Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Současné trendy v oblasti vývoje koupelnového vybavení, se zaměřují spíše na sprchování, ale i tak zůstává podle průzkumů přibližně polovina uživatelů příznivě nakloněna tradiční koupeli ve vaně. Je to pohodlné, komfortní a blízké tradiční kultuře těla spojené s lazebnictvím a relaxací ve vodní lázni. A když je pak taková vana stará, tak co s ní? Vyměnit za novou, nebo nechat zrenovovat?

Stará vana dosloužila? Je čas pořídit novou vanu. Nebo renovovat tu starou
Stará vana dosloužila? Je čas pořídit novou vanu. Nebo renovovat tu starou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Renovace vany nebo pořízení vany nové?

Pokud nechceme vanu novou, pustíme se do renovace. Na tuzemském trhu je k dispozici skutečně uspokojivé množství nabídek nejen zboží, ale i služeb, které umí vyřešit problém spojený s renovací vany. V kostce je možné říct, že mezi zajímavá a k doporučení vhodná řešení patří renovace vany s použitím nového akrylátového jádra.

Renovace vany - výhody a nevýhody

Pomineme-li renovaci v podobě nového nástřiku, jehož povrch si většinou po dvou letech řekne o nástřik nový atd., zbývá v podstatě jediná, ale zároveň zajímavá možnosti, jak ze staré vany udělat vanu novou. V podstatě se jedná o vložení akrylátové skořepiny – nové vany do vany stávající. Montážník povrch staré vany očistí, upraví, pokryje polyuretanovou pěnou, do stávající vany pak vloží nové akrylátové jádro s předem vyříznutým výtokovým otvorem, pak následuje zalištování a začištění hran a je hotovo.

Renovace vany v podobě nového nástřiku není efektivní
Renovace vany v podobě nového nástřiku není efektivní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Celý proces trvá cca 4 hodiny a nevyžaduje žádnou stavební úpravu. Po čtyřech hodinách je hotovo, řemeslník si po sobě uklidí a po zaschnutí veškerých použitých tmelů (cca do druhého dne) je vana připravena k užívání. Zvýší se její teplená izolace, akrylát navíc sám o sobě nestudí a uživatelská hodnota takto zrenovované vany je srovnatelná s vanou novou. Akrylátové jádro je možné použít na všechny běžné typy van, tedy smaltovaných či litinových.

Pro nové jádro platí nepoužívat žádné čistící písky, ale pouze jen přípravky určené pro akrylátové povrchy. Standardem je záruční lhůta 24 měsíců.

Těžko hovořit o nevýhodách samotného procesu renovace. Na něm asi není nic špatného. Potíž je její relativní finanční náročnost, protože zcela nová, ale holá vana, tedy bez bočního krytí (panelu) a bez armatur, zkrátka opravdu čistě jen vana samotná, se dá koupit už za pár tisíc. Připočteme-li montáž, armatury a čelní panel, pak se dostáváme na částku přibližně stejnou, jako v případě renovace. Co z toho tedy vyplívá?

Výsledkem je krásná nová vana
Výsledkem je krásná nová vana (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupit novou vanu nebo renovovat starou?

Pokud tedy zájemce disponuje koupelnou, se kterou je spokojený a vadí mu jen oprýskaný smalt vany a zároveň není ochotný podstupovat její vybourávání či demontáž, pak se dá rozhodně renovace doporučit. Pokud ale někdo pořizuje koupelnu novou a má někde ve sklepě k dispozici starou vanou a počítá s tím, že by ji mohl použít a před tím zrenovovat, pak je lépe nechat si takové řešení vymluvit, nic se tím neušetří a v tomto případě je lépe koupit vanu novou.

Hodláme se pustit do rekonstrukce celé koupelny?
Hodláme se pustit do rekonstrukce celé koupelny? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Autor textu: Jaroslav Zákolanský, foto firem RADEK ŠMÍD a MIGO, RENOVAN, CHADALIK

Publikováno: před 1 týdnem, Autor: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Dosluhuje vám vana? Podívejte se, jak ji můžete zrenovovat do nové podoby

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Včelák popisuje, jak zrenovovat starou vanu pomocí nátěru, aby vypadala zase jako nová.

Renovace starých kamen

Renovace starých kamen a jejich nové využití v bytě

Renovace nábytku svépomocí

Jak renovovat starý nábytek?

Renovace střechy garáže

Jak renovovat střechu garáže?

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.

Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?
Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?

Interiér

Chtěli byste svůj život trávit v maringotce? Dříve se hledělo na kočovníky s opovržením, dnes jde o moderní životní styl. Život na kolečkách může být luxus.

Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné
Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné

Interiér

S věkem přichází nové potřeby. Je tomu tak při výběru oblečení nebo u uspořádání pokoje pro školáka. Máme pro vás pár tipů, jak takový pokojíček vylepšit.

Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!
Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!

Interiér

Máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Z terasy si vytvořte letní obývací pokoj.

Zahrada na stěně bude originální dekorací
Zahrada na stěně bude originální dekorací

Interiér

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti

Interiér

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

Renovace vany? Nebo raději vanu novou?
Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Interiér

Koupání se ve vaně je stále oblíbené. Když je vana stará, tak co s ní? Jsou dvě možnosti. Renovace vany nebo pořízení vany nové. Záleží, do čeho se pustíte.

Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva
Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva

Interiér

Kolik talířů, misek a dalších kusů potřebujete? Jaká je vaše finanční představa o novém stolním nádobí? Při výběru jídelní soupravy zvažte několik faktorů.

6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň
6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Interiér

Předsíň je vizitkou vašeho domova a zaslouží si stejnou péči a pozornost jako ostatní místnosti. Nechte svou kreativitu volně plynout.

Chybí vám sluníčko? Přidejte do interiéru žlutou
Chybí vám sluníčko? Přidejte do interiéru žlutou

Interiér

Nebojte se experimentovat a přidat do svého domova žluté doplňky. Tento krok promění váš prostor a vnese do něj léto, ať už je venku jakékoli počasí.