Pokládáme podlahu. Je lepší lepení nebo „plovoučka“?

Při výběru podlahové krytiny můžete narazit na otázku, zda budete lepit podlahu tzv. na pevno, nebo zvolíte plovoucí způsob pokládky. Jaký je mezi nimi rozdíl a do jakých podmínek jsou vhodné?

(Zdroj: Quick-Step)

O tom, zda zvolit plovoucí či pevnou variantu pokládky rozhoduje mnoho faktorů. Rozhoduje například zvuková izolace nebo přítomnost vlhkosti v místnosti, a pak také na konstrukce a materiál podlahové krytiny. Například u lepené dlažby je způsob pokládky předem dán.

Konstrukce plovoucí podlahy jsou dnes nejčastěji vybaveny mechanickým zámkovým spojem, o kterém se intenzivněji začalo mluvit právě s příchodem podlah laminátových. U dřevěných podlah se v některých případech také hovoří o systému pero a drážka.

Některé konstrukce se zámkovým spojem se dají bez problému přilepit k podkladu i celoplošně. „Například u třívrstvých dřevěných podlah, kde lze volit způsob pokládky, je dnes stále častěji používáné celoplošné přilepení. Dřevěná podlaha pak působí pevnějším dojmem při chůzi, což jí dodá na exkluzivitě,“ vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi.

Pokládáme podlahu. Je lepší lepení nebo „plovoučka“?
Pokládáme podlahu. Je lepší lepení nebo „plovoučka“? (Zdroj: archiv redakce)

Výhody plovoucí podlahy

Nejčastěji se s plovoucím způsobem pokládky setkáváme u laminátových, dřevěných a vinylových podlah. Podlahové dílce vybavené zámkovým spojem se do sebe jednoduše zacvaknou. Při poškození krytiny ji není problém rozebrat a vyměnit poničenou část. V kombinaci s podlahovým topením, a to zejména z důvodu, když je potřeba provést opravu topení, není problém podklad rozebrat, závadu odstranit a následně podlahu opět sestavit, aniž by vznikly škody další.

Při pokládce nedochází k narušení podkladu, proto rozhodnete-li se pro výměnu podlahy, podklad se nemusí renovovat. Třeba při nutnosti navýšení podlahy, například do úrovně ve vedlejší místnosti, vystačíte si s podložkami z hobry, které lze užít až do tloušťky 8 mm. Výsledek je dokonalý, výrazně levnější a rychlejší než při použití podlahové stěrky.

Pokládáme podlahu. Je lepší lepení nebo „plovoučka“?
Pokládáme podlahu. Je lepší lepení nebo „plovoučka“? (Zdroj: archiv redakce)

Jak na „plovoučku“?

Podcenění správného technologického postupu se nemusí vyplatit. Může se zdát nepodstatná, ale při vynechání protihlukové podložky, vás bude v budoucnu provázet hluk při každém kroku.

Neméně důležitá je parotěsná fólie, která brání průniku zbytkové vlhkosti z podkladu do krytiny. Ve vlhkých prostorách je před pokládkou důležité dokonale utěsnit prostor u stěn, kudy může pod krytinu stékat srážející se pára a vznikat plíseň.

Plovoucím způsobem lze v ploše bez přerušení dilatační spárou obvykle položit menší plochu než v případě celoplošného lepení (u většiny typů a značek krytin). Možnost plovoucí pokládky v kuse bývá obvykle limitována plochou kolem 100 m2. „Výrobce vícevrstvých dřevěných podlah značky Kährs například u svých podlah umožňuje plovoucí pokládku v kuse až v rozsahu 1.250 m2,“ doplňuje Milan Mrkáček.

Pokládáme podlahu. Je lepší lepení nebo „plovoučka“?
Pokládáme podlahu. Je lepší lepení nebo „plovoučka“? (Zdroj: archiv redakce)

Kdy je lepší lepená?

Celoplošné lepení podlahy je vhodnější v prostorách se zvýšeným výskytem vlhkosti, protože zabraňuje riziku vzniku plísní pod krytinou. Navíc některé typy krytin mají při pokládce napevno menší tendenci k roztažnosti. Z hlediska spojení krytiny s podkladem odpadá problém s kročejovým hlukem, proto netřeba řešit protihlukovou podložku. „Může se však stát, že se klapot při chůzi či hluk od padajících předmětů bude při nesprávném odhlučnění přenášet dále do konstrukce stavby. Proto je velmi důležitá kvalitní zvuková izolace podlah/stropů i okolních stěn v objektu. Je-li toto splněno, pak lze bezesporu konstatovat, že pevně přilepená krytina je méně hlučná než při instalaci plovoucím způsobem,“ vysvětluje Milan Mrkáček.

Za nevýhodu celoplošného lepení lze označit časovou i finanční náročnost. V rozpočtu se výrazně promítá cena lepidla. Kladeny jsou i vyšší nároky na kvalitu a čistotu podkladového materiálu. Při poškození podlahového topení dochází ke zničení podlahové krytiny. Je-li po letech zapotřebí výměna přilepené podlahy, musí se nově upravit i podklad.

Naopak z důvodu lepší tepelné vodivosti je ale lepená podlaha vhodnější, protože u plovoucí varianty, která pokládku na podlahové topení rozhodně nevylučuje, dokonalý přenos „narušují“ podložky a vzduchové „kapsy“.

Pro dřevěnou podlahu není tento způsob výhodný zejména proto, že dřevo neustále pracuje, a mohlo by se z takového podkladu (např. anhydritového) klidně i odtrhnout.

Přilepená podlaha je pocitově pevnější při chůzi. Dále například při pokládce krytiny na schody (u schodnic) je lepení podmínkou.

3 zásady, pro všechny podlahy

  1. Před pokládkou lepením i plovoucím způsobem musí být podklad důkladně očištěn, staré krytiny mimo jiné i z hygienických důvodů odstraněny. Zvláště před lepením je nutné, aby byl podklad zbaven zbytků starých krytin, a to včetně filců po stržení koberců či PVC, lepidel a jiných nečistot (např. zbytků barev, penetrací apod.). Lepidlo by jinak nemuselo správně přilnout k podkladu. Hodnota nutné rovinnosti pro pokládku je stanovena výrobcem krytiny.
  2. Protihlukové podložky používané u plovoucího způsobu pokládky by neměly sloužit k vyrovnávání podkladu, přestože v některých případech pomáhají skrýt drobné nerovnosti.
  3. Podklad musí být u obou typů instalace správně vysušený tak, aby hodnoty zbytkové vlhkosti splňovaly kritéria, která uvádí výrobce v technických listech ke krytině.

drevena-krytina-k-hrs-kolekce-sand-dekor-dub-estoril-prodava-kpp.jpg

Zdroj: archiv redakce

Druhy krytin a způsob pokládky

Přestože laminátové podlahy, vybavené zámkovým spojem, se většinou pokládají plovoucím způsobem, někteří výrobci umožňují i lepení k podkladu. Upozorňujeme však, že ne všechny laminátové konstrukce lze lepit!

U dřevěných podlah velmi záleží na typu konstrukce, zatímco třívrstvé dílce vybavené zámkovým spojem nebo systémem pero a drážka lze pokládat plovoucím způsobem i lepit k podkladu, dvouvrstvé lamely se vždy lepí celoplošně, podobně jako parkety a parketové vlysy. Masivní podlahy se pokládají na podlahové latě, ke kterým se šroubují či přibíjejí na pevno.

U přírodního linolea, ekologických elastických i tvrzených vinylových podlah se můžete potkat s oběma variantami, tedy konstrukcemi s i bez zámkového spoje.

Měkčený vinyl v rolích (tradiční PVC) se lepí k podkladu celoplošně, výjimkou mohou být prostory obvykle do 20 m2, kde je možná pokládka bez lepení.

Text zpracovala redakce ve spolupráci s Milanem Mrkáčkem, vedoucím regionálního prodeje společnosti KPP
Foto: KPP, Quick Step

Publikováno: 05.01.2021

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete
Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete

Podlahy

Imitace dřeva z keramiky předčilo svými vlastnostmi dřevo. Nevěříte? Přesvědčte se o tom. Máme pro vás zajímavé informace o moderním materiálu.

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.

Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí
Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí

Podlahy

Pocit z opravdového dřeva nepřebije sebelepší napodobenina. Na rozdíl od nich je dřevěná podlaha úžasná v tom, že se dá i několikrát přebrousit a pak vypadá jako nová. Vše o renovaci parket a pokládce dřevěné plovoucí podlahy se dočtěte v našem článku.