Jak využijete nanotechnologie v domácnosti

Nanotechnologie. Zní vám toto slovo spíš jako pojem z budoucnosti, laboratoře či rovnou sci-fi filmu? Nenechte se zmást, protože nanotechnologie už dnes běžně pomáhají v domácnostech, mohou pomáhat i v té vaší. Ušetří vám práci, peníze i čas.

Nanotechnologie ochrání domácnosti i lak vašeho auta
Nanotechnologie ochrání domácnosti i lak vašeho auta (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nanotechnologie je výraz označující různé oblasti vědy a průmyslu, které manipulují s jednotlivými atomy, aby vytvořily látky s netradičními vlastnostmi. Využívá se toho ve zdravotnictví, automobilovém, textilním nebo třeba chemickém průmyslu – a právě ten by mohl zajímat i vás.

Využijte doma princip přírody

Znáte leknín? Tento květ rostoucí často v bažinách či zablácených tůňkách je za každých podmínek čistý. Může za to sama příroda, která mu nadělila drobné hrbolky, mezi něž se prostě špína nedostane. Ulpívá na povrchu a voda ji smývá.

Přesně tohoto principu využívají čisticí prostředky na bázi nanotechnologií. Vytváří ochranný povrch, který vám doma zajistí čisté prostředí, aniž byste museli trávit dlouhé hodiny pravidelným úklidem. Stačí si pořídit pár přípravků na kůži, keramiku a jiné materiály.

Ošetřete sedací soupravu i koupelnu

Co doma nejčastěji uklízíte? Špinavou varnou desku, umyvadlo, vanu a záchod? Tak je tomu ve většině domácností. Co byste řekli tomu, kdybyste na tyto povrchy nanesli ochrannou vrstvu a nemuseli tak často uklízet?

Nanoimpregnace skla a keramiky vytvoří ochranný film, který odpuzuje vodu. Kapky tím pádem neulpívají na povrchu, nýbrž stékají dolů a berou s sebou veškerou špínu, vodní kámen, sůl a nečistoty. Vy už pak jen občas vezmete do ruky hadřík a vodou povrch otřete.

Podobně to může fungovat i s textilem a kůží. Přípravek nanesete a on funguje jako impregnace. Zbaví vás tedy starostí, jak vyčistit skvrny od vína nebo rozlitého džusu, který jste nalili dětem.

Jde to i bez chemie

Nanopřípravky do domácnosti vám bezpochyby ušetří spoustu času. Nebudete muset zdlouhavě drhnout zašlé skvrny, a vlastně ani nebudete muset uklízet tak často. Mají však ještě jednu podstatnou výhodu – zbaví vás nutnosti neustále nakupovat čisticí přípravky. S povrchem ošetřeným nanoimpregnací vám bude jako uklízecí výbava stačit hadřík a obyčejná voda.

Po ošetření povrchu nanotechnologiemi bude úklid hračkou
Po ošetření povrchu nanotechnologiemi bude úklid hračkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nebo ještě lépe, pořiďte si kouzelnou čistící nano houbičku. Je ze speciálního materiálu, takže ji stačí opět jen potřít vodou. Třecími pohyby pak odstraníte nečistoty bez jakýchkoliv chemických prostředků. Vyčistí skvrny od jídla, zbytky žvýkaček, nepovedené obrázky načmárané fixou na podlaze, můžete s ní umývat i okna a ráfky kol. Ostatně čisticí prostředky na bázi nanotechnologií nepatří jen do domácnosti.

Nano pomocníci v akci

Pomocí prostředků založených na nanotechnologiích ošetříte i venkovní prostory. Hodí se jako ochranný prvek na dlažbu, beton či fasádu. Mohou fungovat jako impregnace stanu, když se chystáte na výlet, ochrana proti graffiti či tekuté stěrače na autě. Možností je opravdu hodně, tak je neváhejte prozkoumat. Ceny nejsou tak vysoké, abyste si výrobky nemohli dovolit i vy. Uvědomte si navíc, že pak nebudete muset kupovat žádné čisticí prostředky, za ty ušetříte.

Nanotechnologie do domácností u nás prosazuje a distribuuje německá firma NanoConcept. Nabídka je bohatá, v sortimentu najdete dokonce celé balíčky na úklid, údržbu automobilu apod. Vzpomeňte si na ně, až budete hledat originální a užitečný dárek. Více informací hledejte přímo na webu www.nano-concept.cz.

Na závěr tu máme ještě jedno upozornění. Bohužel se z pojmu „nano“ stal tak trochu trend, a ne všechny výrobky, které se tváří, že využívají nanotechnologii, ji skutečně používají. Často jde o prostředky na bázi oleje, akrylu, silikonu či teflonu s velmi krátkodobým efektem. Raději tedy nakupte kvalitu, ať později nejste zklamaní.

Zdroj informací: IMPRE CZ s.r.o.

Publikováno: před 2 týdny

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?
Jak správně čistit a udržovat lesklé povrchy na nábytku?

Interiér

Lesklé povrchy na nábytku dodávají interiéru eleganci a moderní vzhled. Aby však zůstaly krásné a bez šmouh, je třeba věnovat jim správnou péči.

Proměny francouzského okna
Proměny francouzského okna

Interiér

Podívejte se, jak mohou ovlivnit výsledný dojem jednoho francouzského okna obyčejné závěsy – zvolená barva a materiál, z něhož jsou vyrobeny. A co s tím vš

Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek
Vytvořte si svůj vlastní styl – pořiďte si konzolový stolek

Interiér

Konzolový stolek je jedním z těch kousků nábytku, které mohou výrazně ovlivnit vzhled a funkčnost vašeho domova, hodí se do různých interiérů.

Budoucnost nábytku je v jednoduchosti
Budoucnost nábytku je v jednoduchosti

Interiér

Ve světě designu a nábytkového průmyslu stále více prosazuje trend jednoduchosti a minimalismu, který reflektuje estetiku, funkčnost a udržitelnost.

Udržitelný šatník pro každého
Udržitelný šatník pro každého

Interiér

Módní průmysl je obrovským odvětvím, které ovlivňuje životy milionů lidí po celém světě. Objevují se dva protikladné přístupy: fast fashion a slow fashion.

Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu
Chystáte rekonstrukci? Vezměte ji z gruntu a pořiďte si novou podlahu

Interiér

Pokud plánujete rekonstrukci vašeho domova, je důležité zvážit každý detail, a právě plovoucí podlaha je skvělou volbou, která přináší mnoho výhod.

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.