Než přijde zima, důkladně zkontrolujte střechu

V létě žár, krupobití jarních bouřek, v zimě mnohdy kubíky sněhu, který na jaře začne tát a těžký zatíží střechu mnohonásobně víc než prachová peřina. Střecha chrání celý náš dům a měli bychom jí věnovat odpovídající péči. Na podzim proto udělejte důkladnou prohlídku.

(Zdroj: Filip Šlapal)

Stav střechy zjistíte vizuální kontrolou. Vyberte si pro ni suchý den, začněte až po popoledni, kdy sluníčko a vítr její povrch důkladně vysušily od zbytků noční vlhkosti a nehrozí uklouznutí. Pohybujte se výhradně po místech k tomu určených, jako jsou lávky a stoupací tašky. Trpíte-li závratí nebo vám už věk nedovolí provést kontrolu osobně, povolejte pokrývače, kteří udělají práci za vás. Objednejte je včas, na podzim mohou mít stále hodně práce.

Na střechy našlapujeme opatrně

U tašek hledáme naštípnuté nebo prasklé kusy, které vyměníme. Nezapomeneme prověřit stav hřebenáčů a ověříme, zda dobře drží. Okolí komínů, okapů, štítových lišt a střešních oken, tedy v místech, kde se stýká střešní krytina s oplechováním, zkontrolujeme tmel.

Majitelé valbových střech se při kontrole soustředí hlavně na úžlabí a nároží. V úžlabí mohou být vypadlé řezané části tašek či těsnění, u starších objektů se lze setkat s vypadlou maltou. „U nároží starších střech, které byly pokládány do malty, je vhodné zkontrolovat, zda nechybí hřebenáč,“ říká Roman Grebeníček, expert v oblasti střech. „Novým střechám pokládaným takzvaně na sucho tato rizika nehrozí.“

Plechové střechy kontrolujeme vizuálně

Ani majitelé plechových střech, ať už volili plechové střešní tašky, šindele nebo šablony, by neměli před zimou zahálet. K ověření stavu obvykle stačí vizuální kontrola, i v tomto případě se soustředíme hlavně na úžlabí a obecně pak všechny spoje různě nakloněných ploch. „Pokud se majitel nemovitosti rozhodne pro důkladnou revizi šroubů a jejich případné dotažení a vydá se na pochůzku po své plechové střeše, riskuje deformaci krytiny,“ vysvětluje Roman Grebeníček.

Vyčistěte žlaby!

Také okapy vyžadují své. Nejdůležitější je jejich důkladné vyčistění od zbytků listí a prachu, které do nich přes rok nalétaly. Když to neuděláte, může voda z tajícího sněhu v okapech zůstat, v noci tam zmrzne a led může okapy roztáhnout či zdeformovat. Někdy jsou díky tomu okapy po zimě na odpis. K čištění nepoužíváme žádné mechanické pomůcky, pouze ruce, které chráníme rukavicemi, vypomoci nám může malý smetáček. Lopatkou nebo hrabičkami bychom mohli poškodit ochranný nátěr a žlaby by začaly korodovat. Po vyčištění vyzkoušejte, zda je dobrý spád a okapy odvádějí vodu. Odtokovou rouru propláchneme proudem vody, aby v ní nezůstala žádná překážka či nečistota.

Důkladně zkontrolujte povrch okapů. Rizikové jsou prorezlé části žlabů, kde zejména spoje mohou být děravé. Při dešti kontrolujeme těsnost svodů, zda neteče voda po fasádě. Ujistíme se též, že je zajištěn bezproblémový odvod vody od objektu.

Někdy se dokonce doporučuje okapy na zimu sundat. Ohromné kusy rychle tajícího sněhu při rychlém oteplení nebo je-li špatně zateplené podkroví, mohou okapy a háky poškodit.

Střeše můžete zatopit

Prudkému odtávání sněhu můžete zamezit tím, že se na střeše nebude sníh držet vůbec. A to vytápěním střechy, které způsobí, že napadaný sníh bude postupně odtávat po celou dobu. Obzvláště na plochých střechách hrozí riziko poškození střešní konstrukce vlivem váhy napadaného sněhu. Topné kabely se také instalují do střešních žlabů a svodů u střech s nedostatečnou tepelnou izolací. Vytápěné okapy jsou v zimě průchodné a díky instalovaným topným kabelům nezamrzají.

 

ČTĚTE DÁLE

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.

Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?
Trendy světla z peří, kovu či dřeva. Který materiál osloví vás?

Dům

Moderní doba dovoluje téměř vše - nebojí se ohlédnout do historie a použít ověřené. Stejně tak hledá nové cesty, experimentuje, testuje nezvyklé materiály, nebo naopak zkouší tradiční věci používat neotřelým způsobem. Tak je tomu i ve světě svítidel. Pojďme se podívat, co nabízí trh.

Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů
Vadí vám hluk od sousedů? Vyřešte to pomocí akustických panelů

Dům

Každý z nás chce mít doma klid a nestojí o to poslouchat rámus z okolí, ať už ho dělají sousedi v domě, nebo auta na ulici. Existuje několik způsobů, jak se tomuto stresu bránit. Jedním z nich je použití akustických panelů. Hlavní výhodou je, že díky nim ztlumíte nežádoucí hluk rychle, aniž byste se museli pouštět do náročných stavebních úprav.

Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti
Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti

Dům

Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.

Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy
Sluneční stráň ze severním okrajem Prahy

Dům

Projekt Sluneční stráň je další nabídkou příměstského bydlení v koloniích novostaveb rodinných domů. Sluneční stráň je součástí katastru obce Zdiby ležící za severním okrajem Prahy. Občanská vybavenost projektu je průměrná, dostupnost do Prahy dobrá, domy jsou v cenách od 8.224.455 Kč ( 5+1 s garáží, pozemkem, DPH). Výhodou je přírodní krajina připomínající postupně zanikající středočeský venkov Vltavského údolí, nevýhodou prostředí sídliště novostaveb katalogových rodinných domů.

Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou
Chata na kolech jako alternativa bydlení pro všechny, kteří hledají spojení s přírodou

Dům

Mikrochatička na kolech předurčuje chvíle odpočinku a potvrzuje, že pocit volnosti a propojení s přírodou lze zažít i na malém prostoru.