Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

(Zdroj: shutterstock)

Čím začít?

Ještě než začnete procházet nabídky prodejců, ujasněte si, co od podlahy očekáváte. Chcete podlahu, která bude působit teplým dojmem nebo takovou, která zvládne vysokou zátěž?

V každém domě existují prostory, kde je podlaha namáhána mnohonásobně více než v jiných místech. Jedná se o kuchyň, chodbu a koupelnu. Oproti tomu v ložnici či v dětském a obývacím pokoji tolik času denně netrávíte. V neposlední řadě je nezbytné zvážit, zda je pro zvolený druh podlahy podlahové vytápění vhodné.

Dřevěná podlaha

Pravděpodobně jeden z nejčastěji používaných materiálů. Dřevo vytváří nejen pocit teplého obydlí, ale také teplo dobře akumuluje, a tak i fyzický požitek z tepla pocítíte i několik hodin po ukončení vytápění.

To, co je ovšem jeho výhodou, je v případě podlahového topení také jeho silným negativem, které vás může od koupě odradit. I přestože výrobci dnes vyrábějí mnoho typů podlah, které jsou dřevěné, a přesto jsou pro podlahové vytápění vhodné, není tak jednoduché s nimi pracovat. U dřevěných podlah je nutné topit velmi pozvolna a na provozní teplotu se tak dostanete mnohdy až po několika hodinách, které i tak musíte platit, i přestože ještě nemáte teplo.

Počítejte také s tím, že dřevo je přírodní materiál, a tak je nutné dodržovat optimální hodnotu vlhkosti mezi 40–60 %. Při nižší vlhkosti dochází k vysychání dřeva a tvoří se trhliny, naopak při vyšší vlhkosti může dřevo doslova vystoupit nad úroveň okolní části podlahy. Dřevěné podlahy se dnes vyrábí v mnoha provedeních jako například vícevrstvé plovoucí podlahy, klasické palubky či parkety.

Keramická podlaha

Keramická dlažba patří mezi nejtypičtější řešení do namáhaných nebo vlhkých prostorů. Nevytváří sice takový dojem teplé místnosti, ale zato je jednoduchá na údržbu a vydrží i poměrně výrazné zatížení.

V kombinaci s podlahovým topením se jedná o bezproblémovou podlahovou krytinu. Oproti dřevu ale nemá tak velkou schopnost akumulovat teplo. Je proto vhodné mít v místnosti ještě krbová kamna, která dodají vašemu tělu příjemné teplo, nebo používat vhodnou domácí obuv.

Čtěte také:

Korková podlaha

Další typ v dnešní době často používaných podlah. Mezi pozitivní vlastnosti korku patří jeho pružnost a vyšší odolnost. Jeho pokládka je také vhodná do dětských pokojů, kdy při občasném spadnutí malých dětí není dopad tolik tvrdý.

Korek je také velice teplý materiál a tím se i stává vhodným adeptem do ložnic a dětských pokojů. I přestože je jeho odolnost poměrně vysoká, nevydrží vše, a tak položení tohoto typu podlahy do kuchyně či předsíně není příliš vhodné. Dále nemá rád vlhkost a v silné vrstvě ho není možné používat v kombinaci s podlahovým topením, jelikož je to velmi dobrý izolační materiál.

Myslete také na údržbu

Údržba podlahy závisí vždy na zvoleném řešení. Některé typy podlah mají údržbu velmi jednoduchou a jiné jako třeba v případě dřevěné podlahy je údržba více náročná. Na tento parametr se vždy pečlivě poptejte a srovnejte si několik možných typů materiálů vedle sebe.

Zvažte také, zda budete schopni udržovat podlahu i za delší dobu než jenom v prvních pěti letech. V neposlední řadě také záleží na povrchové úpravě podlahy. Ta udává nejen možná řešení údržby, ale také vizuální podobu materiálu.

Velmi podstatná tak bývá otázka, zda mít ošetřenou podlahu lakem, který krytinu uzavře a oprava kousku podlahy je náročnější, nebo zvolit namísto laku olejovou úpravu, která nechává materiál dýchat a oprava kousku podlahy je méně náročná.

text: Jan Vrbata, odborník ve stavebnictví, foto: shutterstock

Publikováno: 22.09.2022, Autor: autor: Jan Vrbata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete
Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete

Podlahy

Imitace dřeva z keramiky předčilo svými vlastnostmi dřevo. Nevěříte? Přesvědčte se o tom. Máme pro vás zajímavé informace o moderním materiálu.

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.

Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí
Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí

Podlahy

Pocit z opravdového dřeva nepřebije sebelepší napodobenina. Na rozdíl od nich je dřevěná podlaha úžasná v tom, že se dá i několikrát přebrousit a pak vypadá jako nová. Vše o renovaci parket a pokládce dřevěné plovoucí podlahy se dočtěte v našem článku.