Zahrádka pro radost

Krásná zahrádka, nenáročná na údržbu. Zdá se vám to jako nesplnitelný sen? Máte malou zahrádku a připadáte si, že je s ní spíše více práce než užitku? Tak právě pro vás je tento příspěvek. Pojďte společně s námi odkrývat odpovědi na otázku, jak se při práci na zahradě nenadřít, ale přitom, aby to na vaší zahrádce nebylo vidět, ba právě naopak.

okrasná zahrada u domu fotogalerie
okrasná zahrada u domu fotogalerie (Zdroj: archiv redakce)

{Zbavte se trávníků i záhonů}

Vzhledem k tomu, že každá zahrádka vyžaduje individuální přístup, snažila jsem se najít takové nápady, které jsou aplikovatelné pro každou zahrádku. Každý z nich je krokem k tomu, jak si práci na zahrádce ulehčit, ale přitom z ní mít větší radost.

Základem každé zahrádky je bezpochyby trávník. Vzpomínáte, co se nás už nazlobil? Jak se v něm drží plevel a jak dokáže vyrůst za tři týdny dovolené, když je teplo a vytrvale prší? Rada první tedy zní: Zbavte se trávníku.

Trávník nahradíme působivou vydlážděnou plochou, kde si můžeme vyhrát, aby celistvá plocha nepůsobila nudně a šedě, s různě vyskládanými obrazci a ornamenty. Vyhneme se tak pravidelnému sekání, pletí, hnojení a zalévání i případného odstraňování trávy z míst, kde ji považujeme za nežádoucí, jako jsou např. cestičky a obrubníky. A pokud jsme si jisti, že nám zelený koberec bude opravdu chybět, nic nám přeci nebrání, abychom vynechali několik dlaždic a jejich místo osázeli polštářkovými druhy rostlin.

Vhodné jsou např. trávnička, chrustaveček, úrazník, případně drobné jarní cibuloviny, ale i alpinky, rozchodník, nízké zvonky, netřesky a celá řada dalších. Případně můžeme některé dlaždice udělat, tzv. trávníkové, jednoduše tak, že do vynechaného prostoru zasadíme drn z původního trávníku. Abychom zabránili případnému poškozování dlažby či nežádoucímu se rozrůstání rostlin pěstovaných uvnitř dlažby, můžeme je také tam, kde je to možné, pěstovat v květináči. Do mezery v dlažbě prostě zapustíme větší květináč, do kterého rostlinu vysadíme. V každém případě je třeba počítat s tím, že rostliny budou v dlažbě vystaveny většímu horku a suchu než bývá běžné, a proto buď vysazovat suchomilné druhy, nebo rostlinkám občas dopřát zálivku.

Dalším prvkem, který v zahradě nesmí chybět, jsou květiny. Ty dodávají zelenému koutu barvu a vůni a značnou měrou se podílí na celkové atmosféře zahrady. Jak se ale zbavit všudypřítomného plevele a usměrňování agresivnějších druhů rostlin v klasických květinových záhonech? Rada druhá zní: Osázejte květináče.

Několik rozkvetlých osázených květináčů seskupených do skupiny vypadá opravdu úžasně. Další výhodou je, že samostatně vysázené druhy nic neomezuje a neutiskuje, případný plevel lze snáze odstranit. Navíc je květináč, jako nádoba, velmi dekorativní a umožňuje nám si v zahradě opravdu vyhrát. Další výhodou je, že pokud vám např. na jaře odkvetou cibuloviny, můžete nádobu znovu osázet jinými květinami kvetoucími na podzim. Při pěstování rostlin v květináčích je třeba pouze pamatovat na jejich pravidelné hnojení a zálivku. Pokud máme několik květináčů ve skupině, rostliny si navzájem vytvoří vlhčí mikroklima a nejsou na zálivku tak náročné jako solitéry. (Vodu, kterou každá z nich postupně odpařuje z listů, ostatní zachycují.) Na druhé straně bývají zase náchylnější na napadení škůdci. V květináči lze pěstovat prakticky cokoliv, nemusíme se bránit ani pěstování stromků či popínavých rostlin, kterou mohou oživit nevýrazné zdi domu nebo pergolu s posezením.
Pouze jedno upozornění k samotnému sázení: plné květináče jsou těžké na přenášení, proto je nejprve umístíme na místo a až potom osázíme.

Ať už jste se rozhodli pěstovat květiny v nádobách nebo nedáte dopustit na klasické květinové záhony, máme pro vás třetí radu. A ta zní: Pěstujte ty správné rostliny. Jen tak budete mít z vaší zahrádky opravdu radost.

Zahrady a terasy – insipirativní fotogalerie

Zahrádka pro radost
Zahrádka pro radost
Zahrádka pro radost
Zahrádka pro radost
Zahrádka pro radost
Zahrádka pro radost

Využijte nenáročné kvetoucí trvalky, kochejte se jejich barevnou a tvarovou proměnlivostí. Vybírejte spíše druhy s dlouhou dobou květu, nenáročné na péči, které v našich teplotních podmínkách snadno přezimují a které vám nenadělají s uchováváním přes zimu mnoho starostí. Vhodné jsou např. komule, hortenzie, mochnovec, plamének, řebříček, kamzičník, kopretiny, pivoňky i mnoho dalších. Záleží pouze na vašem vkusu. Nevyhýbejte se ani pěstování letniček, z nichž se celá řada sama z roku na rok šíří samovýsevem. Ozkoušenými druhy jsou měsíček, afrikány, hledíky, macešky, z nižších pak šrucha a kosmatec. Pro samovýsev pouze ponecháme po odkvětu semena letniček dozrát a vysypat se na záhon, kde přezimují a napřesrok opět vyklíčí. Tak budeme mít bez práce i další rok krásně rozkvetlý záhon. (Musíme dát pouze pozor na ptáky, aby nám semena ze záhonu nevybrali.)

V nádobách můžeme velice snadno pěstovat nejrůznější aromatické byliny a bylinky. K nejznámějším patří rozmarýna, šalvěj, máta peprná, oregano, levandule a další. Dočkáme se ale i plodů měsíčních jahod. Některé bylinky jsou náročnější na přezimování, ale úplně postačí, pokud je přeneseme s celou nádobou do místnosti, kde při pokojové teplotě zimu běžně přečkají. Ideální rostlinou, kterou můžeme velice snadno pěstovat v nádobě a která má několika stranné využití, je lichořeřišnice. Její pestrobarevné květy nám zkrášlí zahradu a její výhonky a mladé listy můžeme použít i v kuchyni, do salátů.

Pokud si chcete na zahrádce vytvořit na malém prostoru bohatý květinový záhon, Zkuste si vyhrát s různými druhy rostlin s různou výškou. Abychom získali opravdu pestrou paletu barev, tvarů a vůní, měli bychom květiny volit tak, aby nám na záhoně kvetlo vždy několik druhů najednou. Jako malou inspiraci na závěr můžete pro příští rok zkusit vysázet následující kombinaci rostlin. Na okraj záhonu vysázíme nízké aksamitníky a sporýše, do druhé řady pak kopretiny, krásenky, šalvěj, měsíčky a krásnoočko. Atraktivní pozadí pak dotvářejí titonie a drobnokvěté slunečnice.

Publikováno: 30.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se správně starat o asparágus

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na správné postarání se o asparágus

Pěstování květin na terase

Které květiny lze pěstovat na terase?

Víte, jak pěstovat borůvky v kombinaci s okrasnými rostlinami?

Jak pěstovat borůvky v kombinaci s okrasnými rostlinami

Zimní rychlení cibulovin

Zimní rychlení cibulovin

Léčivé květy rostliny spilant

Léčivé květy rostliny spilant

Co s odkvetlou květinou na jaře

Zahradník Pavel Rubeš poradí, jak si poradíme s odkvetlou květinou v jarním období.

ČTĚTE DÁLE

Možnosti zastřešení terasy a pergoly
Možnosti zastřešení terasy a pergoly

Zahrada

Čím zastřešit a jaké krytiny venkovních staveb použít? V podstatě obdobné jako při zastřešování velkých obytných staveb. Jen nepotřebujete stavební povolení.

Vánoční zahrada snese i trochu extravagance
Vánoční zahrada snese i trochu extravagance

Zahrada

Výzdoba sváteční zahrady v předvánočním čase vykouzlí tu správnou atmosféru a nadšené budou nejen děti, ale i dospělí, kteří se rádi vrátí do dětských let.

Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl
Ze šípků si můžeme připravit zdravý čaj nebo originální věnec na stůl

Zahrada

Věnec ze šípků dodá do interiéru přírodní prvek. Plody šípku jsou nejen zdravé, ale báječně se hodí i pro vytvoření zajímavého aranžmá.

Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy
Nebojte se šachovnice, začněte s ní pěkně od podlahy

Zahrada

Šachovnice v interiéru je nadčasovým motivem, který jen tak nevyjde z módy. Proč je tak populární a jak jej začleníte do svého domova?

Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem
Slaměnkovým věncem se rozloučíme s podzimem

Zahrada

Vytvořte si podzimní věnec ze slaměnek. Můžete ho zavěsit na dveře, nebo položit na stůl či komodu. Výroba není náročná a můžete zapojit i děti.

Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek
Správně zvolený kusový koberec sjednotí pokoj v dokonalý celek

Zahrada

Volba a správné umístění kusového koberce do interiéru je zcela zásadní pro získání útulnějšího domova. Jak správně vybrat vhodný designový prvek?

Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku
Pokud si chcete vychutnat kávu i doma, nepodceňte výběr kávového mlýnku

Zahrada

Výběr mlýnku na kávu není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Je však zásadní. Pomůžeme vám se ve světě kávových mlýnků zorientovat a vybrat ten nejlepší.

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!
Vyrobte si netradiční květinové aranžmá na kusu dřeva!

Zahrada

Vyrobte si netradiční květinové aranžmá ze dřeva. Resp. aranžmá na kusu dřeva. Budete překvapeni, jak se taková nevzhledná věc může proměnit.

Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč
Na Dušičky vyzdobte hrob a upečte dušičkový koláč

Zahrada

Svátek Památka zesnulých je den, kdy se snažíme navštívit hroby svých předků, zavzpomínat na ty, co už s námi nejsou, upéct dušičkové koláče.

Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit
Vytvořte bezpečný a pohodlný domov pro seniory, v němž se budou dobře cítit

Zahrada

Bydlení pro seniory by mělo být v prvé řadě zařízeno s empatií. Vytvořte ho podle toho, co mají rádi. Měli byste se řídit ale i jistými pravidly.

Připravte jezírko na zimní spánek
Připravte jezírko na zimní spánek

Zahrada

Zahradní jezírko potřebuje připravit na zimu, zvlášť pokud v něm máte okrasné květiny a také rybičky. Jen tak bude zase na jaře plnit svou funkci.

Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů
Vyrobte si podzimní věnec z kaštanů

Zahrada

S dětmi na procházce rádi sbíráme podzimní plody. Doma se nám hromadí a nakonec je většinou vyhodíme. Co si z nich vyrobit věnec na dveře?