Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?

Osvědčenými přípravky na opravy trhlin a nejrůznějších nerovností podlah v interiéru i venku jsou nivelační tmely. Pro správný výběr tmelu jsou určující jeho vlastnosti. Musí být snadno zpracovatelný, mechanicky odolný, rychleschnoucí a po vytvrzení dobře opracovatelný.

Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?
Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice? (Zdroj: archiv redakce)

Vyznat se širokém sortimentu stavební chemie není v současné době lehké. Na trhu jsou tmely s anorganickou či organickou složkou. Akrylátové, silikonové či s polyesterovou pryskyřicí se pro opravy a rekonstrukce betonových a povrchů z přírodního kamene příliš nehodí. Tady se uplatní tmely na bázi cementů, které nejlépe odolají statickému a mechanickému zatížení schodů a podlah, na nichž zanechal stopy zub času.

Tmel pro opravy v interiéru

Možná, že vám unikla letošní novinka – Jemná opravná hmota Ardex Premium A45 s ardurapid efektem, který ovlivňuje rychlé hydraulické vytvrzení a úplnou krystalickou vazbu vody. Hmota má vzhled šedého prášku, jehož složení výrobce netají. Hlavními komponenty jsou speciální cementy, vybraná plniva a dobře dispergovatelná umělohmotná aditiva. Od toho se odvíjí i vlastnosti tmelu: rychle vytvrzuje, stejně rychle zasychá, lehce se zpracovává a má velkou vydatnost.

Schodiště – inspirativní fotogalerie

Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?
Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?
Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?
Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?
Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?
Řešíte vyšlapané schody a rozbité dlaždice?

Opravný tmel Ardex Premium A45 je určen k vyrovnání a opravám vyšlapaných a poškozených schodů. a podest, pro opravu děr a nerovností, prohlubní a výtluků v potěrech a betonových podlahách. Hmota je nivelační, proto je rovněž vhodná k stěrkování výškových rozdílů a nerovností podlah a dlaždic a schodů.

Pro aplikaci tmelu Ardex Premium A45 nový  musí být podklad suchý, ale pevný nosný, drsný, zbavený prachu a separačních částic. Smícháním s vodou vznikne malta držící tvar, kterou lze zpracovávat po dobu asi cca. 15 minut Tmel. je možné nanášet ve vrstvě od 0 do 10 mm v jednom pracovním kroku, na potěr z litého asfaltu a zbytky lepidel max. 2 mm. Hmota přilne k většině drsných i nesavých povrchů  a je pochůzná přibližně hodinu po aplikaci na povrch. K mechanické odolnosti není co dodat. Po vytvrzení tmel odolává bodovému zatížení nábytkem s kolečky a  je vhodný i pro podlahová topení, není však určen do vlhka a exteriéru.

Kamenné schody budou (jako) nové

K opravám venkovních povrchů můžeme použít rovněž tmel na bázi cementu, Ardex A 46, který je určen pro exteriér tak pro opravy v interiéru. Aplikuje se k opravě děr a nerovností na podlahových plochách z betonu, na cementový potěr, k nivelování a opravám schodnic a podest, ale i k stěrkování stěn před pokládkou obkladů pro vrstvy od 2 do 30 mm. V krátké době po aplikaci je plocha pochůzná a zatížitelná bez následných trhlin, v exteriéru je odolná vůči rozmrazovacím solím  a v interiéru bodově odolává nábytku s kolečky.

Tmel Ardex A 46  je opět šedý prášek se speciálním cementem a má obdobné složení jako tmel Ardex Premium A45. Hmoty se od sebe liší způsobem použití a přípravou podkladu, který může být suchý nebo vlhký, každopádně však musí být dostatečně pevný, nosný, mrazuvzdorný, zbavený prachu a separačních částic. Nedostatečně pevné části povrchu je  nutno odstranit mechanicky: např. frézováním, otryskáním, broušením nebo odsekáním. U hladkých betonových ploch je nutné povrch zdrsnit.

Rovněž aplikace tmelu Ardex A 46 je odlišná od práce s tmelem v interiéru. Na savý povrch se nejdříve hmota nanáší v tenké vrstvě jako propojovací můstek a hladítkem se stáhne z povrchu. Poté se nanáší opravná malta v potřebné tloušťce vrstvy. Nesavé a hladké plochy je potřeba opatřit přednátěrem multifunkční epoxidové pryskyřice Ardex EP 2000 s posypem křemičitého písku.

Ve zpracování malty se oba tmely ničím neliší. Prášek se důkladně rozmíchá ve vodě v odpovídajícím míchacím poměru.Směs je pak připravena k okamžitému použití, zpracovatelná po dobu 15 až 20 minut s tím, že nižší teploty prodlužují a vyšší zkracují dobu zpracovatelnosti. Při aplikaci tmelu Ardex A 46 je nutné chránit Vyrovnávací vrstvu před slunečním zářením a průvanem, aby příliš rychle nevyschnula. Už po asi 10 až 20 minutách po nanesení je možné další zpracovávání, jako zafilcování a štukování, odstranění ostrých hran, ořezání rohu schodu nebo následné  vyhlazení. Oba tmely Ardex Premium A45 a Ardex A 46 jsou vhodné jako nivelační vrstva pro podlahová topení.

Autor: Irena Forejtová
Foto Ardex a archiv autorky

Publikováno: 25.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak zatmelit spáry kamnářským tmelem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak zatmelit a utěsnit spáry v kamnech, pecích nebo dokonce protipožárních dveřích.

Přípravky k tmelení a lepení povrchů

Tmel se dá použít na opravu spousty věcí. Prozradíme, jak tmel správně připravit a použít a jaké všechny materiály kromě kovu a plastu lepí.

Jak utěsnit potrubí pomocí tmelu?

Minutový manžel se dnes zaměřil na problematiku utěsňování potrubí u odpadů, ale také u zahradních jezírek nebo bazénů.

Tmelení dřeva dvousložkovým tmelem

Pokud potřebujete zatmelit dřevo, ukážeme Vám, jak si připravit a následně použít dvousložkový tmel. V jakém poměru použít složku A a složku B a jak je nanést.

Jak zacelit díry po obrázcích?

Zvládne i žena zacelit díry ve stěně?

Jak zatmelit prasklinu?

Vyzkoušejte akrylátový tmel, který si poradí se zacelením i té nejnáročnější praskliny.

ČTĚTE DÁLE

Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete
Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete

Podlahy

Imitace dřeva z keramiky předčilo svými vlastnostmi dřevo. Nevěříte? Přesvědčte se o tom. Máme pro vás zajímavé informace o moderním materiálu.

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.

Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí
Pokládka dřevěné podlahy a broušení parket svépomocí

Podlahy

Pocit z opravdového dřeva nepřebije sebelepší napodobenina. Na rozdíl od nich je dřevěná podlaha úžasná v tom, že se dá i několikrát přebrousit a pak vypadá jako nová. Vše o renovaci parket a pokládce dřevěné plovoucí podlahy se dočtěte v našem článku.