Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu

Ať chcete, nebo ne, podlaha je prostě nejvíce zatěžovaná část vašeho bytu, a proto časem ztrácí nejen na kráse, ale především přestává být dostatečně funkční. Mezi nejpopulárnější podlahové krytiny patří už spoustu let plovoucí podlahy. To je však široký pojem. I tady záleží na tom, z jakého materiálu jsou vyrobeny i na způsobu pokládky. Poradíme vám, co byste si před koupí určitého typu plovoucí podlahy měli zjistit a jaká kritéria by měla plovoucí podlaha ve vašem konkrétním případě splňovat.

Rekonstrukce z gruntu: Pořiďte si novou plovoucí podlahu
Rekonstrukce z gruntu: Pořiďte si novou plovoucí podlahu (Zdroj: KPP)

O co se vlastně jedná?

Rychlá a nenáročná pokládka, snadná údržba, atraktivní vzhled a nízké pořizovací náklady – takovými slovy by se daly charakterizovat plovoucí podlahy. Jejich název se odvozuje od způsobu pokládky – podlahová krytina v podobě lamel se k podkladovému povrchu nijak nepřipevňuje (nelepí, nešroubuje, nepřibíjí atp.), podlaha na svém místě drží pouze svou vlastní vahou – obrazně řečeno „plave“.

Při montáži se obejdete bez speciálního nářadí, v případě lamel s mechanickým zámkem se vyvarujete nepříjemné manipulaci s lepidlem a případnou výměnu poškozené lamely rovněž zvládnete svépomocí. Navíc je podlaha ihned po položení připravena k použití. Plovoucí podlahy se rozdělují na tři základní typy – dřevěné, laminátové a vinylové.

Plovoucí podlahy se snadno instalují, protože nejsou pevně přilepeny k podkladu. Díky tomu je montáž rychlá a čistá
Plovoucí podlahy se snadno instalují, protože nejsou pevně přilepeny k podkladu. Díky tomu je montáž rychlá a čistá (Zdroj: KPP)

Jak jsou jednotlivé lamely spojeny?

Ať už se pokládku rozhodnete svěřit odborníkovi, nebo se do ní pustíte sami, je založená zhruba na jednom z následujících principů.

Podlahové desky se systémem pero/drážka je nutné k sobě přilepit. Vždy si nejprve ověřte, zda vše správně sedí (položte nasucho tři řady) a až následně přejděte k lepení. Lepidlo naneste na pero a zasuňte do protilehlé drážky. Lepidlo by mělo ze spáry trochu vystupovat, čímž se zamezí v prostupu případné vlhkosti. Následně lepidlo okamžitě setřete vlhkým hadrem.

U desek se suchým zámkem, někdy nazývaným „click-clack“, do sebe desky zapadnou díky speciálnímu zámku. Při jejich pokládce se řiďte výhradně pokyny výrobce.

Plovoucí podlahy jsou dostupné v široké škále designů, které napodobují dřevo, kámen nebo dlaždice
Plovoucí podlahy jsou dostupné v široké škále designů, které napodobují dřevo, kámen nebo dlaždice (Zdroj: Quick Step)

Plusy a minusy laminátových podlah

U těchto podlah je kromě rychlé a snadné pokládky pozitivní fakt, že je si můžete vybírat z pestré nabídky dekorů v příznivých cenových relacích. Zvláště ty kvalitnější, tvrdší druhy jsou poměrně odolné proti poškrábání, během používání nemění vzhled a jsou vhodné i pro podlahové vytápění.

Někomu však může vadit, že působí relativně chladným dojmem a špatně izolují zvuky (například kroky). Není možná renovace jednotlivých lamel – pouze jejich výměna, a to ne u všech typů, ale pouze u systémů „click-clack“.

Plovoucí podlahy jsou odolné proti opotřebení a snadno se udržují
Plovoucí podlahy jsou odolné proti opotřebení a snadno se udržují (Zdroj: KPP)

Plusy a minusy vinylových podlah

Vinylové podlahy jsou už několik let velkým hitem zvláště v panelákových bytech. Vyznačují se totiž tichým a pružným došlapem, hygienickým povrchem, který je odolný proti poškrábání, a nevadí jim ani vlhkost a voda. Výběr dekorů je poměrně bohatý a podobně jako laminátové podlahy se dají použít i do místností s podlahovým vytápěním.

Bohužel i u těchto podlah se dají najít negativa. Zaryté příznivce ekologie by mohlo rušit, že se až ojedinělé výjimky nejedná o přírodní materiál. Domácí kutily zas znejistí skutečnost, že některé typy vinylových podlah se celoplošně lepí, a proto je lepší touto činností pověřit odborníka, ale v tom případě se nejedná o plovoucí podlahu. Při poškození se bohužel musí vyměnit celá lamela, což zvláště u těch lepených je poměrně nereálné.

Díky vrstvené konstrukci plovoucí podlahy poskytují výbornou tepelnou a zvukovou izolaci
Díky vrstvené konstrukci plovoucí podlahy poskytují výbornou tepelnou a zvukovou izolaci (Zdroj: Quick Step)

Plusy a minusy dřevěných podlah

Jak už název naznačuje, jedná se o přírodní materiál, který je krásný na pohled a příjemný na dotyk. Zútulní každou místnost a mají velmi dobré izolační vlastnosti. Dřevěné podlahy se na rozdíl od předchozích typů dají renovovat přebroušením a lakováním.

I tady však platí, že krása něco stojí. Mezi jejich nevýhody tedy patří vyšší cena, menší odolnost, a pokud nemají speciální povrchovou úpravu, tak jim vadí jim styk s vodou.

Ve srovnání s jinými typy podlah jsou plovoucí podlahy cenově dostupné a nabízejí vynikající poměr cena/výkon
Ve srovnání s jinými typy podlah jsou plovoucí podlahy cenově dostupné a nabízejí vynikající poměr cena/výkon (Zdroj: KPP)

Kterou dát do obýváku a kterou do koupelny?

Při výběru vhodné plovoucí podlahy je nutné zvážit světelné podmínky prostoru, rozlohu, zatížení z hlediska frekvence pohybu osob a také využití místnosti. Většina dřevěných plovoucích podlah není vhodná do místností, ve kterých mohou přijít do styku s vodou, jako jsou kuchyně a koupelny – dřevěná nášlapná vrstva by se mohla vlivem vody kroutit, bobtnat a rovněž plesnivět. Mohou se stát však doslova ozdobou například obýváku nebo dětského pokoje. Když zde časem dojde k jejich opotřebení (prošlapání některých míst), dá se vybrousit do původní podoby. U dřevěných lamel totiž bývá nášlapná dřevěná vrstva silná 2 až 6 mm, přičemž při jednom broušení se odstraní kolem 0,3 mm dřeva. Podlaha tím pádem vydrží několik renovací.

Laminátové podlahy jsou vhodnější do prostor se zvýšenou vlhkostí, ale přímý a dlouhodobější kontakt s vodou jim rovněž neprospívá až na některé nové dražší typy, které jsou voděodolné. Při jejich použití v kuchyni byste proto měli ihned setřít rozlitou vodu a častěji větrat. Pokud tedy toužíte mít v kuchyni nebo v koupelně plovoucí podlahu a nechcete připlácet za speciální povrchovou úpravu, je nejjistější zvolit vinyl.

Zdroj informací: Ivana Kukalová

Publikováno: před 3 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

Vinylové podlahy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kvalitní podlahové krytiny nemusí být pouze ze dřeva, ale samozřejmě můžou být i z plastu.

Renovace dětského pokoje

Jak na renovaci dětského pokoje pomocí wall slats?

Renovace dětského pokoje - originál

Jak na renovaci dětského pokoje pomocí wall slats?

Zasklívání skleníků

Dnes se používá silikon, ale je problém, když je pak potřeba sklo vyndat. Musí se rozbít.

Výběr roštů do postele

Rady, jak správně vybrat rošt do postele.

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.

Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?
Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?

Interiér

Chtěli byste svůj život trávit v maringotce? Dříve se hledělo na kočovníky s opovržením, dnes jde o moderní životní styl. Život na kolečkách může být luxus.

Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné
Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné

Interiér

S věkem přichází nové potřeby. Je tomu tak při výběru oblečení nebo u uspořádání pokoje pro školáka. Máme pro vás pár tipů, jak takový pokojíček vylepšit.

Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!
Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!

Interiér

Máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Z terasy si vytvořte letní obývací pokoj.

Zahrada na stěně bude originální dekorací
Zahrada na stěně bude originální dekorací

Interiér

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti

Interiér

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

Renovace vany? Nebo raději vanu novou?
Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Interiér

Koupání se ve vaně je stále oblíbené. Když je vana stará, tak co s ní? Jsou dvě možnosti. Renovace vany nebo pořízení vany nové. Záleží, do čeho se pustíte.

Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva
Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva

Interiér

Kolik talířů, misek a dalších kusů potřebujete? Jaká je vaše finanční představa o novém stolním nádobí? Při výběru jídelní soupravy zvažte několik faktorů.

6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň
6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Interiér

Předsíň je vizitkou vašeho domova a zaslouží si stejnou péči a pozornost jako ostatní místnosti. Nechte svou kreativitu volně plynout.

Chybí vám sluníčko? Přidejte do interiéru žlutou
Chybí vám sluníčko? Přidejte do interiéru žlutou

Interiér

Nebojte se experimentovat a přidat do svého domova žluté doplňky. Tento krok promění váš prostor a vnese do něj léto, ať už je venku jakékoli počasí.