Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba

Mezi velká plemena koček patří také mainská mývalí kočka, která zaujme na první pohled svým impozantním zjevem i zvláštními vlastnostmi. Něžný obr, mainka nebo mývalka – to je jen malý výčet označení těchto zajímavých zvířat. Ačkoliv vzhledem připomínají volně žijící šelmy, jsou to laskavé a vyrovnané klidné kočky.

Mainská mývalí kočka je sice velké plemeno kočky, ale je laskavá a chytrá
Mainská mývalí kočka je sice velké plemeno kočky, ale je laskavá a chytrá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mainská mývalí kočka patří mezi opravdu velká plemena koček

Mainská mývalí kočka pochází z Ameriky – konkrétně se "zrodila" ve státě Maine. Původně byla tato velká plemena koček určena k hlídání farem a domů před nájezdy hlodavců a drobných zvířat, osvědčila se totiž jako výborní lovci myší. Mainská mývalí kočka neboli maine coon je jedním z největších plemen koček na světě.

Pro jejich "vznik" hovoří domněnka, že mainská mývalí kočka pochází z angor nebo norských lesních koček, které se na zámořských lodích dostaly do Ameriky a zde se spářily s místními krátkosrstými kočkami. Právě ve státě Maine byl zaznamenán jejich první výskyt.

Stavba těla je velmi robustní a v porovnání s ostatními plemeny znatelně větší. Srst mají polodlouhou a v nejrůznějších barevných kombinacích. Mají svalnaté tělo a mohou vážit od 4 do 9 kg, avšak někteří jedinci váží i více než 10 kg. Mainské mývalí kočky ale pomalu rostou. Plné velikosti dosahují zhruba ve věku 3 až 4 let. I když je vaší kočce více než 1 rok, může být stále relativně malá. Teprve na konci druhé roku se přiblíží své plné velikosti. Dožívá se vysokého věku (12–15 let).

Tato velká plemena koček jsou zvídavá a učenlivá
Tato velká plemena koček jsou zvídavá a učenlivá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zbarvení srsti se prolíná od jednobarevné s kresbou, dvoubarevné, kaliko (želvovinová s bílou), černé, modré, červené nebo krémové tiping, bílé, modré a krémové s kresbou i bez kresby, a také i se stříbrem. Huňatý kožich a pruhovaný válcovitý ocas dává mainské mývalí kočce vzhled mývala, od něhož je odvozeno také její jméno. Dlouhá, hustá a splývavá srst vytváří kolem jejich krku bohatý límec.

Tato velká plemena koček mají vysoké špičaté uši s chlupy na koncích, poněkud hranatou hlavu, velké oči, obvykle v zelené až žluté barvě. Stavba těla je velmi robustní. Zvláštností je tzv. polydaktylie, kterou toto plemene často trpí. V lidovém překladu se jedná o víceprstost. Kočky mohou mít jak typickou kočičí packu s prsty u sebe, tak ale také tzv. „mitten paws“, kdy se jim u pacek udělá další výrůstek připomínající palec či další prst.

Tito laskaví obři jsou skvělí společníci
Tito laskaví obři jsou skvělí společníci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mainská mývalí kočka má skvělou povahu a je velmi přizpůsobivá. Kočky jsou trpělivé a můžeme na nich pozorovat jisté znaky flegmatismu. Přesto jsou ale velmi hravé a dokážou být akční. Mainské mývalí kočky si obvykle uchovávají lásku ke hře i v dospělosti. Především kocouři se uchylují dokonce až k pošetilému chování. Kočky jsou důstojnější, dobrou hrou nebo honičkou ale nikdy nepohrdnou. Jsou přátelské, loajální a hravé a obvykle dobře vychází s dětmi a dalšími domácími mazlíčky. Můžete je dokonce naučit aportovat a chodit s nimi na vodítku.

Tato velká plemena koček si dokážou zvyknout na jakýkoliv typ domova a podnebí. Původně žila jako typická velká plemena koček venku. Hustá srst odolává vodě a chrání kočku před studenými zimami, ale přesto je příjemná na dotek a na hlazení.

Patří mezi povahově klidná až flegmatická plemena
Patří mezi povahově klidná až flegmatická plemena (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro mainské mývalí kočky je také typický hluboký hlas a předení. Běžné kočičí mňoukání ale tato velká plemena koček nevydávají, spíše se jejich hlasový projev dá přirovnat k vrkání holuba. Kočky mohou cvrlikat, když spatří kořist a trylkováním často vyjadřuje pocit štěstí.

Péče o velká plemena koček

Srst mainky stačí vyčesat cca jednou týdně. Pravidelně by se jim měly zastřihávat drápky, kontrolovat oči, zuby a uši. Tato velká plemena koček patří k nenáročným plemenům na péči. Srst mainských mývalích koček není příliš náchylná na tvoření zmotků a "dredů", a to ani při delším pobytu venku.

Mainská mývalí kočka si uchovává i v dospělosti hravost
Mainská mývalí kočka si uchovává i v dospělosti hravost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mainská mývalí kočka má stejné výživové požadavky jako jakékoliv jiné kočičí plemeno nebo domácí kočka. Jediný rozdíl je v tom, že patří mezi velká plemena koček, která jsou také těžší, a proto bude potřebovat větší množství krmiva. Mainské mývalí kočky jsou výluční masožravci, kteří k životu potřebují pouze maso. Většina mainských mývalích koček má ráda vodu.

U mainských mývalích koček se mohou objevit některé dědičné zdravotní choroby, které je potřeba vzít na vědomí:

  • hypertrofická kardiomyopatie (HCM)
  • spinální svalová atrofie (SMA)
  • dysplazie kyčelního kloubu

Proto je nutné kupovat koťata pouze u profi chovatelů, kteří se specializují právě na velká plemena koček a jsou seznámeni s jejich dědičnými indispozicemi. Mainky mají rády přírodu, čerstvý vzduch a sluneční paprsky. Proto pokud se rozhodnete pořídit si mainku do bytu, dopřejte jí výhled z okna nebo výběh na zabezpečený balkon či terasu, kde se může slunit.

Zdroj informací: zooo.cz, kociciradce.cz, mazloun.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Mainská mývalí kočka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mainská mývalí kočka, obří mazel i šéf. Jaký je její chov?

Plemeno kočky Mainská mývalí kočka

Plemeno kočky Mainská mývalí kočka

Jak náročná je ruská modrá kočka?

Ruská modrá kočka patří mezi krátkosrstá plemena kočky domácí. Nejznámější je ruský modrý kocour Vasko, kterého vlastnil ruský car Mikuláš I.

Plemeno kočky Americký curl

Plemeno kočky Americký curl

Chov mainské mývalí kočky

Jak chovat mainskou mývalí kočku?

Pes Basenji

Pes Basenji

ČTĚTE DÁLE

Jak budovat vztah s vaší kočkou?
Jak budovat vztah s vaší kočkou?

Mazlíčci

Stojíte před prvními kroky, jak navázat vztah s kočkou a vytvořit ideálně lásku na celý život? Co je hlavní motto? Dejte jí prostor a k ničemu ji nenuťte!

Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba
Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba

Mazlíčci

Mainská mývalí kočka zaujímá dominantní místo ve skupině velkých plemen koček. Jsou to přátelské a klidné kočky, které trochu, ale zbytečně budí respekt.

Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka
Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka

Mazlíčci

Máte rádi zvířata a uvažujete o parťákovi do bytu? Je dobré, aby měl mazlíček v obývacím pokoji své útulné místo, aby se cítil u vás spokojeně.

Ashera je nejdražší kočka na světě
Ashera je nejdražší kočka na světě

Mazlíčci

Nejdražší kočka? Rozhodně Ashera. Je krásná, jedinečná, obrovská a drahá. Její cena je ale podmíněna originálním vzezřením a dokonalou stavbou těla.

Jak poznat něvskou maškarádu?
Jak poznat něvskou maškarádu?

Mazlíčci

Víte, kdo nebo co je to něvská maškaráda? Seznamte se s krásnou a ladnou micinkou, které slovo maškaráda vůbec neubírá na půvabu.

Cestování se psem
Cestování se psem

Mazlíčci

Cestování se psem patří k běžným činnostem dnešní moderní doby. Proto není nic neobvyklého, pokud chcete cestovat i s vaším čtyřnohým parťákem.

Chováme neobvyklá zvířata
Chováme neobvyklá zvířata

Mazlíčci

Chov zvláštních zvířat je vhodný pro ty z vás, kteří byste chtěli změnu. Což takhle si pořídit některého z neobvyklých nebo exotických zvířat?

Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné
Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné

Mazlíčci

Neříká se nadarmo, že kočka je mlsná. Chovatelé těchto malých šelem někdy propadají zoufalství, protože jim kočka nechce jíst, co jí s láskou připravili. Snad jim pomůže výčet kočičích stravovacích zvyků a instinktů, který jsme připravili.

Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla
Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla

Mazlíčci

Pes a kočka mohou být „přátelé“ a spokojeně žít pod jednou střechou. Máte-li doma pejska a chtěli byste kočičku či naopak, tak se toho nemusíte bát. Je ale nutné dodržovat určitá pravidla ve výchově, výživě a přístupu.

Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc
Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc

Mazlíčci

Nebudeme si nic nalhávat, váš pes si už svůj ideální pelíšek vybral – vaši postel. Ale málokdo má postel dostatečně velikou, aby pojala vás, manžela, všechny děti a dva německé ovčáky (o kočkách nemluvě). A kdo by měl čas a náladu denně převlékat postel? Ne ne, pes potřebuje pelíšek, ale ten nejlepší!

Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?
Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?

Mazlíčci

S klesající venkovní teplotou bychom měli věnovat zvýšenou pozornost nejenom sobě, ale také našim čtyřnohým mazlíčkům, kteří mohou nastydnout a bojovat s nachlazením nebo chřipkou úplně stejně jako jejich dvounohý páníček.

Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?
Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?

Mazlíčci

Opravdu váš pes nesmí čokoládu nebo drobné kosti? A jak je to s ovocem a zeleninou? Čas od času nejspíš i vy dopřejete něco vašemu mazlíčkovi, ale máte tušení, co psi mohou a co jim může vážně uškodit? Zjistili jsme od odborníka.