Nechcete dál už mrznout? Pořiďte si krbová kamna!

Možná vás letošní mrazivá zima nutí přemýšlet o tom, jak si doma nebo na chalupě vylepšit vytápění. A co jiného vykouzlí tu správně hřejivou atmosféru než právě krbová kamna, která jsou ještě navíc rychlým a levným zdrojem tepla?

(Zdroj: shutterstock)

Krbovými kamny můžete vytápět chaty, chalupy, byty, staré domy i novostavby. Podmínkou je však vhodný komín. Jeho výška a průměr totiž rozhodují o tom, jaký objem vzduchu zvládne odvést, a tudíž jak výkonná kamna si můžete pořídit. Dalším kritériem, které je třeba mít na paměti, je stav podlahy. Nejlepším řešením je nechat si přímo od odborníka zkontrolovat, zda má podlaha dostatečnou nosnost.

Pod kamna patří nehořlavý materiál

Ideální je dlážděná podlaha. Pokud je chcete umístit například na plovoucí podlahu či jiný hořlavý materiál, musíte pod ně dát izolační podložku z plechu či skla. Pro zajištění bezpečného provozu by měla podložka přesahovat rozměry kamen alespoň o 10 centimetrů ze stran a zezadu a alespoň o 30 centimetrů zepředu.

Při plánování umístění kamen myslete i na to, aby stály v dostatečně velké místnosti – v jejich blízkosti by kvůli bezpečnosti neměl být nábytek. Rovněž posezení či stůl není kvůli přílišnému sálání horka vhodné umísťovat blíže než 2 metry od kamen.

Komín musí mít dostatečný tah

Základními kritérii, kterými byste se měli při výběru kamen řídit, jsou především vhodnost komínu (jeho tah musí odpovídat požadovanému výkonu), průměr kouřovodu a také to, jak velký prostor chcete kamny vytápět. Bude to jedna nebo více místností, či dokonce celý dům? Dále je dobré si promyslet, zda budou kamna sloužit jako hlavní, doplňkový či příležitostný zdroj vytápění.

Klasická krbová kamna vytápějí převážně místnost, ve které jsou umístěná – slouží tak spíše jako doplňkový zdroj tepla, například na jaře či na podzim. Pokud však zvolíte krbová kamna s teplovodním výměníkem, která můžete napojit na teplovodní rozvod, lze jimi vytopit celý obytný prostor.

Základními typy jsou jednoplášťová a dvouplášťová kamna. Jednoplášťová sálavá kamna se rychle zahřejí a hodí se spíše pro vytápění jedné místnosti. Dvouplášťová konvekční kamna se sice rozehřívají pomaleji, ale vzduch v mezeře mezi plášti se nahřívá a stoupá do vzduchu v místnosti. Tímto způsobem můžete snadno vytopit i ostatní místnosti – stačí jen nechat vzduch, aby se šířil otevřenými dveřmi.

Pozor na malý výkon

Zvýšenou pozornost při nákupu krbových kamen věnujte jejich výkonu. Pokud zvolíte kamna s nižším výkonem, než potřebujete, budete se snažit jejich výkon navyšovat. Tím však bude docházet k jejich přehřívání a následnému znehodnocování. Může dojít k popraskání a pokroucení dílů. Na takové poškození kamen se ale nevztahuje záruka.

Navíc je dobré počítat s tím, že při vytápění staršího domu potřebujete zhruba dvakrát větší výkon než v novostavbě.

K dispozici jsou litina, ocel nebo keramika

Co se týká materiálu, k dostání jsou nejčastěji kamna litinová, ocelová nebo s obkladem. Litinová kamna patří k těm nejodolnějším a nejefektivnějším, protože „hřejí“ ještě dlouho po vyhasnutí. Kachlová kamna se oproti jiným rozpalují pomaleji a nejprve předávají teplo pouze přes sklo. Při výběru proto dbejte také na velikost prosklené plochy – čím je větší, tím víc se se umocní příjemný pocit z otevřeného ohně.

 

Publikováno: 14.12.2022, Autor: autor: Ivana Kukalová | zdroj: Krbová kamna, Topíme dřevem

Mohlo by vás dále zajímat

Krbová kamna

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vybírat krbová kamna poradí specialista Tomáš Sádecký

Jak vypadají raketová kamna?

Co si představit pro raketovými kamny? Pojďte se podívat k Lole, která má jedny ve sklepě!

Jak renovovat kamna

O renovaci starých kamen v reportáži popovídá pan Libor Trakal

Venkovní kamna

Venkovní kamna

Jak vybrat kamna

Pan Tomáš Sádecký vysvětluje, jak vybrat správná kamna a jakou jim dávat pravidelnou údržbu.

Renovace starých kamen

Renovace starých kamen a jejich nové využití v bytě

ČTĚTE DÁLE

Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy
Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy

Dům

Okna jsou vystavena povětrnostním vlivům, které mohou způsobit jejich posun nebo deformaci. Pravidelná údržba pomáhá předcházet problémům.

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.