Uvažujete u novém rodinném domě? Má být jeho provoz levný?

Bydlení ve vlastním rodinném domě je přirozeně velmi komfortní a to zejména díky soukromí a jistotě typu „můj dům můj hrad“. Onen komfort ale také něco stojí a to nejen v přeneseném slovy smyslu, tedy v rámci samotné pořizovací ceny, ale také i díky cenám energií, které ono pohodlí zajišťují. Variantou k sériové produkci stavebních firem jsou nízkoenergetické či pasivní domy, jejichž provoz je až o 90 % levnější. Bohužel mají přídomek „ekologické“, což v ČR znamená něco jako „extrémní“ či „radikální“. Některé politické špičky k tomu vydatně přispívají.

Uvažujete u novém rodinném domě? Má být jeho provoz levný?
Uvažujete u novém rodinném domě? Má být jeho provoz levný? (Zdroj: archiv redakce)

Pasivní či nízkoenergetické domy nejsou v podstatě ničím jiným, než dobře promyšlenou stavbou, jejíž priority jsou kromě poskytování základních funkcí domu také maximálně minimální náklady na vytápění a energetický provoz vůbec. Takové řešení vyžaduje od architekta erudici a ochotu tvořit a přizpůsobovat dům nejen požadavkům majitele na prostornou místnost pro domácí kino, ale třeba i uvažovat o tom, která strana bude návětrná, která bude vystavena slunci atd.

Nizkoenergetický či pasivní dům není žádným „experimentem“. Např. v sousedním Německu jsou tyto domy zcela běžné. Jedna z největších stavebních firem (ABG Frankfurt Holding GmbH ) patří mezi první mamutí společnosti, které se rozhodli vzít pasivní dům jako standard.. Zatím nejvýraznějším počinem v této oblasti je sídliště Sophienhof ve Frankfurtu které je se 149 byty a užitnou plochou 14.767 metrů čtverečních největším pasivním objektem na světě.

Spotřeba energie a cena

Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy. U běžné ho rodinného domu, který má podlahovou plochu kolem 120 metrů čtverečních to dělá 1800 kilowatthodin. Pro vytápění místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních stačí 200 wattů, pro porovnání tepelný výkon člověka v kliduje 80 wattů, výkon stolního počítače 250 wattů.
Pořizovací náklady na nízkoeenergetický či pasivní dům jsou těžko vyčíslitelné a je to stejné, asi jako by se někdo ptal, kolik že stojí „normální“ dům. Existuje celá řada alternativních, tedy ne zděných nízkoenergetických domů, jejichž pořizovací cena je nižší než cena domu zděného, někdy se ke stavbě používá dřevo, jindy kombinace všech různých stavebních materiálů. Nicméně, pro základní a hrubou orientaci je možné říct, že prokomponovaný pasivní dům bude v pořizovacích nákladech cca o 15 % dražší, než standardní „normální dům“.
Kontakty na poradny a konzultace je možné získat ZDE
Jaroslav Zákolanský
Foto a zdroj Centrum pasivního domu

Publikováno: 24.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.