Než se vydáte na nákup
Pokud si chcete doma zařídit doslova zámeckou komnatu, tak byste měli předem přizpůsobit tomuto požadavku i samotnou místnost. Znamená to především, že by zde měla být dřevěná podlaha a ze dřeva by měly být vyrobené i okenní rámy. Typickým prvkem jsou nápadné stropní a podlahové lišty. Ke stínění byste měli používat buď dřevěné žaluzie, nebo závěsy.
Stěny mohou být vymalovány pastelovými barvami nebo vytapetovány. V kurzu jsou textilní tapety v pastelových barvách, ale dobře budou vypadat zlacené bordury či motivy lístků nebo drobných kvítků. Se zámeckým stylem by měla korespondovat i všechna svítidla, ať už lustr, lampičky na nočních stolcích nebo na stěnách. Ideální jsou kombinace kovu a skla či křišťálu, které jsou různě tvarované. Toužíte-li po střízlivějším pojetí, postačí dřevěný lustr s keramickými či textilními stínidly.

Jenom postel nestačí
Ložnice zařízená v zámeckém stylu bývá vybavená kromě pohodlné postele s výraznými, třeba i zčásti čalouněnými čely a vyřezávané či jinak zdobené skříně také toaletním stolkem s křesílkem, paravánem, krbem a kobercem či kožešinami. S tím by mělo ladit i povlečení. Nemusíte se vyhýbat volánkům, výšivkám a saténu či damašku.

Když bydlíte v paneláku
Výše uvedené rady se samozřejmě hodí spíše pro majitelé rodinných vil či větších sídel. Své lásky k rustikálnímu (či chcete-li zámeckému) nábytku se ale nemusí zříkat ani obyvatelé standardních bytů v činžovním či panelovém domě.
Řešením je v poslední době velmi populární styl – eklekticismus. Jedná se o vkusně zkombinované prvky různých stylů, které spolu vizuálně korespondují a vytvářejí velmi atraktivní interiér. Proto se nemusíte bát si do minimalisticky zařízené ložnice pořídit bohatě zdobený toaletní stolek z masivu nebo třeba opřít o stěnu benátské zrcadlo.
