Plánujete renovaci plotu? Nezapomeňte ho důkladně očistit

Plot chrání před pohledy zvenčí, a zároveň dotváří celkový vzhled domu. Je tedy žádoucí, aby vydržel co nejdéle i když se na něm podepíše užívání a vliv počasí. To ovšem nutně neznamená, že bude potřeba rozsáhlých oprav nebo kompletní výměny. Jak plot udržet v dobré kondici?

(Zdroj: shutterstock)

Ploty jsou důležitou součástí každého pozemku. Zvyšují bezpečnost nemovitosti a zaslouží si pravidelnou kontrolu a údržbu. Některé materiály jako třeba dřevoplast, přírodní kámen, cihla či beton údržbu téměř nepotřebují. Jinak tomu je u dřevěných či kovových plotů, které vyžadují pozornost a péči.

Kámen, beton, cihla, dřevoplast

I když mohou časem vypadat trochu „unaveně“ na jejich údržbu stačí vysokotlaký čistič. „Vysokotlaký čistič představuje jednoduchý a efektivní způsob, jak plot vyčistit a rovněž jej vizuálně zatraktivnit. Poradí si i s hloubkovou nečistotou. Je snadno dostupný a nalezne využití při údržbě celého domu,“ radí Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin.

Renovace dřevěného plotu

Dřevo vždy bylo, je a bude v módě. Dřevěné oplocení patří mezi ty nejběžnější, ale žádá pravidelnou péči. Ta je předpokladem jeho dlouhé životnosti a zachování krásy. Vlivem počasí a UV záření sice zešedne, ale jeho výhodou je možnost obnovy, protože ke změně barvy dochází jen na povrchu. Správným ošetřením tak lze dřevěnému plotu poměrně snadno vrátit původní vzhled.

Prvním krokem v renovaci dřevěného plotu je jeho důkladné vyčistění. I zde lze využít vysokotlaký čistič – odstraní nečistoty přilepené na povrchu a zároveň i poškozenou barvu. „Na povrch oplocení nejdříve naneste saponát a zapracujte do dřeva tvrdým kartáčem. Následně vše opláchněte vysokotlakovým čističem. Při čistění dodržujte vzdálenost zhruba 18 cm od povrchu plotu, abyste odstranili jen nečistoty, případně barvu, ale nepoškodili dřevo,“ upozorňuje specialista.

  • Nový barevný nátěr

Očistěný povrch plotu nechte důkladně vyschnout. V případě, že se vám původní barva už nelíbí, nebo je starý nátěr výrazně poškozený, přebruste jej elektrickou bruskou na dřevo tak, aby povrch zůstal drsný. „Na takto připravený suchý povrch naneste základovou barvu určenou pro exteriér, díky níž bude finální nátěr lépe držet. Podklad sjednotí a zabráni vzniku fleků či různých odstínů během nanášení konečné vrstvy nátěru. Po důkladném vyschnutí podkladového nátěru lze na plot nanést první vrstvu exteriérové barvy. Po uschnutí naneste druhou vrstvu,“ radí Richard Klička.

  • Podtrhněte přirozenost dřeva

Preferujete přírodní vzhled dřeva a trápí vás zešednutí povrchu? Vsaďte na lazuru nebo olej na dřevo. Lazura je transparentní nátěr chránící dřevo před vlivem počasí, a zároveň podtrhne jeho přirozenou krásu. Nanáší se štětcem na důkladně očištěné suché dřevo ve dvou až třech vrstvách. Přirozenou kresbu dřeva zvýrazníte tak, že přibližně 15 minut po nanesení lazury setřete přebytečný nátěr měkkým hadrem. Tento proces opakujte po každé nanesené vrstvě. Olej na dřevo poskytuje silnější ochranu a je vhodný pro tvrdé druhy dřeva. Pro venkovní prostory by neměl být použitý bezbarvý olej – neposkytuje dostatečnou UV ochranu.

Renovace kovového plotu

I kovové ploty potřebují péči. Jsou citlivé na vodu a vzduch, proto mají tendenci rezavět. Prvním krokem při obnově kovového plotu je tedy odstranění rzi pomocí produktů k tomu určených. Zbytky staré barvy odstraňte brusným papírem nebo elektrickou bruskou. Silnější nátěry lze odstranit plynovým či teplovzdušným horákem nebo odstraňovačem nátěrů. „Po odstranění rzi a starého nátěru je potřeba nanést podkladový nátěr s obsahem antikorozních látek. Na starší kovový plot naneste dvě vrstvy základního nátěru pro dostatečnou ochranu před rzí. Na venkovní ploty vystaveny různým povětrnostním a mechanickým vlivům doporučuji používat lesklé nátěry, protože jsou odolnější a nevyžadují častou renovaci. Výběr barvy závisí od povrchu a od konečného vzhledu, kterého chcete dosáhnout,“ dodává odborník.

Publikováno: 05.12.2022, Autor: autor: Marie Šámalová | zdroj: Článek byl zpracován ve spolupráci s Richardem Kličkou odborníkem z oddělení stavebnin Hornbach

Mohlo by vás dále zajímat

Ošetření zahradního nábytku po zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ošetření zahradního nábytku po zimě

Natírání dřevěných vrat

Příprava dřevěných vrat pro nový nátěr je občas pořádným oříškem, pokud nemáte správný návod.

Renovace kovových předmětů

Dnes se podíváme na renovaci kovových předmětů. Tato technika se využije doma i na zahradě.

Montáž plotu

Pokud máte před domem starý dřevěný plot, poradíme Vám, jak si s ním poradit. Více nám řekne pan Pavel Zeman.

Montáž plotu

Pokud máte před domem starý dřevěný plot, poradíme vám, jak si s ním poradit. Více nám řekne pan Pavel Zeman.

Ochrana stromů proti okusu

Jak ochránit stromky před okusem zvěře?

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?