Moderní koberce jako dominanta v interiéru

Současné kvalitní i vizuálně působivé podlahy jsou příjemné na dotek i na pohled, ale stejně nezahřejí tak, jako kvalitní koberec. A koberce umí ještě něco navíc: zlepšují akustické podmínky v místnosti a zútulňují interiér. A ještě: dají se vyměnit mnohem snadněji než podlaha.

(Zdroj: archiv redakce)

Polyakrylové koberce a koberce z polyamidu, přírodní vlákna a střižní vlna, koberce typu shaggy,  smyčkové, střižené  a kombinované, nebo nastřelované, to vše jsou druhy moderních koberců, ze kterých lze vybírat. Například kombinace vlny a nylonu dodá koberci hebkost. Záleží také na tloušťce vlasu, jak bude ve výsledku koberec působit.

Smyčkové koberce jsou velmi pevné, nejsou příliš huňaté a péče o ně je poměrně snadná. Ovšem doslova neuvěřitelně měkoučké jsou koberce se stříhaným vlasem.  Jsou zároveň husté a pohodlné.

Koberce: inspirativní fotogalerie

Někteří výrobci koberců kombinují technologii smyčka i vlas a pak vzniká zajímavý plastický efekt nazývaný jako 3D koberce. Koberce nastřelované se vyrábějí buďto ručně nebo strojově. Jejich účelem je výroba koberců s vyšším vlasem, jejich hustota však není tak velká jako u koberců tkaných nebo vázaných. Takové koberce je vhodné zvolit do velmi namáhaných prostor, jelikož jsou velmi odolné.

Za nejkvalitnější jsou pochopitelně považovány ručně vázané koberce z vlny nebo bavlny. Čím více uzlíků mají na metr čtvereční, tím jsou kvalitnější.

Pokud má horní vrstva koberce výšku kolem pouhých 6 mm, nazývá se kobercem s krátkým vlasem. Při výšce vlasu kolem 10 mm se jedná o koberec se středně dlouhým vlasem a až v případě výšky vlasu nad 20 mm se jedná o koberec s vysokým vlasem. Koberce s velmi dlouhým vlasem, to je nad 40 mm dostali označení shaggy (chlupatý).

Jestli se rozhodnete pro opravdu kvalitní koberec, vždy to nemusí být poznat přímo na první pohled. Pak může přijít na řadu důkladné prostudování etikety, která by měla obsahovat všechny potřebné a podstatné údaje o kvalitě a životnosti koberce. K nutným a základním informacím patří to, zda je to koberec ručně tkaný nebo strojově vyráběný, pak také do jakého prostředí je vhodné jej použít.

Do ložnice je nejvhodnější pořídit si koberec s vysokým vlasem a měkkým došlapem, který je příjemný pro bosé nohy. Ložnice je místem, kde takovýto luxusní kousek nebude příliš namáhán a zároveň koberec tomuto místu dodá příznačnou útulnost a pomůže zlepšovat akustiku.

Při nákupu je dobré zjistit taktéž, jak je zpracován koberec z rubové strany a pokud máte v domě podlahové vytápění, můžete se u prodejce informovat, zda bude pro vás daný výrobek z tohoto hlediska vhodný.

Moderní koberce jako dominanta v interiéru
Moderní koberce jako dominanta v interiéru (Zdroj: archiv redakce)

Kusové koberce dodají vašemu bytu styl“ je název našeho dalšího článku zabývajícího se problematikou koberců.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: 1.bp.blogspot.com, supplierlist.com, globaltextiles.com, images-en.busytrade.com., img1.topfreebiz.com, image.made-in-china.com, images-en.busytrade.com, yonglicarpet.com, crazysales.co.nz, 2.bp.blogspot.com, 4 .bp.blogspot.com, homecz.com, bstylo.com, designsprout.com, 2 .bp.blogspot.com, st.houzz.com, 3 .bp.blogspot.com, c dn.freshome.com, fastcodesign.com, carpet-city.co.uk, trendszine.com, shinykiosk.com, 3blog.blogspot.com, idfdesign.com, tulsiramgayaprasad.blogspot.co.uk, archiexpo.com, trendir.com, beinteriordecorator.com, hotelspeconline.com, shairy.com, buubok.com, stardustmoderndesign.com, houzz.com, home-designing.com, scottsdale.floorcoveringsinternational.com, polopuentearanda.com, ispacedesign.com, trendir.com, unitedcarpetsandbeds.com, istarcarpets.en.ec21.com, augustaluxuryhomes.com, surefit-carpets.co.uk, sweetseptemberblog.blogspot.com, interiordesignsense.com, carpetright.co.uk, boltons.org, thinkstock.com

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Publikováno: 16.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vyrobit originální rohožku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vyrobit originální rohožku

Vhodný koberec do interiéru

Kdo chce domu koberec, určitě by měl zvážit kvalitní přírodní materiály.

Dýňová plantáž: kobercemi proti plevelu

Dýňová plantáž: kobercemi proti plevelu

Lepení kobercových dílů

Jak lepit kobercové čtverce

ČTĚTE DÁLE

Aby vydržela dlouho krásná aneb Jak pečovat o dřevěné podlahy
Aby vydržela dlouho krásná aneb Jak pečovat o dřevěné podlahy

Podlahy

Dřevěné podlahy přinášejí do domova teplo, eleganci a krásu. Aby si však zachovaly svůj vzhled a funkčnost po dlouhá léta, vyžadují správnou péči a údržbu.

Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete
Imitace dřeva, které skutečně předčilo dřevo – tento materiál rozhodně ve svém interiéru chcete

Podlahy

Imitace dřeva z keramiky předčilo svými vlastnostmi dřevo. Nevěříte? Přesvědčte se o tom. Máme pro vás zajímavé informace o moderním materiálu.

Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru
Podlahové lišty – nepostradatelná elegance vašeho interiéru

Podlahy

Každý, kdo se někdy pouštěl do rekonstrukce bytu či domu anebo dokonce zařizoval zcela nové bydlení jistě přisvědčí, že bez podlahových lišt to skutečně nejde. Je to právě pravý úhel mezi podlahou a stěnou, kde se často může stát, že dojde k nevzhlednému poškození, nebo jsou zde viditelné deformace, například od kabelového upevnění po dřívějších majitelích interiéru, nebo po vašem starém PC. Právě to je příležitost pro elegantní kamufláž.

Pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí

Podlahy

Pokládku plovoucí podlahy zvládnete svépomocí. Budete potřebovat jen přímočarou pilu nebo maflík, pravítko a ostrou tužku. Hodit se bude i akuvrtačka.

Kusový koberec je skvělým doplňkem
Kusový koberec je skvělým doplňkem

Podlahy

Dodejte své podlaze „instantní proměnu“, která příliš nezatíží vaši peněženku, neobere vás o drahocenný čas a je rychle hotová a navíc moderní. Pořiďte si koberec!

Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.
Světlá, nebo tmavá dřevěná podlaha? Pomůžeme s výběrem.

Podlahy

V průběhu mnoha let se staly dřevěné podlahy těmi nejoblíbenějšími, a to i v současných moderních interiérech. Dřevěné podlahy jsou neustále vyhledávaným materiálem pro naše domovy. Jsou trvanlivé, mají svou přirozenou přírodní krásu a navíc sluší doslova každému interiéru.

Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?
Jak se snáší podlahové topení s různými druhy krytin?

Podlahy

Chystáte se položit podlahovou krytinu a máte podlahové topení? Pak vězte, že při jejím výběru jde o vzhled až ve druhé řadě. Mnohem důležitější jsou její parametry a vlastnosti. Nemusíte zoufat, když zvolená krytina nebude vyhovovat ve všech směrech. V nabídce je tolik možností a řešení, že vždy najdete to optimální.

Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu
Venkovská chalupa si zaslouží stylovou podlahu

Podlahy

Aby byl pobyt na venkově dokonalý, musí být i víkendový dům přírodě věrný a starosvětsky přívětivý. Ve vyznění interiéru hraje vekou roli podlaha. Poradíme vám, jaké krytiny se nejlépe hodí k rekonstrukci starého domu.

Životnost dřevěné podlahy
Životnost dřevěné podlahy

Podlahy

Jak je řeč o podlaze, vždy se mezi prvními dotazy objeví ty na její životnost. Podlaha totiž není tím, co bychom chtěli vyměňovat každých deset let. U dřevěných podlah máme ale jistotu, že vydrží a při dobré péči budou i skvěle vypadat po celé generace.

Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem
Tvrdé podlahy i koberce dokonale vyčistíte s parním mopem

Podlahy

Hygienicky čisté podlahy jen za pomoci vody už není nedosažitelný sen. S pomocí nového parního mopu Vileda Steam XXL dosáhnete hygienické čistoty v celém bytě i bez pomoci profesionálních přístrojů.

Podlaha, která vám sedne
Podlaha, která vám sedne

Podlahy

Podlaha by rozhodně neměla být něčím samozřejmým. Vhodně vybraná podlaha totiž dotváří celkový vzhled našeho domu či bytu, hřeje nás, nebo v létě příjemně chladí, nabízí příjemný kročejový komfort, nebo nás také může rozčilovat svou nesnadnou údržbou. Jakou zvolíme, záleží na našem vkusu, finančních možnostech i na tom, zda máme či nemáme děti. Pojďte se dnes s námi podívat na některé typy a druhy podlah.

Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky
Vybíráte novou podlahu? Přečtěte si tipy bytové designérky

Podlahy

Nejčastější dispozicí malého bytu i rodinného domu je propojení kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Jak tento otevřený bytový koncept vypadá, ví každý. Jak ale vyřešit výběr podlahové krytiny, trápí řadu těch, kteří rekonstruují nebo zařizují nové objekty.