Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Příjemný variabilní prostor není jen východisko z nouze, když se doma pereme s nedostatkem místa. Je to moderní trend bydlení, který odpovídá dynamickému a mnohovrstevnému životnímu stylu současnosti.

Vytvořit variabilní prostor je skvělá možnost, jak v bytě propojit nejrůznější aktivity
Vytvořit variabilní prostor je skvělá možnost, jak v bytě propojit nejrůznější aktivity (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Variabilní bydlení reaguje na měnící se svět

Rozdělit obytný interiér ve variabilní prostor nám v podstatě velí to, jak v současnosti vypadá rodinné soužití. Dříve běžné členění bytů a domů na kuchyň, obytný pokoj, ložnici a dětský pokoj, případně úložné prostory, je už dávno přežité a naše domácnosti se postupně mění také v kanceláře, relaxační zóny pro děti i dospělé a často i v domácí kina a posilovny.

Multifunkční členění interiéru je nejen záležitost moderního bytového designu, ale je to také možnost, jak se co nejvíce potkávat se svými blízkými a trávit s nimi společný čas ve vzácných chvílích volna – a to i tehdy, když se každý bude věnovat něčemu jinému. Jednodušeji se pochopitelně variabilní prostor plánuje při stavbě nového domu, ale ani v bytě není nic ztraceno: nemusíme se uchylovat ani k nákladné rekonstrukci.

Všichni pěkně pospolu

Obytný variabilní prostor je postaven na multifunkčním a nápaditém vybavení a na hře se světlem a diskrétními zákoutími a v neposlední řadě na rafinovaných úložných prostorách, které se stanou nedílnou součástí celé kompozice.

Věci, které jsme dřív skrývali, se dnes mění v originální součásti interiéru
Věci, které jsme dřív skrývali, se dnes mění v originální součásti interiéru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Flexibilní musí být tedy i nábytek, takže se hodí lehké skříňky, s nimiž se dobře manipuluje, stolky na kolečkách, úložné krabice a vozíky a přenosná křesílka nebo lehátka – zkrátka všechno, co můžeme kdykoliv vzít a postavit nebo umístit někam jinam, a rychle proměnit vzhled našeho domova podle momentální potřeby a chuti.

Multifunkční interiér je postaven na myšlence různých zón fungujících vedle sebe a správnou volbou jeho vybavení pak jednoduše vytvoříme studijní koutek pro potomky, který bude sousedit s relaxační zónou pro dospělé, a přitom nebude nikdo nikomu vadit a rušit ho.

Nejlepší je přirozené světlo

Ve velkém i malém variabilním prostoru se neobejdeme bez vytváření předělů a příček. Místo bourání zdí a náročných rekonstrukcí ovšem postačí využít nejrůznější rolety a žaluzie, které už dávno nemají místo jen jako stínidla na oknech. V obchodech se nám nabízí široká škála rolet, žaluzií a paravánů nejrůznějších typů a designů, záleží jen na osobním vkusu a potřebách.

Pracovna a ložnice v jednom, to je ideální řešení pro dynamický dnešek
Pracovna a ložnice v jednom, to je ideální řešení pro dynamický dnešek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moderními roletami oddělíme jednoduše třeba relaxační zákoutí od pracovního stolu, takže se „obyčejný“ obývací pokoj nebo pracovna rychle změní v multifunkční prostor. Získáme tak nejen více soukromí, ale nepřekvapí nás ani nečekaná návštěva, protože „pracovní“ nepořádek bude pěkně schovaný za zástěnou.

Nejrůznější paravány nebo v prostoru umístěné stojany se žaluziemi změní během chvíle interiér k nepoznání
Nejrůznější paravány nebo v prostoru umístěné stojany se žaluziemi změní během chvíle interiér k nepoznání (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ať už budujeme variabilní prostor ve starém domě, nebo novostavbě, klíčovým faktorem je světlo. Nejlepší je vždy to přirozené – tedy takové, které k nám přichází přes okna a prosklené dveře. Právě sem bychom měli umístit pracovní zóny, abychom co nejdéle pracovali bez umělého osvětlení. Do těchto míst situujeme také relaxační koutky, světlo je totiž ten nejlepší lék pro unavenou psychiku. A pokud chceme chvíli odpočívat v polostínu, stačí stáhnout roletu, třeba tzv. římskou, která je tak trochu závěsem, a tak trochu klasickou roletou, dobře se řasí a lze ji upevnit v jakékoliv výšce okna.

Variabilní prostor si hraje s úložnými prostorami

Úložné prostory se pochopitelně lépe hledají v rodinném domě než třeba v malém panelákovém bytě. Ale i tam z nich můžeme udělat součást interiéru, hodit se budou nejen nejrůznější rafinované skříňky a poličky, ale také pohovky a taburetky, do nichž lze složit třeba ložní prádlo nebo hračky. V pracovních koutech zase přijdou vhod pojízdné kontejnery a větší šanony, kam se složí papíry a věci, které zrovna nepotřebujeme, ale které nám zůstanou stále po ruce.

Malý indiánský stan poslouží v dětském pokoji jako místo k dobrodružným hrám i jako příležitostný úložný prostor
Malý indiánský stan poslouží v dětském pokoji jako místo k dobrodružným hrám i jako příležitostný úložný prostor (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Do skutečně malých variabilních prostor najdeme skvělé pomocníky třeba v multifunkčních stolech, jejichž velikost je flexibilní, a poslouží tak jako pracovní plocha, která se přidáním například středového dílu změní v jídelní stůl.

Zajímavým kouskem nábytku jsou rovněž výklopné postele, které nejsou zdaleka východiskem z nouze, protože v těch chytře vymyšlených si designéři pohráli i s jejich vzhledem a mysleli i na menší úložné prostory nebo poličky na knihy či drobné dekorační předměty.

Zdroj informací: www.foa.cz, www.ikea.cz, www.orangecompany.cz

Publikováno: před 3 týdny, Autor: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Odkládací prvky pracovního stulu Workbench

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Díky odkládacím prvkům získá pracovní stůl Workbench úložný prostor navíc.

Policová designová stěna

Návod na výrobu policové stěny

Policová designová stěna

Jak se staví policová stěna?

Jak si vyrobit variabilní zahrádku

Jak si vyrobit variabilní zahrádku díky hliněnému květináči zapuštěnému v zemi.

Stojan na jahody

Variabilní stojan na pěstování jahod

Domácí kutil: Přívěs za za auto

Ukázka po domácku vyrobeného přívěsu za auto.

ČTĚTE DÁLE

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.

Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky
Růžová dekorace na stůl nejen pro romantiky

Interiér

Růžové květiny doplníme především zelenými rostlinami, které podtrhnou sladkou barvu, ale zároveň jí dodají svěží vzhled. Dekoraci umístíme na stůl.

Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači
Chcete chutný, zdravý mléčný výrobek? Vyrobte si jej v jogurtovači

Interiér

Zdravá výživa hýbe světem. Jogurtovač je skvělý pomocník, díky kterému si v kuchyni vyrobíme z mléka svůj vlastní domácí jogurt. Vždy víme, co přesně jíme.

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.