Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné

Neříká se nadarmo, že kočka je mlsná. Chovatelé těchto malých šelem někdy propadají zoufalství, protože jim kočka nechce jíst, co jí s láskou připravili. Snad jim pomůže výčet kočičích stravovacích zvyků a instinktů, který jsme připravili.

(Zdroj: shutterstock)

Mlsný čumáček

Označení mlsný jazýček je hodně nepřesné, správně by se mělo říkat mlsný čumáček, protože je to právě čich, který je pro kočky při výběru jídla určující. Díky dokonale vyvinutému čichu, který zajišťují dva miliony čichových buněk, jsou mnohem vybíravější než jiná zvířata. Často potravu pouze očichají, a když jim nevoní, tak se jí ani nedotknou. Na druhou stranu má kočka jen 500 chuťových pohárků na jazyku (člověk jich má 9000).

Jejich čich je tak dokonalý, že dokáží v jídle rozpoznat i malý prášek schovaný v plátku šunky. Proto je velmi těžké podat kočce třeba prášek na odčervení. Kočka cítí, že na ni šijete nějakou boudu. Doslova.

Žádné sladké pohárky

Na rozdíl od psů nebo lidí neumí rozeznávat sladké, protože nedisponují pohárky na sladké chutě. To je taky důvod, proč některé šelmičky nerady mléko, které obsahuje laktózu – mléčný cukr. Rozpoznávají pouze slané, hořké a kyselé chutě.

Kočka domácí je téměř výhradní masožravec a pouze z masa dokáže čerpat živiny. Tomu bychom měli přizpůsobit skladbu jejich stravy. Zapomeňte, že se vám podaří z koček udělat vegetariány. Levné komerčně vyráběné granule či krmiva obsahují velký podíl rostlinných látek, ale to je jen vycpávka, která pomůže jako vláknina, což může být fajn maximálně u koček chovaných doma, že netrpí průjmy.

Kočkám nechutná kyselá nebo hořká potrava, proto například často nesní dva dny starou šunku, která je cítit mírně kysele či hořce. Stejně jako u psa byste se měli vyvarovat dávat kočce čokoládu, která je pro ně vysoce toxická kvůli obsahu theobrominu. Dále jsou pro ni jedovaté hrozny, cibule a česnek. To že kočka něco žere není argument proto, že to je pro ni vhodné!

Jaké granule?

„Vzhledem k jednoduchosti jsou nejběžnějším způsobem, jak krmit kočku, granulovaná krmiva či konzervy. V posledních letech tento typ stravy zaznamenal velký kvalitativní skok, takže naleznete na trhu krmiva, která obsahují vysoký podíl masa, neobsahují obiloviny a mají vyvážený poměr vitaminů a minerálů. Podíl bílkovin by měl být vždy nad 30 %. Vybírejte také ty produkty, kde není vysoký obsah soli. Ta kočkám sice chutná, ale nedělá dobře jejich močovému ústrojí,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

Další možností, která je pro kočku asi nejpřirozenější, je krmit ji syrovou stravou, tzv. BARF. Jedná se většinou o 50% masa (např. kuřecí krky, hřbety, křídla) a 20–40 % ovoce, zeleniny, vnitřností, vajec a mléčných výrobků.

Pro kočku je kromě chuti a vůně důležitá teplota a konzistence. Pokud vaše kočka málo jí, zkuste potravu ohřát. Obecně se doporučuje servírovat potravu s teplotou 38 °C, což je teplota čerstvě zakousnuté myši.

Domácí trávník

Pokud máte domácí kočku bez přístupu na trávník, je dobré pořídit si trávu do květináčů. Ta přispívá ke správnému trávení a navíc zabráníte kočce okusovat ostatní květiny, které by pro ní mohly být jedovaté. Asi nejvhodnější volbou je si domu pořídit šáchor (Cyperus), který kočky milují. Koupit lze ve většině květinářství. Nejlépe ho mějte na světlém a teplém místě, kam se mohou kočky jednoduše dostat. Nedávejte ho ale přímo na slunce. Ideální místo je u oken směřujících na sever.

Další důležité zásady:

  • Pro kočky domácí tedy není přirozené žrát jen jednou nebo dvakrát za den – měla by dostávat minimálně 4x denně a k tomu mít k dispozici například granule, ze kterých bude moci uzobávat.
  • Lidská strava se pro kočky nehodí.
    Nekupujte granule na váhu, nevíte, zda je v nich opravdu to, co platíte a etiketě a hlavně nemáte spolehlivý údaj trvanlivosti.
  • Pozor na sůl – ta sice kočkách chutná, ale zatěžuje jejich ledviny, protože málo pijí. Sůl se bohužel často vyskytuje i v levných granulích či konzervách, aby je kočky vůbec jedly. Ze tejného důvody by neměly dostávat ani často vnitřnosti, ať syrové, nebo vařené.
  • Je dobré najít jednu značku a u té zůstat, časté střídání může vést k zažívacím potížím.

 

Publikováno: 26.01.2023, Autor: autor: Redakce | zdroj: Forbarf, osobní zkušenost

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka
Jak nejlépe zařídit obývací pokoj pro domácího mazlíčka

Mazlíčci

Máte rádi zvířata a uvažujete o parťákovi do bytu? Je dobré, aby měl mazlíček v obývacím pokoji své útulné místo, aby se cítil u vás spokojeně.

Ashera je nejdražší kočka na světě
Ashera je nejdražší kočka na světě

Mazlíčci

Nejdražší kočka? Rozhodně Ashera. Je krásná, jedinečná, obrovská a drahá. Její cena je ale podmíněna originálním vzezřením a dokonalou stavbou těla.

Jak poznat něvskou maškarádu?
Jak poznat něvskou maškarádu?

Mazlíčci

Víte, kdo nebo co je to něvská maškaráda? Seznamte se s krásnou a ladnou micinkou, které slovo maškaráda vůbec neubírá na půvabu.

Cestování se psem
Cestování se psem

Mazlíčci

Cestování se psem patří k běžným činnostem dnešní moderní doby. Proto není nic neobvyklého, pokud chcete cestovat i s vaším čtyřnohým parťákem.

Chováme neobvyklá zvířata
Chováme neobvyklá zvířata

Mazlíčci

Chov zvláštních zvířat je vhodný pro ty z vás, kteří byste chtěli změnu. Což takhle si pořídit některého z neobvyklých nebo exotických zvířat?

Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné
Kočka nepozná sladké aneb Jejich chutě jsou nevyzpytatelné

Mazlíčci

Neříká se nadarmo, že kočka je mlsná. Chovatelé těchto malých šelem někdy propadají zoufalství, protože jim kočka nechce jíst, co jí s láskou připravili. Snad jim pomůže výčet kočičích stravovacích zvyků a instinktů, který jsme připravili.

Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla
Soužití psa a kočky pod jednou střechou? Dodržujte tato pravidla

Mazlíčci

Pes a kočka mohou být „přátelé“ a spokojeně žít pod jednou střechou. Máte-li doma pejska a chtěli byste kočičku či naopak, tak se toho nemusíte bát. Je ale nutné dodržovat určitá pravidla ve výchově, výživě a přístupu.

Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc
Jak vybrat pelíšek pro psa a pár užitečných rad navíc

Mazlíčci

Nebudeme si nic nalhávat, váš pes si už svůj ideální pelíšek vybral – vaši postel. Ale málokdo má postel dostatečně velikou, aby pojala vás, manžela, všechny děti a dva německé ovčáky (o kočkách nemluvě). A kdo by měl čas a náladu denně převlékat postel? Ne ne, pes potřebuje pelíšek, ale ten nejlepší!

Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?
Nachlazení a chřipka se nevyhýbá ani psům. Jak je léčit?

Mazlíčci

S klesající venkovní teplotou bychom měli věnovat zvýšenou pozornost nejenom sobě, ale také našim čtyřnohým mazlíčkům, kteří mohou nastydnout a bojovat s nachlazením nebo chřipkou úplně stejně jako jejich dvounohý páníček.

Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?
Lidské jídlo a psi. Co jim můžete bez problému dát a co vážně škodí?

Mazlíčci

Opravdu váš pes nesmí čokoládu nebo drobné kosti? A jak je to s ovocem a zeleninou? Čas od času nejspíš i vy dopřejete něco vašemu mazlíčkovi, ale máte tušení, co psi mohou a co jim může vážně uškodit? Zjistili jsme od odborníka.

Před teplým letním počasím je třeba chránit i domácí mazlíčky. Jak na to?
Před teplým letním počasím je třeba chránit i domácí mazlíčky. Jak na to?

Mazlíčci

Úpal a úžeh není záležitostí čistě lidskou, ale může potkat i vaše čtyřnohé mazlíčky, proto je třeba v horkých letních dnech chránit i je. Vaše zvířátka během největšího vedra přes den nechejte raději doma. Není radno teplé letní počasí podceňovat. Co dalšího byste měli dělat?

Největší hloupost o kočkách, která koluje po českých vesnicích, stojí ročně životy tisíce koťátek
Největší hloupost o kočkách, která koluje po českých vesnicích, stojí ročně životy tisíce koťátek

Mazlíčci

Kočka je nádherné důstojné stvoření, které si rádi pořizujeme jako domácího mazlíčka. Je pravda, že může být na péči celkem nenáročná, ale jako každé jiné domácí zvíře potřebuje úkryt, kvalitní stravu a lékařskou péči. Nevěřte tomu, že kočka se o sebe postará sama.