Úplně jiná dlažba

Když se nějaká věc tváří jako pravá, ale ve skutečnosti má do originálu daleko, nazývá se kýčem. V případě cesty s betonovým povrchem, která vypadá jako z přírodního kamene uvedené tvrzení neplatí. Beton je materiál mnoha tvarů,barev a struktur.

(Zdroj: archiv redakce)

Tištěné vzory

Na mechanicky zpracovaný a uhlazený povrch betonové plochy se aplikuje barevné práškové tvrdidlo v barvě, kterou si zákazník muže vybrat z bohaté nabídky základních odstínů a zapracuje se do povrchu. Po zavadnutí se do měkkého, ale pružného povrchu betonupostupně vtiskne vzor soupravou pryžových matric. Je možné si zvolit z široké nabídky různých vzorů. Volbu lze přizpůsobit stylu prostředí a také velikosti plochy. Po vytvrdnutí a omytí plochy se suchý povrch nastříká bezbarvým speciálním lakem který uzavře povrch a chrání jej tak proti nasakování vody a nečistot a zvýrazní rovněž jeho barvu. Speciální lak významně prodlouží životnost betonové plochy, neboť nedochází k odmrzání povrchu. Nástřik také brání nasakování olejů a nečistot, zvýrazní barvu, usnadňuje údržbu a omezuje prašnost plochy a zarůstání plevelem.

Dlažba – velká fotogalerie

Úplně jiná dlažba
Úplně jiná dlažba
Úplně jiná dlažba
Úplně jiná dlažba
Úplně jiná dlažba
Úplně jiná dlažba

Přednostmi jednolité plochy zhotovené tištěným betonem je rychlá realizace během jednoho dne, mechanická odolnost proti otěru a oděru, nenasákavost a vysoká pevnost, která je pětkrát vyšší než je u běžného betonu obvyklá. Celistvá plocha nezarůstá plevelem a údržba je tak velmi snadná. Nejzajímavější na tištěném betonuje však mnohočetná variabilita vzorů a barevných odstínů, od napodobení zámkové dlažby až po keramickou či z přírodního kamene.

Levná dlažba bez rekonstrukce

Zcela jinou technologií se provádí dlažba stříkaná, neboli spray beton. Ani zde není problém zvolit některou z mnoha barev, ale vzor se na betonovém povrchu vytváří pomocí šablony nebo speciální pásky. Výhodou stříkané dlažby je úspora, neboť tenká povrchová vrstva na bázi cementu vytvoří hladký a neklouzavý povrch, který lze nanášet na stávající betonovou plochu. Stejně jako u předchozího jednolitého betonu se povrch spray betonu snadno udržuje, má dlouhou životnost a univerzální využití v exteriéru.

Ražená dlažba

Systém vtlačovaných vzorů za současné pokládky a barvení čerstvého betonu je založen na jednoduchém principu strukturované šablony-razidla. Razítkový systém umožňuje vytvořit téměř neomezenou škálu barev i vzorů. Klasicky vějířovitě dlážděný vjezd, dlažební kostky či kámen nebo působivou mozaiku, to vše se dá razítkovým systémem vyrobit ve vysoké kvalitě a s minimálními časovými nároky v porovnání s tradičním způsobem dláždění.

Povrch razítkové dlažby je ošetřen kvalitními tvrdidly a ochranným nátěrem, které zaručují mechanickou pevnost a nepropustnost, neboť plastická vrstva se nanáší na litý beton, což zaručuje jednolitou vrstvu bez jakýchkoliv mezer. Mimo přitažlivý a nevšední vzhled betonové plochy je ražený systém betonové dlažby nesmírně pevný a trvanlivý a nenáročný. Používá se v interiéru i exteriéru na cesty, vjezdy, do zimních zahrad a k okolí bazénů.

 

Vyřešit nový vzhled stávajících asfaltových či betonových ploch monolitickým betonem je velmi výhodné, neboť polymerové směsi velmi dobře odolají oděru, tlaku, mrazu i vysokým teplotám v letních měsících. Dlažba vypadá stále jako nová, neboť se beton probarvuje barvami s UV filtrem, povrch se snadno udržuje a hlavně, v zimě neklouže.

Autor: Irena Forejtová
Foto: Pressbeton a archiv autorky

Publikováno: 24.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Venkovní dlažba

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tomáš Fíla si povídá s odborníkem o typech venkovní dlažby a jejich pokládce.

Kamenný koberec

Kamenný koberec.

Mramorový koberec

Mramorový koberec

Jak ošetřit porézní materiály

Jak ošetřit kamenné zídky, venkovní dlažbu nebo cihelné zdivo?

Dosypání písku do spár betonové dlažby

Jak dosypat písek do spár zámkové dlažby

Plastová zatravňovací dlažba

Plastová zatravňovací dlažba

ČTĚTE DÁLE

Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete
Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete

Podlahy

Imitace dřeva z keramiky předčilo svými vlastnostmi dřevo. Nevěříte? Přesvědčte se o tom. Máme pro vás zajímavé informace o moderním materiálu.

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.

Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí
Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí

Podlahy

Pocit z opravdového dřeva nepřebije sebelepší napodobenina. Na rozdíl od nich je dřevěná podlaha úžasná v tom, že se dá i několikrát přebrousit a pak vypadá jako nová. Vše o renovaci parket a pokládce dřevěné plovoucí podlahy se dočtěte v našem článku.