Vyberte tu správnou postel do dětského pokoje

Postel do dětského pokoje je nutné vybírat obezřetně, protože nabídka je dnes doopravdy široká. Vybrat tu správnou proto není vůbec snadné. Víte třeba, co při koupi zvážit a na co si dát pozor, abyste se nespálili? Přečtěte si našeho průvodce, který vám výběr té správné postele do dětského pokoje usnadní.

Postel do dětského pokoje je nutné vybírat obezřetně
Postel do dětského pokoje je nutné vybírat obezřetně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Postel do dětského pokoje – na co se při jejím výběru zaměřit?

Postel do dětského pokoje může mít různou podobu. Neměli byste ji však v prvé řadě vybírat podle jejího vzhledu. Mnohem důležitější je její velikost, funkčnost, bezpečnost a celkové provedení. Vzhled postele by měl být vždy až na posledním místě.

Postele a ložnice: co je potřeba k dobrému spánku

Velikost postele

Nejprve se zaměříme na velikost postele. Dětské postele jsou různě veliké. Vybírat si tak můžete mezi postelemi velkými od 120 až po 180 cm, které jsou široké 70 až 90 cm. Pokud nevíte, jakou postel pro dítě vybrat, vězte, že délka dětské postele by měla být minimálně o 30 cm delší, než je výška dítěte. I tak však počítejte, že vám taková postel nevydrží příliš dlouho. Dítě totiž poměrně rychle roste, takže za pár let budete potřebovat postel novou, není to tedy příliš ekonomické. Stojí proto zvážit, jestli to není zbytečný výdaj. U klasického rozměru máte jistotu, že vám tato postel vydrží až do dospělosti (samozřejmě pokud jste si vybrali kvalitně vyrobenou postel). Dalším důležitým faktorem při výběru postele do dětského pokoje je proto materiál.

Náš tip: Zlatou střední cestou jsou rostoucí postele

Dětská rostoucí postel má nastavitelnou délku a výšku lůžka, díky níž je vhodná pro děti od 3 do 18 let. Takováto postel doslova roste s vaším chlapcem nebo holčičkou.

Výběr postele podle materiálu

Masivní postel do dětského pokoje

Postele vyrobené z masivního dřeva jsou kvalitní a vyznačují se dlouhou životností. V případě nutnosti se snadno opravují. Jsou 100% nezávadné. Jejich největší slabinou je vyšší cena a náchylnost k poškrábání. Aby i po letech vypadala tato postel pěkně, je ji nutné jednou za čas ošetřit vhodným přípravkem na dřevo.

Postel z dřevotřísky nebo lamina

Tyto postele patří k těm nejlevnějším. Jejich výhodou je i to, že se snadno udržují. Stačí je totiž jednoduše otřít vlhkým hadříkem. K mínusům pak patří kratší životnost, špatná opravitelnost a také i to, že vzhledem k tomu, že obsahují různá lepidla, je u nich nutné při nákupu hlídat nezávadnost.

Vyberte tu správnou postel do dětského pokoje
Vyberte tu správnou postel do dětského pokoje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čalouněná postel

Čalouněné postele mohou lákat svou cenou, faktem ale je, že to nejspíš asi její jediné pozitivum. Bohužel nemají příliš dlouhou životnost. Velmi obtížně se udržují i opravují. Nedá se u nich vyměnit matrace. Jsou absolutně nevhodné pro alergiky. Oslovit vás však mohou svým designem a barevností.

Kovová postel

Kovové postele se mohou pochlubit maximální životností. Snadno se udržují i opravují. Jsou velmi odolné a ideální pro alergiky. Nejsou však nejvhodnější pro nejmenší děti. Nejsou vždy designově pěkné. Nehodí se proto svým vzhledem do každého dětského pokoje.

Výběr postele podle jejího typu

Postel do dětského pokoje můžete vybírat i podle toho, zda mají úložný prostor, přistýlku nebo jestli jde třeba o patrové postele. Každý typ postele má svá pozitiva.

Postele s přistýlkou

Postel s přistýlkou v sobě ukrývá další matraci. To oceníte ve chvílích, když je dítě nemocné, protože u něj budete moci přespat. Matrace se ale hodí i ve chvíli, když u dítěte přespává kamarád. No a použít ji můžete i jako pojistku proti pádu.

Postele s úložným prostorem

Postele s úložným prostorem jsou praktické. Můžete do nich ukládat třeba peřinu. Úložný prostor u takových postelí může mít podobu výsuvných zásuvek, nebo výklopnou matraci. S vysouvacími zásuvkami dokáží manipulovat i menší děti. Výklopné matrace jsou pro změnu vhodné spíše pro větší děti.

Zvýšené a patrové postele

Zvýšené a patrové postele vám ušetří prostor v pokoji. Hodí se především do malých místností. Zvýšené postele jsou takové, které jsou alespoň 80 až 100 cm od podlahy. Takovéto postele jsou ideální pro čtyřleté až pětileté děti. Díky zvýšenému postavení postele tím dítě získá prostor pro hraní. Větší dítě už může mít postel ve výšce 120 až 150 cm. V prostoru pod takovou postelí získá vhodný prostor pro učení i pro hraní. Tam, kde je málo místa a více dětí, mohou pomoci patrové postele. Tyto postele mohou být pod sebou, ale také v pozici písmene “L”. Horní patro takovéto postele by mělo být ve výšce minimálně 120 cm, ale ideálně 150 cm. Dejte si však pozor na výšku stropu. Tyto postele nejsou vhodné do pokojů s nízkými stropy. Měly by být vyrobeny z masivního dřeva nebo kovu. Pohlídejte si u nich stabilitu konstrukce, bezpečnost a kvalitu provedení. Mějte rovněž na paměti, že menší dítě by mělo spát dole.

Vyberte tu správnou postel do dětského pokoje
Vyberte tu správnou postel do dětského pokoje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na co byste si měli dát při výběru postele do dětského pokoje ještě pozor

  • Při výběru postele do dětského pokoje si dejte pozor, aby měla zaoblené hrany a zarovnaný povrch, a to jak u nohou, tak i u hlavy.
  • Zvažte také možnost přidání bočnic, mohou zabránit nečekanému zranění (u pádu z postele). Nejvíce je potřebují děti od 2 do 9 let. U patrových postelí jsou bočnice dokonce povinností.
  • Pro zajištění maximálního pohodlí a kvalitního spánku je zapotřebí zvolit tu správnou výšku postele. Pro menší dítě je to 25 cm (to proto, aby dítě nemuselo do postele pracně šplhat s cizí pomocí) a u větších pak 45 cm.
  • Nezapomeňte také vybrat kvalitní matraci. Mějte na paměti, že levné molitanové matrace jsou už pasé. Rychle se proleží a nejsou ideální pro zdravý vývoj dítěte. Děti potřebují spíše tvrdou matraci, která podporuje přirozený růst páteře.

Publikováno: před 8 měsíci, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: baumax.cz, benlemi.cz, bezvapostele.cz, expedo.cz, otopedicke-matrace.cz, pokojik.cz

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Stůl pro studenty musí mít správné parametry
Stůl pro studenty musí mít správné parametry

Interiér

Vybíráte pracovní stůl pro studenty? Nezapomeňte se potom zaměřit na důležité parametry, aby byl nejen stylový, ale také dokonale funkční a ergonomický.

Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí
Kuchyňská pracovní deska jako odraz životního stylu i designových preferencí

Interiér

Kuchyňská pracovní deska dokresluje vzhled celé kuchyně. Vhodný výběr podpoří funkčnost linky a prodlouží její životnost. Jak vybrat vhodnou desku?

Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech
Kubismus neztratil šťávu ani po více než sto letech

Interiér

Kubistický interiér ve své původní podobě je přehlídkou designérských nápadů, čistých tvarů i zajímavých barevných kontrastů. V mnohém může inspirovat i nás.

Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!
Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!

Interiér

Sláma jako výzdoba bude opravdu originálním prvkem ve vašem interiéru. Nemusíte se bát kombinovat různé styly a prvky. Tato přírodnina se hodí všude.

Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze
Multifunkční hrnec – pomocník, který šetří čas i peníze

Interiér

Multifunkční hrnec je ideální spotřebič do každé kuchyně. Svou variabilitou přípravy pokrmu konkuruje ostatním spotřebičům. Jak vybrat správný hrnec?

Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024
Zkoukněte nové trendy v bytovém textilu pro rok 2024

Interiér

Trendy v textilu se mění. Chcete levně osvěžit svůj již okoukaný interiér? Porozhlédněte se po trendovém bytovém textilu. Nevíte, co je v trendu? Poradíme.

Zařiďte školákům vhodné místo na učení
Zařiďte školákům vhodné místo na učení

Interiér

Vybíráte stůl pro školáky? Při jeho výběru se zaměřte na několik důležitých faktorů, díky kterým bude pro dítě skvělým místem pro učení i tvoření.

Jak využít kožešinu v interiéru
Jak využít kožešinu v interiéru

Interiér

Vhodný materiál do bytu, domu či na chatu vytvoří jedinečné kouzlo a zajímavý design. Vhodně zvolená kožešina v interiéru bude pro vás jistě inspirací.

Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti
Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Interiér

Ekodesign je populárním trendem, protože zohledňuje potřeby prostoru i okolní přírody. Chcete vědět více? Máme pro vás zajímavé informace.

Pusťte si do domu koloniální styl bydlení
Pusťte si do domu koloniální styl bydlení

Interiér

Koloniální styl bydlení je jednoduchý a čistý. Inspirovat se můžete třeba stylem safari, který s koloniálním stylem bydlení úzce souvisí.

Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická
Květinářka radí: Výzdoba může být i minimalistická

Interiér

Pro vytvoření zimní výzdoby využíváme většinou živé či umělé květiny. Zkusme pro tento čas zakomponovat do aranžmá stálezelený keř Skimmia japonica.

Pomalý hrnec je univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni
Pomalý hrnec je univerzální pomocník, který by neměl chybět v žádné kuchyni

Interiér

Hrnec pro pomalé vaření je skvělý pomocník, který šetří peníze i čas. Žádné dlouhé hodiny a nekonečné přešlapování v kuchyni. Pomalý hrnec vaří sám.