Podlaha, která vám sedne

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

(Zdroj: shutterstock)

Plovoucí podlahy

Největší favoritkou posledních let byla asi bezesporu podlaha plovoucí. Je vyrobena z nosné desky a pokryta různými materiály nejčastěji s imitací některé dřeviny či kamene. Výhodou je její nenáročnost při pokládání. Jednotlivé díly do sebe prostě zapadají, a tak ji zvládne položit sám i méně zručný člověk. Navíc ceny těchto podlah se pohybují relativně nízko. Nespornou výhodou je snadná údržba. Co už oceníte méně je její nepříliš velká odolnost proti oděru, především u těch cenově dostupnějších. Velmi snadno u nich dojde při pádu tvrdého nebo ostrého předmětu k poničení, které je nevratné. Pokud chcete mít podlahu zase jako novou, musíte vyměnit celý díl. Levnější laminátové podlahy nesnášejí vlhkost, měli byste je tedy využívat pouze do místností se stálou teplotou a především s nízkou vlhkostí. Do koupelen a saun nejsou vhodné vůbec. Ale výrobci již přišli i s novými typy laminátových podlah, které lze do koupelny bez problému umístit.

Při pokládce plovoucí podlahy dbejte na správný technologický postup, protože jedině tak zajistíte, že sousedi pod vámi neuslyší každý váš krok.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne (Zdroj: shutterstock)

Nechte vyniknout krásu dřeva

Do popředí se znovu dostává také tradiční dřevo. Především všude tam, kde vyznávají selský styl se hodí podlahy prkenné. Před pokládkou prkenné podlahy se ujistěte, že prkna jsou opravdu dobře vyschnutá, jen tak zabráníte nevzhledným spárám, které při vysychání dřeva mohou vzniknout. Volte raději dřevo tvrdé, stále oblíbenější  jsou dnes také dřeviny exotické, které mají velmi komfortní uživatelské vlastnosti, valná část z nich je dokonce odolná vůči vodě. Prkenná podlaha však není odolná vůči škrábancům, ale dobrou zprávou je, že ji lze velmi snadno za pomoci brusky a laku vrátit do původního stavu, aniž byste museli složitě vyměňovat jednotlivé kusy. Dřevěné podlahy budou vypadat velmi stylově i v novostavbách, stačí si jen vybrat to správné dřevo. Velký návrat slaví také parkety.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne (Zdroj: shutterstock)

Lina a spol.

Velmi oblíbenou krytinou jsou podlahy z PVC. Lina nabízí svým uživatelům totiž vše, co si jen od podlahy mohou přát. Jsou velmi odolná vůči oděru, velmi dobře tlumí hluk, snadno se udržují a navíc jsou k dostání v nepřeberném množství druhů, barev a třeba imitací dřevin. Dodávají se v rolích, ale pokládku raději svěřte odborníkovi, abyste nebyli nepříjemně překvapeni boulemi. Případně se dají lepit v dílcích anebo plovoucím způsobem. Oceníte jejich příznivou cenu i snadnou údržbu. A co víc, v případě poničení, ke kterému může dojít pomocí ostrých předmětů, se dají poměrně lehce vrátit do původního stavu za pomoci horkovzdušné pistole nebo fenu.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne (Zdroj: shutterstock)

Dlažba krásné chladí, v zimě však studí

Studená, tvrdá a nepříliš odolná, ale také zdobná, zajímavá a trendy – to je dlažba. Než si do bytu či domu tuto krytinu pořídíte, popřemýšlejte o podlahovém vytápění, jak již totiž bylo zmíněno, dlažba je velmi studená. Nevýhodou je také její tvrdost, a tudíž téměř stoprocentní jistota zničení všech křehkých a rozbitných předmětů při pádu na ni. Mimochodem, stejně jako kamenná podlaha není příliš doporučována zdravotníky, protože nadměrně zatěžuje naše záda.

Čtěte také:

Koberec slaví návrat na výsluní

Pro všechny ty, kteří mají malé děti je nejvhodnější krytinou docela jistě koberec. Po letech, kdy se na ně trošku zapomínalo, se znovu vracejí v novém kabátě . Výběr je opravdu široký, pokud nechcete mít celoplošný koberec, můžete sáhnout po některém z kusových a svému bytu dodat zajímavý vzhled. Pokud investujete do kvalitního vysavače, pak ani údržba nezabere příliš mnoho času, nutno však podotknout, že v kobercích se velmi rádi drží roztoči a prach a nejsou tak příliš vhodné pro alergiky. Oceníte však měkký došlap i tepelnou izolaci, kterou nabízí.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne (Zdroj: shutterstock)

Sáhnout můžete také po podlaze korkové, oblibu si stále více získává marmoleum nebo  podlaha bambusová. Stačí si  jen vybrat. Jakou jste pro svůj domov zvolili vy? Napište nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Publikováno: 16.05.2022, Autor: autor: Petra Martišková

Mohlo by vás dále zajímat

Jak formátovat plovoucí podlahu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Formátování plovoucí podlahy

Obklad vnitřního parapetu

Jak využít zbylou plovoucí podlahu na výrobu vnitřního parapetu ukáže Pavel Zeman

Vinylové podlahy

Kvalitní podlahové krytiny nemusí být pouze ze dřeva, ale samozřejmě můžou být i z plastu.

Zahradní dětský domek

Dana Ransdorfová předvede jak si na zahradě vyrobit dětský domek

Rekonstrukce podlahy

V pravidelné rubrice Prima Nápady si prozradíme, jak správně na rekonstrukci podlahy.

I podlahové krytiny podléhají módním trendům

Trendy v podlahových krytinách

ČTĚTE DÁLE

Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete
Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete

Podlahy

Imitace dřeva z keramiky předčilo svými vlastnostmi dřevo. Nevěříte? Přesvědčte se o tom. Máme pro vás zajímavé informace o moderním materiálu.

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.

Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí
Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí

Podlahy

Pocit z opravdového dřeva nepřebije sebelepší napodobenina. Na rozdíl od nich je dřevěná podlaha úžasná v tom, že se dá i několikrát přebrousit a pak vypadá jako nová. Vše o renovaci parket a pokládce dřevěné plovoucí podlahy se dočtěte v našem článku.