čekají nás nové poplatky za vydání stavebního povolení nebo za odstranění stavby. V článku jsou pro vás připraveny aktuální ceny poplatků ke stažení.

(Zdroj: archiv redakce)

Dne 1. ledna 2013 vstoupil v účinnost zákon  350/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé související zákony.  Mezi tyto související zákony, patří také zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích.

Zákonodárce uvádí tři základní důvody pro toto zdražení:
V prvé řadě správní poplatky pro oblast územního rozhodování a povolování staveb nebyly již měněny velkou řadu let, a tak ač vše ostatní bylo zdraženo, poplatky zůstaly po dlouhou dobu nízké.
Za druhé byly poplatky v České republice stanoveny relativně nízkými sazbami v porovnání s ostatními státy.
A za třetí zákon o správních poplatcích nereflektoval zásadní změny v oblasti stavebního práva a nepokrýval tak důsledně všechny instituty, všechny druhy řízení a typy vydávaných opatření.

Nové sazby
Pro představu lze kupříkladu uvést, že pokud jste podali žádost o vydání stavebního povolení ke stavbě pro bydlení s nejvýše 3 byty po 1.1.2013, uhradíte správní poplatek ve výši 5.000,-Kč, kdybyste to byli stihli ještě před účinností novely, činil by poplatek toliko 300,-Kč. V případě stavby pro bydlení s více než 3 byty se pak poplatek z 1.000,-Kč zvedl až na 10.000,-Kč. Zdražilo se přitom nejen umísťování a povolování staveb, ale připlatíte si i za odstraňování staveb, protože ve znění zákona před novelou jste mohli začít bourat za pouhých 100,-Kč, nyní nově uhradíte rovných 500,-Kč.

Zajímavou položkou je také poplatek za místní šetření. V době před novelou bylo třeba uhradit za každou započatou hodinu v pracovní době správního úřadu částku 100,-Kč, mimo pracovní dobu v pracovních dnech 150,- Kč a nakonec ve dnech pracovního klidu 300,-Kč. Zatímco nyní sazby poplatků za místní šetření činí postupně 500,- Kč, 1.000,-Kč a 2.000,-Kč na hodinu.

Pokud vás teď ale vyděsilo, že by snad zaměstnanci stavebního úřadu chodili k vám domů napříště jen s tučným daňovým dokladem, pak nemějte obavy. V prvé řadě zákon stále osvobozuje od poplatku místní šetření při mimořádných hromadných událostech nebo nehodách, místní šetření prováděné podle předpisu upravujícího správu daní a poplatků a místní šetření prováděné katastrálním úřadem.
Předmětem poplatku dále také není šetření nebo ohledání na místě prováděné za účelem vydání rozhodnutí zpoplatňovaného již v jiných položkách tak, jak jsou specifikovány zákonem a také místní šetření nebo ohledání na místě prováděné za účelem vyřízení stížností, podnětů a oznámení.

Dobré zprávy na závěr
Zvýšením poplatků zákonodárce zamýšlel mimo jiné údajně také zvýšit respekt k výkonu činnosti stavebních úřadů. Dále by nová úprava měla přispět ke zvýšení příjmů obce, přičemž tyto příjmy by měly sloužit financování výkonu přenesené státní správy, čímž by mělo být dosaženo zkvalitnění práce a posílení personálního obsazení stavebních úřadů. Určitě se můžeme již nyní začít těšit.

KE STAŽENÍ:

Změna správních poplatků – aktuální ceny

JUDr. Pavlína Uhlířová, Ph.D., advokátka

Advokát radí: I stavební právo zasáhla vlna zdražování
Advokát radí: I stavební právo zasáhla vlna zdražování (Zdroj: archiv JUDr. Pavlíny Uhlířové, Ph.D.)

Advokát, specializující se na mezinárodní právo soukromé a obchodní, právo stavební a správní. Poskytuje dlouhodobě právní pomoc v oblasti stavebního práva především stavebním úřadům ve všech oblastech jejich činnosti.
WEB: www.pravnizastupce.cz
E: uhlirova@pravnizastupce.cz
T: +420 731 037 288

Publikováno: 30.10.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.