Jak poznat něvskou maškarádu?

Co je to Něvská maškaráda? Ne, není to nějaké zakuklené vulgární slovo, kterým bychom chtěli počastovat sousedku odvedle. Naopak, je to krasavice z říše zvířat a možná ji máte i doma, aniž byste to vůbec tušili.

Něvská maškaráda je nádherná kočka podobná kočce sibiřské
Něvská maškaráda je nádherná kočka podobná kočce sibiřské (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je to něvská maškaráda?

Víte, co je to něvská maškaráda (Neva Masquerade)? Je to kočka, vyznačující se zvláštním zbarvením s odznaky. V Rusku jsou tyto kočky považovány za barevnou variantu kočky sibiřské. Takto je uznávají felinologické organizace WCF, TICA a CFA.

Nepodceňujte zdravotní prevenci u kočky

Popis

Je to střední až velká kočka s velmi hustou, nádhernou srstí střední délky. Má obdélníkovou tělesnou konstrukci, pevné osvalení a spíše podlouhlou a zaoblenou hlavu, na které upoutají vaši pozornost sytě modré oči. Je to jediná z lesních koček, která je vybarvená jako siamské kočky. Charakteristické jsou výraznější odstíny na koncích nožek, na ocase, v obličejové části a na uších. Další z výrazných znaků jsou velké chundelaté tlapky.

Dorůstá do hmotnosti 3 až 5 kilogramů, přičemž kocour bývá o poznání větší a může vážit až 9 kg. Zkráceně nazývaná něva se řadí mezi přírodní plemena. Přes veškerou domestikaci si zachovává instinkty lovce. Přesto ale má nekomplikovanou kočičí povahu, je inteligentní a zvídavá. Navzdory své velikosti je docela mrštná a ráda skáče do výšky.

Jak poznat něvskou maškarádu?
Jak poznat něvskou maškarádu? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Něvská maškaráda velmi dobře vychází s ostatními kočkami, psy i dětmi. Tato kočka potřebuje pozornost svých majitelů, zato se nechce mazlit a ani nechat hladit od neznámých lidí.  Pro její povahu se jí říká také něžný obr, ale je to přítulná kočka, která si ráda hraje. Řadí se mezi aktivní plemena koček, které neopouští energie ani v pozdním věku. Jsou také hodně komunikativní, umějí na sebe upozornit i hlasem, přičemž využívají celou paletu jemného i silnějšího mňoukání. Někdy jejich hlasové projevy připomínají i zpěv ptáků, vrkání holubů nebo houkání sov.

Péče o srst

Letní srst si zvládne něvská maškaráda většinou čistit sama. Bohatá zimní srst s hustou podsadou vyžaduje pravidelné vyčesávání, protože jinak se jí bude zacuchávat a tento stav bude pro kočku nepříjemný. Její srst je velmi příjemná na dotek a je nesmáčivá, ačkoliv něva mezi tzv. vodní plemena nepatří.

Zbarvení

  • Seal – čokoládově černé zbarvené znaky
  • Želvovinová
  • Červené znaky
  • Krémová
  • Modrá
  • Stříbřité nebo zlaté znaky
  • Bílá skvrnitost

Pokud je kočka bílá, hovoříme o zbarvení bicolor, kdy bílé zbarvení pokrývá čtvrtinu až polovinu těla, harlekýn – bílé zbarvení pokrývá více než polovinu těla nebo van, kdy je kočka celá bílá s výjimkou ocasu a odznaků různě po těle. Něvská maškaráda je sice vzácné plemeno, avšak z hlediska počtu odchovaných koťat se umístilo mezi desítkou nejoblíbenějších plemen koček v České republice.

Jak poznat něvskou maškarádu?
Jak poznat něvskou maškarádu? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Strava

Něvy jsou stejně jako ostatní kočky přirození masožravci. Potřebují mít neustálý přístup k miskám, kde nechybí kvalitní granule pro kočky a čistá voda.

Díky tomu, že toto plemeno vzniklo pouze jako nová barevná varianta Sibiřské kočky, netrpí žádnými dědičnými nemocemi, které jsou způsobeny šlechtěním. Dokonce se ukazuje, že je ještě zdravější než sibiřská kočka. Ze sibiřské kočky se něva vyvinula přirozeně. Plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 2011.

S něvskou maškarádou se doma opravdu nudit nebudete. Je to krásná a temperamentní kočka, která vás pobaví, ale chce být i bavena. Protože něvy nikdy nebudou plně bytové kočky, zkuste jim pořídit vodítko a chodit s nimi na procházku. Prospějete tak nejen kočce, ale i sobě.

Publikováno: 18.05.2023, Autor: autor: Martina Pilzová | zdroj: kockosvet.cz, royalcanin.com, ukocouradoma.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Jak náročná je ruská modrá kočka?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Ruská modrá kočka patří mezi krátkosrstá plemena kočky domácí. Nejznámější je ruský modrý kocour Vasko, kterého vlastnil ruský car Mikuláš I.

Plemeno kočky Americký curl

Plemeno kočky Curl má svůj název odvozený od jejich zakroucených uší. Tímto jsou totiž také jedinečné. Avšak je potřeba se jim řádně starat o srst.

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka, obří mazel i šéf. Jaký je její chov?

Chov mainské mývalí kočky

Jak chovat mainskou mývalí kočku?

Pes Basenji

Představíme vám, psí plemeno pocházející z Afriky. Basenji jsou pejsci, kteří nejsou šlechtění, nemají rádi zimu a jsou trošku neposlušní. Jsou to ale krásní originální psi, kteří nosí přezdívku kočkopsi.

Raritní plemena koček

Raritní plemena koček

ČTĚTE DÁLE

Jak budovat vztah s vaší kočkou?
Jak budovat vztah s vaší kočkou?

Mazlíčci

Stojíte před prvními kroky, jak navázat vztah s kočkou a vytvořit ideálně lásku na celý život? Co je hlavní motto? Dejte jí prostor a k ničemu ji nenuťte!

Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba
Mainská mývalka: Kočka s hlasem holuba

Mazlíčci

Mainská mývalí kočka zaujímá dominantní místo ve skupině velkých plemen koček. Jsou to přátelské a klidné kočky, které trochu, ale zbytečně budí respekt.

Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka
Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka

Mazlíčci

Máte rádi zvířata a uvažujete o parťákovi do bytu? Je dobré, aby měl mazlíček v obývacím pokoji své útulné místo, aby se cítil u vás spokojeně.

Ashera je nejdražší kočka na světě
Ashera je nejdražší kočka na světě

Mazlíčci

Nejdražší kočka? Rozhodně Ashera. Je krásná, jedinečná, obrovská a drahá. Její cena je ale podmíněna originálním vzezřením a dokonalou stavbou těla.

Jak poznat něvskou maškarádu?
Jak poznat něvskou maškarádu?

Mazlíčci

Víte, kdo nebo co je to něvská maškaráda? Seznamte se s krásnou a ladnou micinkou, které slovo maškaráda vůbec neubírá na půvabu.

Cestování se psem
Cestování se psem

Mazlíčci

Cestování se psem patří k běžným činnostem dnešní moderní doby. Proto není nic neobvyklého, pokud chcete cestovat i s vaším čtyřnohým parťákem.

Chováme neobvyklá zvířata
Chováme neobvyklá zvířata

Mazlíčci

Chov zvláštních zvířat je vhodný pro ty z vás, kteří byste chtěli změnu. Což takhle si pořídit některého z neobvyklých nebo exotických zvířat?

Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné
Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné

Mazlíčci

Neříká se nadarmo, že kočka je mlsná. Chovatelé těchto malých šelem někdy propadají zoufalství, protože jim kočka nechce jíst, co jí s láskou připravili. Snad jim pomůže výčet kočičích stravovacích zvyků a instinktů, který jsme připravili.

Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla
Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla

Mazlíčci

Pes a kočka mohou být „přátelé“ a spokojeně žít pod jednou střechou. Máte-li doma pejska a chtěli byste kočičku či naopak, tak se toho nemusíte bát. Je ale nutné dodržovat určitá pravidla ve výchově, výživě a přístupu.

Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc
Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc

Mazlíčci

Nebudeme si nic nalhávat, váš pes si už svůj ideální pelíšek vybral – vaši postel. Ale málokdo má postel dostatečně velikou, aby pojala vás, manžela, všechny děti a dva německé ovčáky (o kočkách nemluvě). A kdo by měl čas a náladu denně převlékat postel? Ne ne, pes potřebuje pelíšek, ale ten nejlepší!

Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?
Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?

Mazlíčci

S klesající venkovní teplotou bychom měli věnovat zvýšenou pozornost nejenom sobě, ale také našim čtyřnohým mazlíčkům, kteří mohou nastydnout a bojovat s nachlazením nebo chřipkou úplně stejně jako jejich dvounohý páníček.

Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?
Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?

Mazlíčci

Opravdu váš pes nesmí čokoládu nebo drobné kosti? A jak je to s ovocem a zeleninou? Čas od času nejspíš i vy dopřejete něco vašemu mazlíčkovi, ale máte tušení, co psi mohou a co jim může vážně uškodit? Zjistili jsme od odborníka.