Životnost dřevěné podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

(Zdroj: Barlinek.cz)

Parkety jako na zámku

Vzpomeňte si, určitě jste už někdy byli na nějaké zámecké prohlídce. Téměř jistě jste navštívili sál nebo salon z barokního období. A co tam bylo na podlaze? Ano, dřevěné parkety. Dřevěná podlaha příbytky zateplovala a vytvářela příjemné klima, to si uvědomovali páni i chalupníci. Smrková prkna se používala na podlahy v obyčejných chalupách, parkety jsou francouzský vynález pro šlechtická sídla. Barokní parkety byly zpravidla skládané z více druhů dřev, u nás nejčastěji dubu a javoru. Čtvercové nebo trojúhelníkové díly se sestavovaly do větších celků a různobarevná dřeva vytvořila okázale krásnou kresbu. Finální úprava se dělala včelím voskem. Pokud do salonu nezatékalo, byla stálá teplota a vlhkost a sem tam parkety někdo navoskoval, asi byste ani neuhodli jejich stáří. V rámci památkové péče se v současnosti renovují a bývají částečně přikryté kobercem, aby odolaly nadměrné návštěvnické zátěži. Důkaz bychom tedy měli – dřevěná podlaha může přežít lidské generace.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy (Zdroj: Pixabay.com)

Moderní dřevěné podlahy

A co současné podlahy, je to s nimi také tak? V některých případech rozhodně ano. Renomovaní výrobci poskytují dlouhé záruky (20 až 30 let) a při dodržení doporučených postupů pokládky a při správné údržbě nebude podlaha ztrácet na kvalitě ani pěkném vzhledu.

Moderní dřevěné podlahy jsou lepené z více vrstev. Vrchní vrstva je z nejkvalitnějšího vizuálně atraktivního dřeva, prostřední vrstva je většinou kolmo lepená smrková, stejně jako spodní vrstva s protitahovým účinkem. Takový podlahový díl je tvarově a objemově stálý. Díly se dodávají už s povrchovou úpravou lakem nebo olejem, proto je možné jejich okamžité použití hned po pokládce. V závislosti na síle pohledové vrstvy je možné i několik renovací broušením. Tím se životnost podlahy značně prodlouží.

Správně položit, dobře pečovat

Třívrstvé dřevěné podlahy se mohou pokládat plovoucím způsobem, nebo celoplošně lepit k podkladu, ten však musí mít předepsané parametry. Z hlediska životnosti je nejvhodnější anhydrit nebo beton. Takový podklad pak musí být absolutně rovný a suchý, obě veličiny jsou určeny technickou normou.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy (Zdroj: Barlinek.cz)

Údržba dřevěné podlahy

Dřevěnou podlahu je potřeba udržovat čistou, což je celkem snadné, stačí na to vysavač. Jednou za čas je třeba podlahu umýt pomocí čistícího prostředku. Jednoduchá rada zní: používejte konkrétní přípravky doporučené výrobcem. Pokud máte starší podlahu, kde už výrobce není relevantní, rozlišujte přípravky podle toho, zda máte podlahu s olejovaným nebo lakovaným povrchem. Čas od času proveďte hloubkové čištění předepsaným čističem a ihned pak podlahu ošetřete doporučeným regeneračním přípravkem. Zejména olejované podlahy vyžadují pravidelnou údržbu, která musí být zakončena napuštěním nové vrstvy oleje. Tak zachováte krásný sametově lesklý vzhled. Pokud podlaha utrpí hlubší šrámy, nebo už zkrátka po letech potřebuje radikální opravu, je možné ji renovovat broušením, má-li ovšem dostatečně vysokou nášlapnou vrstvu. Po zbroušení se pak znovu lakuje nebo olejuje.

Výrobci doporučují podlahu preventivně chránit před poškrábáním:

  • nohy židlí a mobilního nábytku podlepte filcovými podložkami,
  • před hlavní vchod instalujte rohožku, abyste si dovnitř nezanášeli písek a zrnka nečistot,
  • kolečkové židle podložte k tomu určenou podložkou
  • pravidelně vysávejte.

Publikováno: 15.07.2022, Autor: 27.7.2021 11:49 | autor: Komerční prezentace

ČTĚTE DÁLE

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.

Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí
Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí

Podlahy

Pocit z opravdového dřeva nepřebije sebelepší napodobenina. Na rozdíl od nich je dřevěná podlaha úžasná v tom, že se dá i několikrát přebrousit a pak vypadá jako nová. Vše o renovaci parket a pokládce dřevěné plovoucí podlahy se dočtěte v našem článku.

Dřevo, vinyl, laminát nebo levné lino? Toť otázka!
Dřevo, vinyl, laminát nebo levné lino? Toť otázka!

Podlahy

Každý, kdo rekonstruuje domácnost, dobře ví, že nejlepší je začít s prací pěkně od podlahy. A to doslova. Dilema ovšem je, jaké podlahové krytině dát přednost.