Jak vybrat ventilátor 12 V a co sledovat za parametry?

Potřebujete nový ventilátor, ale nevíte, jak správně postupovat při výběru? Pomoci vám mohou následující rady, díky kterým si dáte pozor na konkrétní parametry, protože ovlivňují výsledné použití. Nechybí ani doporučení, kde si pohodlně vyberete ten správný ventilátor přímo pro vaše konkrétní zařízení či záměr.

(Zdroj: Pixabay.com, Transfer Multisort Elektronik)

Proč jsou ventilátory potřeba

Výkonná zařízení si berou daň v podobě větší produkce odpadního tepla. A to je potřeba nějak vyřešit, aby nedocházelo k přehřívání a případnému poškození součástek, či dokonce vznícení. K tomuto účelu se používají ventilátory. Existuje jich několik různých druhů a variant, kdy základní jsou ventilátory 12 V. Své uplatnění nachází tyto součástky především v počítačích a pro chlazení jednotlivých součástek, jako jsou procesor, grafická karta nebo základní deska.

Rozdíly mezi jednotlivými ventilátory

Pokud se podíváte do nabídky ventilátorů, zjistíte, že první rozcestník začíná rozdílnou hodnotou proudu. Nejmenší jsou 5 V, klasickou volbou je ventilátor 12 V a pro velká zařízení může být správnou variantou velké řešení 48 V. V případě konkrétní kategorie jsou i mnohé další rozdíly, podle kterých je potřeba přizpůsobit výběr. Konkrétně jde například o druh, kdy se může jednat o axiální, tangenciální nebo radiální ventilátor 12 V. Dalším poměrně důležitým parametrem je průtok vzduchu za hodinu. Ten v podstatě zjednodušeně označuje chladící schopnost. Dále si všímejte také hodnoty příkonu a počtu vývodů. Pro klidnou práci v kanceláři může být směrodatná také hodnota vydávaného hluku během provozu.

Na co si dát ještě pozor při výběru ventilátoru

Pro výkonná zařízení může být správnou volbou ventilátor 12 V s vysokou rychlostí otáčení. V takovém případě si však pohlídejte druh ložiska. Poměrně hlasitou, ale za to odolnou variantou jsou kuličková ložiska. Další možností jsou kluzná ložiska, která jsou více tichá, ale tolik toho nevydrží. Nejlepší volbou bývají hydraulická ložiska, která jsou tichá a s dlouhou životností.

Pro maximální spokojenost s výsledným výběrem je důležité zohlednit možnou velikost ventilátoru. Zde záleží na prostoru pro samotné umístění součástky i na tom, co vlastně bude chlazené.

Pohodlné pořízení i dalších elektronických a jiných součástek

Ventilátory je možné objednat přes internet spolu s mnoha dalšími elektronickými součástkami, jako jsou například transformátory, relé, polovodiče, spínače, přepínače, kontrolky, konektory, světelné zdroje a podobné. Pro každou kategorii je připraveno přehledné filtrování s uvedenými důležitými parametry. Snadno si tak z opravdu bohaté nabídky vyberete takové kousky, které aktuálně potřebujete. U větších součástek je možný odběr již od jednoho kusu, ale při větším nákupu získáte výhodnější ceny.

Publikováno: 26.02.2021, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.