Pěstování bazalky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Máte rádi bazalku? Bazalka je nejen dekorativní rostlina, ale také velmi chutná bylina, která je hojně využívaná v domácnostech. Zdena Krulichová divákům popovídá o pěstování bazalky. Základním druhem je bazalka hladkolistá a dále máme bazalku kropenatou, drobnolistou, s citronovou vůní, s modrou vůní nebo skořicovou a červenou, která se dá použít do truhlíků na balkóny. Na pěstování bazalky je vhodné suché prostředí a rostlina vyžaduje teplo. Vhodné jsou výhřevné a propustné půdy. Bazalku není vhodné vystavovat teplotám okolo deseti stupňů celsia a méně a také nemá ráda mnoho vody. Bazalku zazimujeme tím způsobem, že necháme rostlinu zaschnout a půdu lehce zalijeme, aby byla půda stále jen lehce vlhká. Bazalku uchováváme sušenou a mraženou. Vhodná je také příprava bazalkového pesta, které lze uchovávat v chladničce až po dobu dvou měsíců. Bazalkové pesto je vhodné do hotových těstovin nebo jako zálivka do salátů. Pesto není potřeba nijak tepelně zpracovávat.

Publikováno: 6.6.2007, Autor: Receptář prima nápadů 2007 (21)

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy bazalky

Druhy bazalky

Odrůdy bazalky

Odrůdy bazalky

Bazalková semínka v nápojích

Bazalku známe asi všichni. Existují ale i bazalková semínka, která můžete využít například na výrobu ranního nápoje, nebo perlivého nápoje z jahod.

Recept na pesto a papardele beze ztrát!

Jak se vyrábí pesto a papardele? Nemusíme mít doma ani stroj na výrobu těstovin, abychom si je mohli připravit. Pesto se pak obvykle připravuje z bazalky a česneku, ale známe i další druhy pest.

Sušení bylinek

Sušení bylinek

Recept na skvělé letní pesto z česnekové pažitky

Znáte cibuli egyptskou, česky zvanou česneková pažitka? Rozhodně byste měli, protože je nadupaná vitaminem C a silnými antibakteriálními a antivirovými účinky.