Jakých chyb se nejčastěji dopouštíme při krmení psa?

Odolat smutným psím očím a občas svému pejskovi nepřilepšit nějakou pochoutkou nebo drobností od stolu může být těžké. Jenže tím se dopouštíme chyb nejen z hlediska výživy, ale i výchovy. Předkládáme ty nejčastější prohřešky, které dělají pejskaři při podávání potravy psům, i důvody, proč bychom se jich měli vyvarovat.

Jakých chyb se nejčastěji dopouštíme při krmení psa?
Jakých chyb se nejčastěji dopouštíme při krmení psa? (Zdroj: Profimedia.com)

Krmte pravidelně

Zvířata stejně jako děti milují rutinu a pravidelnost. „Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. Pokud misku nesní, odeberte mu ji a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, např. večer. Taková důslednost se vám vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho sní. Dospělého psa je dobré krmit dvakrát denně, hlavně větší plemena, která jsou náchylná k torzi žaludku,“ říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.

Když granule nesní a my mu místo toho nabídneme alternativu v podobě pamlsku, vařeného masa nebo konzervy, je to nevhodné a nevýchovné. Učíme ho tak, že může dostat něco lepšího, když pohrdne svou stravou. A můžeme mu založit na nadváhu.

Nekrmte od stolu!

Je velmi těžké odolat, když my jíme a pejsek pod stolem dělá zoufalé oči. Musíte být ale silní a odolat, protože v opačném případě ho učíme loudit a zbytečně ho rozmazlujeme. Krom toho pejsek získá dojem, že má ve smečce stejné postavení jako my, což může způsobit problémy ve výchově a při výcviku. A taky díky tomu můžeme dostat do nepříjemné situace, když jíme ve společnosti cizích lidí, například v restauraci.

Pozor! Časté přilepšování vařeným jídlem může mít za následek odmítání klasických granulí, které jsou nejčastější a nejjednodušší variantou krmení psů. Navíc lidská strava je pro psy absolutně nevhodná. Větší množství soli a koření, které obsahuje lidské jídlo, přetěžuje ledviny a způsobuje žaludeční potíže.

Stejně tak není vhodné dávat psovi krmivo předtím, než se sami najíte. Je důležité ho učit podřízenému postavení ve „smečce“.

Najděte pejskovi TY jeho granule

Koupili jste drahé granule a váš čtyřnohý kamarád misku obchází, jako byste mu do ní nasypali strychnin? Sežere jen tolik, aby nechcípl a ještě s nechutí a při návštěvě u přátel pak s gustem v nestřežené chvíli vymete misku levných barevných granulí? Pak jste asi neobjevili granule, které považuje za chutné. Neznamená to ovšem, že byste měli nakoupit levné barvené granule ze supermarketu. Krom toho, že obsahují jen málo bílkovin, ale za to hodně pšenice, barviv, konzervantů a antioxidantů, které se často ocitají na seznamu karcinogenů, bývají dochucovány solí a chemickými náhražkami a pejskovi pak samozřejmě chutnají. Jeho zažívání má již menší radost.

Možná bude chvíli trvat, než najdete kvalitní granule, které oceníte nejen vy podle složení, ale i pes podle chuti. Vyžádejte si vzorky nebo kupte menší balení a hledejte ty pravé. Až je najdete, tak se jich držte a neměňte je. Balení vždy kupujte v uzavřených balíčcích a ne rozvažované, abyste se vyhnuli kontaminaci.

Dodržujte doporučenou dávku a nepřekrmujte

Jestli se chcete vyhnout ironickým poznámkám o tom „jak se váš pejsek má dobře“ a dostat se do situace, kdy budete svého kamaráda s obavami sledovat, jak se potácí na tenoučkých nožičkách, které jako by ani nemohly unést jeho velké tělo, tak se naučte odmalička hlídat mu váhu. Byť by koukal sebehladověji a co hodinu chodil vylizovat prázdnou misku.

Každé psí plemeno má svoji váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek na obalu krmiva. Při dávkování je vždy nutné přehlédnout individuálně k danému psovi. Vždy je lepší krmit míň a třeba jednou týdně dopřát hladovku.

Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více, než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.

Dodržujte pravidla krmení

„Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily, a předejdeme tak i torzi (přetočení) žaludku. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením. Naučte ho vždy jíst půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce.“ dodává Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.

 

Publikováno: 04.06.2018, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Psí strava na Vánoce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Psí strava na Vánoce

Zdravá a vyvážená výživa psů

Odborník na výživu psů je pan Martin Kváš, který má dlouholeté zkušenosti v oboru a který se s námi poradí o důležité informace v oblasti výživy našich mazlíčků.

Tenisák k sežrání

Většina našich psích mazlíčků miluje tenisáky. Můžete si ho jednoduše vylepšit pomocí nože a následně vyplnit pamlsky, abyste vašeho pejska zaměstnali trochu jiným způsobem.

Jak správně krmit psy, abychom předešli obéznosti

Jak správně krmit psy, abychom předešli obéznosti

Virtuání adopce psů

Virtuání adopce psů

Návštěva psího útulku v Poděbradech

Chcete udělat dobrý skutek? Navštivte psí útulek.

ČTĚTE DÁLE

Jak budovat vztah s vaší kočkou?
Jak budovat vztah s vaší kočkou?

Mazlíčci

Stojíte před prvními kroky, jak navázat vztah s kočkou a vytvořit ideálně lásku na celý život? Co je hlavní motto? Dejte jí prostor a k ničemu ji nenuťte!

Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba
Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba

Mazlíčci

Mainská mývalí kočka zaujímá dominantní místo ve skupině velkých plemen koček. Jsou to přátelské a klidné kočky, které trochu, ale zbytečně budí respekt.

Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka
Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka

Mazlíčci

Máte rádi zvířata a uvažujete o parťákovi do bytu? Je dobré, aby měl mazlíček v obývacím pokoji své útulné místo, aby se cítil u vás spokojeně.

Ashera je nejdražší kočka na světě
Ashera je nejdražší kočka na světě

Mazlíčci

Nejdražší kočka? Rozhodně Ashera. Je krásná, jedinečná, obrovská a drahá. Její cena je ale podmíněna originálním vzezřením a dokonalou stavbou těla.

Jak poznat něvskou maškarádu?
Jak poznat něvskou maškarádu?

Mazlíčci

Víte, kdo nebo co je to něvská maškaráda? Seznamte se s krásnou a ladnou micinkou, které slovo maškaráda vůbec neubírá na půvabu.

Cestování se psem
Cestování se psem

Mazlíčci

Cestování se psem patří k běžným činnostem dnešní moderní doby. Proto není nic neobvyklého, pokud chcete cestovat i s vaším čtyřnohým parťákem.

Chováme neobvyklá zvířata
Chováme neobvyklá zvířata

Mazlíčci

Chov zvláštních zvířat je vhodný pro ty z vás, kteří byste chtěli změnu. Což takhle si pořídit některého z neobvyklých nebo exotických zvířat?

Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné
Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné

Mazlíčci

Neříká se nadarmo, že kočka je mlsná. Chovatelé těchto malých šelem někdy propadají zoufalství, protože jim kočka nechce jíst, co jí s láskou připravili. Snad jim pomůže výčet kočičích stravovacích zvyků a instinktů, který jsme připravili.

Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla
Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla

Mazlíčci

Pes a kočka mohou být „přátelé“ a spokojeně žít pod jednou střechou. Máte-li doma pejska a chtěli byste kočičku či naopak, tak se toho nemusíte bát. Je ale nutné dodržovat určitá pravidla ve výchově, výživě a přístupu.

Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc
Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc

Mazlíčci

Nebudeme si nic nalhávat, váš pes si už svůj ideální pelíšek vybral – vaši postel. Ale málokdo má postel dostatečně velikou, aby pojala vás, manžela, všechny děti a dva německé ovčáky (o kočkách nemluvě). A kdo by měl čas a náladu denně převlékat postel? Ne ne, pes potřebuje pelíšek, ale ten nejlepší!

Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?
Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?

Mazlíčci

S klesající venkovní teplotou bychom měli věnovat zvýšenou pozornost nejenom sobě, ale také našim čtyřnohým mazlíčkům, kteří mohou nastydnout a bojovat s nachlazením nebo chřipkou úplně stejně jako jejich dvounohý páníček.

Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?
Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?

Mazlíčci

Opravdu váš pes nesmí čokoládu nebo drobné kosti? A jak je to s ovocem a zeleninou? Čas od času nejspíš i vy dopřejete něco vašemu mazlíčkovi, ale máte tušení, co psi mohou a co jim může vážně uškodit? Zjistili jsme od odborníka.