V dětském pokoji záleží na rozmístění nábytku

Vhodné rozmístění nábytku v dětském pokoji podle věku dítěte může přispět k jeho pohodě. Dostatek prostoru nejen na spaní, ale i na hry je velmi důležitý. Nezáleží, zda máte jedináčka nebo sourozence, kteří musejí spolu sdílet jeden pokojíček. Proto pokud právě zařizujete dětský pokoj, nechte se inspirovat. Poradíme, jak vhodně nábytek v dětském pokoji poskládat.

Vhodné rozmístění nábytku je pro dětský pokoj podstatné
Vhodné rozmístění nábytku je pro dětský pokoj podstatné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodné rozmístění nábytku

Při zařizování interiéru by nemělo být vhodné rozmístění nábytku v žádném případě opomíjeno. Při výběru nábytku a doplňků je vhodné si předem zjistit vaše finanční možnosti. Dalším kritériem bude funkčnost nábytku dle účelu použití a věku osob, které budou nábytek užívat. Každý si přeci přeje klidné a harmonické soužití všech členů rodiny pod jednou střechou.

Vhodné rozmístění nábytku v dětském pokoji

Každý rodič si přeje spokojené děti, které si budou rády hrát, učit se i snáze usínat ve svém pokojíčku. Dětský pokoj nesmí působit chaoticky, ale má vzbuzovat klid a pohodu. Vhodné rozmístění nábytku v dětském pokoji je proto vhodné si připravit „nanečisto“ na papír. S tímto plánkem můžete doslova čarovat. Kombinovat různé varianty ještě před nákupem nábytku se jistě vyplatí. Rozličné části nábytku si tak můžete stavět podle velkosti dětského pokoje, počtu dětí, které v něm budou přebývat, a také rozměrů jednotlivých částí nábytku.

Psací stůl by měl být oddělený od zbytku místnosti. Pro správnou viditelnost na pracovní desku umístěte psací stůl pod okno. U malého pokoje můžete tento stůl umístit i blízko okna. Vždy by ovšem mělo dopadat denní světlo směrem k ruce, kterou dítě nepíše. Židle by měla směřovat ke zdi, ne do volného prostoru, dítě by mělo vidět i na dveře. Postel je vhodné postavit čelem ke zdi, na které ovšem nejsou dveře ani okna. V malém pokojíčku nechte postel podél zdi. Nad postel neumisťujte žádné police ani závěsné skříňky. Postel by neměla být umístěna přímo proti dveřím, ale dítě by mělo na ně z postele vidět.

I v malém pokojíčku lze nábytek vhodně rozmístit
I v malém pokojíčku lze nábytek vhodně rozmístit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

U podkrovních dětských pokojíčků je vhodné umístit postel tak, aby se dítě neuhodilo o zešikmenou stěnu. U více dětí je vhodná palanda, kde bude mít každé dítě svůj soukromý prostor, a vy ušetříte místo. Prostor mezi jednotlivými patry postelí by měl být dostatečně vysoký, abyste si mohli vy nebo dítě pohodlně sednout. Na hrací zónu vyhraďte dostatek místa, ideálně uprostřed pokoje. Hračky mohou být uklizeny v úložných boxech nebo v koších, ke kterým má dítě snadný přístup, ale zároveň nebudou překážet. Hrací podložka skvěle vyřeší studenou podlahu. Úložné prostory by měly chytře využít každé volné místo, ideální jsou různé police nebo závěsné skříňky. Šatní skříň může být klidně rohová, která využije dostatečně úložný prostor.

Nábytek pro předškoláka

Dětský pokoj pro malé dítě předškolního věku bude zaměřen především na místo na spaní a dostatečný prostor pro hry a úložné prostory. Při výběru nábytku je důležité vybírat takový, který je bezpečný a pohodlný. Nejsou vhodné ostré hrany, rozhodně lepší jsou ty zaoblené. Při výběru nezapomínejte ani na barvy, styl a design. Výhodný je sektorový nábytek, který si vybíráte podle potřeb vašeho dítěte. Jeho barvu vybírejte ve světlém provedení, ostatní doplňky a barvy stěn doplníte podle oblíbenosti a vhodnosti pro vaše dítě.

V tomto věku děti rostou, a tak s výběrem vhodné postele, která bude s dítětem „růst“, nespěchejte. Během let budete měnit jen velikost matrace. Z materiálu můžete vybírat postel čalouněnou, masivní nebo laminovou. Ideální velikost je v délce 180–200 cm a šířce 80–90 cm. Výhodou je možnost úložného prostoru v podobě šuplíku nebo úložných boxů. Matraci vybírejte ve vyšším stupni tuhosti (3–4) pro zdárný vývoj páteře a také dle hmotnosti dítěte. Nezaškodí pořízení snímatelného potahu, který zaručí delší životnost matrace. Skříň s dostatečným členěním k uložení věcí je dalším důležitým kusem nábytku. Velmi výhodná je kombinace zásuvkového a policového provedení. Skříně je možné si pořídit o různé šířce, hloubce a výšce. Regály a komody jsou vhodné k uložení hraček, knížek a dalších „důležitých“ věcí.

U školáka je důležitý psací stůl s dostatečným prostorem na hry
U školáka je důležitý psací stůl s dostatečným prostorem na hry (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nábytek pro školáka

Dětský pokoj pro školáka se již neobejde bez psacího stolu, který může mít ovšem ve svém pokojíčku i dítě v předškolním věku. Nejdůležitější je pracovní plocha, na které si bude školák plnit své školní povinnosti. Proto je vhodný stůl, který „roste“ s vaším dítětem, a lze na něj umístit v případě potřeby i počítač. Nezbytnou součástí psacího stolu je i kvalitní židle, kterou budete měnit podle výšky dítěte. Police okolo psacího stolu dítě využije na školní pomůcky. Myslete i na hrací plochu, zvláště pro malé školáky.   

Nábytek pro studenta    

Studentský pokoj se již obejde bez hracího prostoru, který může být využit větším rozměrem postele o šířce 120–160 cm. Samozřejmostí je kvalitní matrace přizpůsobena váze a velikosti studenta. Rovněž můžete pořídit psací stůl s větší pracovní plochou a kvalitní židlí.

Zdroj informací: daka.cz, detsky-pokoj.bydleniprokazdeho.cz, nabytek-eno.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Nátěry vhodné pro dětský nábytek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nátěry vhodné pro dětský nábytek

Jak vytvořit masku pro děti

Jak vytvořit pro dítě masku z papíru na karneval jednoduše a rychle

Jak vyčistit pomalované zdi pastelkou

Návod na čistění špinavé zdi

Chováme morče

Jak se starat o morče?

Když si domů přivezeme štěně

Jak se postarat o štěně?

Recept na nepečené banánové kuličky ze tří surovin

Návod na přípravu banánových kuliček.

ČTĚTE DÁLE

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.

Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem
Dopřejte si luxus a obklopte se doma mramorem

Interiér

Dokážete si představit mramor v interiéru? Každé místnosti dodá nádech luxusu, ať už ho použijete na obklady, dlažbu, pracovní desku, nebo jen jako dekoraci.

Přineste do svého domova rokoko, budete IN
Přineste do svého domova rokoko, budete IN

Interiér

Moderní rokoko je opět v módě. A nutno říci, že v současných interiérech vypadá doopravdy skvěle. Co máte udělat, abyste i vy měli u sebe rokoko?

Odhlučněte si interiér
Odhlučněte si interiér

Interiér

Na odhlučnění interiéru je vhodné využít materiál, který izoluje, ale i může prostor výrazně obohatit. Obkladový panel se hodí do každého vnitřního prostoru.

Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek
Fondue jako kouzlo společenského aspektu i výjimečný zážitek

Interiér

Fondue do kuchyně je praktický pomocník i speciální pomůcka pro nevšední pohoštění. Záruku výjimečného zážitku zajistí správně vybraný spotřebič.

Udělejte z malé koupelny velkou
Udělejte z malé koupelny velkou

Interiér

Správné zařízení malé koupelny je stěžejní pro to, aby působila větším dojmem a vám se v této místnosti lépe trávil čas. Jaká pravidla přitom dodržet?

Useň lze využít v interiéru
Useň lze využít v interiéru

Interiér

Originálním materiálem můžete vytvořit zajímavý design nejen v bytě nebo domě, ale i na chalupě. Useň v interiéru je nadčasová a dodá prostoru jedinečnost.

V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok
V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok

Interiér

Námořnický design sahá až do dob slavných mořeplavců a pirátů, a díky němu se nám ani v zimě nebude tolik stýskat po prohřáté písečné pláži.

Dejte svému domovu větší šmrnc a nadčasový vzhled. Kouřové sklo je ideální volbou
Dejte svému domovu větší šmrnc a nadčasový vzhled. Kouřové sklo je ideální volbou

Interiér

Kouřové sklo povznáší prostor. Svým vzhledem nás dokáže přenést do nové atmosféry, přináší intimitu a dodává našim domovům útulnost a neotřelý vzhled.