Ideální fasáda je…

I ten nejkrásnější dům či architektonický skvost dostane správný lesk až ve chvíli, kdy je oděn do kvalitní omítky s vkusnou barvou. Pro trvanlivost fasády jsou však rozhodující vlastnosti podkladu a především barvy samotné.

(Zdroj: archiv redakce)

Čím natřít fasádu

Konečné barevné úpravě fasády musí předcházet kvalitní příprava podkladu. Slovo kvalitní předpokládá věnovat pečlivou přípravu omítky jak při rekonstrukci, tak i v případě omítky nové. Znamená to odstranit starý nátěr, omítku zpevnit odpovídajícím druhem penetrace, která zvýší přilnavost a vodoopudivost nebo použít impregnaci proti vlhkosti. Samozřejmostí by měla být hotová izolace a okapový systém, bez nichž je úprava fasády ztrátovou záležitostí. Pozdější výskyt plísní je velmi nepříjemným problémem, který nejenže se prodraží, ale dodatečnému zhotovení izolace proti vlhkosti se nelze vyhnout. Navíc fasáda utrpí na kvalitě i na kráse.

Velká inspirativní galerie fasád

Podle složení se fasádní barvy dělí na několik skupin: vápenné, akrylátové, silikátové, silikónové a minerální, ale ne každá barva se hodí pro jakýkoliv podklad. Jedním z hlavních požadavků vlastností fasádní barvy je paropropustnost, s níž se setkáváme především u starších staveb, ale rovněž i u novostaveb s vyšší stavební vlhkostí, kde není dostatečně vyzrálá omítka, potěry či pórobeton. V takovém případě je vhodným řešením povrchové úpravy co nejvíce snížit difúzní odpor použitím minerálních, silikátových nebo silikónových fasádních barev.
Dalším požadavkem na kvalitu fasádní barvy je stálobarevnost a výběr odpovídajícího odstínu. Z tohoto hlediska jsou variabilnější disperzní akrylátové barvy, které umožňují použít výraznější pigmentaci oproti silikátovým a silikonovým, u nichž se barevná paleta blíží přírodním odstínům. Doba, jak dlouho vydrží pěkná je závislá na prostředí, kde dům stojí, na klimatických podmínkách a kvalitě omítky.

Fasádní barva s přívlastkem -nano

Novinkou letošního jara je fasádní barva Herbol-Symbiotec vyrobená technologií budoucnosti, na bázi nanopojiva COL.9®. Nanočástice, které jsou v barvě obsaženy umožňují dokonalé vyplnění všech pórů a nerovností povrchu. Výsledkem je pak mimořádně hladká a odolná vrstva s výjimečnou vodoodpudivostí, která brání usazování nečistot. Vlivem UV záření se  nečistoty na povrchu fasády neusazují, ale naopak se rozkládají a smývají deštěm. Plocha ošetřená barvou Herbol-Symbiotec získává samočistící efekt, včetně ochrany před růstem mechů a řas. To však není všechno co nová fasádní barva nabízí. Vysoce prodyšná fasádní barva je extrémně tvrdá a  současně i dokonale paropropustná. K vynikajícím vlastnostem patří extrémně dlouhá životnost, která je zajištěna mikrostrukturou nátěru. Nátěr zasychá bez vnitřního pnutí, je hedvábně matný a spolehlivě kryje zrno u Hrubých stříkaných i škrábaných omítek, má velmi dobrou přídržnost na minerálních podkladech, jako například na silikátových, disperzně silikátových, disperzních a umělých nátěrech.

Nepřehlédněte! Fasády rodinných domů fotogalerie

Značný podíl nanočástic ve hmotě barvy, a především jejich nejjemnější rozptýlení, umožňuje pevně vázat pigmenty, proto stálobarevnost patří mezi vynikající vlastnosti nového výrobku. K barevné paletě lze jen dodat, že fasádní barva Herbol Symbiotec je tónovatelná v neobyčejně širokém spektru několika tisíc odstínů.

Irena Forejtová
Foto firmy H-Color, Barvy a archiv autorky

Publikováno: 15.07.2022

Mohlo by vás dále zajímat

Renovace zdi

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Staré a rozpraskané fasádní zdi vidíme na každém rohu i přes to, že nanesení nové fasády není nijak složité.

Natírání fasády

Natírání fasády

Fasáda na starý rodinný dům

Fasáda na starý rodinný dům

Jak kotvit fasádní polystyren?

Ukotvení fasádního polystyrenu do dřeva není jen tak. Pepa vám za minutku ukáže jak na to!

Pepa renovuje stará garážová vrata

Pepa se tentokrát pustí do renovace vrat od garáže, která v jeho pořadu vídáte už od prvních dílů, a tak konečně došlo i na ně.

Dřevěný obklad fasády: DIY návod

Vnější obklad domu je potřeba občas vylepšit, vyměnit nebo opravit. Místo omítky zkuste dřevěné obklady.

ČTĚTE DÁLE

Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy
Jak správně kontrolovat a seřizovat okna: Praktické tipy

Dům

Okna jsou vystavena povětrnostním vlivům, které mohou způsobit jejich posun nebo deformaci. Pravidelná údržba pomáhá předcházet problémům.

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.