Co se starými knihami? Pošlete je dál, nebo z nich udělejte zajímavé dekorace

Při intenzivním úklidu neunikne vaší pozornosti ani knihovna. A možná dojde při oprašování a vymývání polic i na nekompromisní redukci četby. Kniha, kterou máte již několikrát přečtenou nebo vás její obsah vůbec nezaujal, může dělat radost dál.

(Zdroj: shutterstock)

Staré knihy můžete zpeněžit

Dodnes je za neuctivé zacházení s knihami nelibě vzpomínáno na jezuitského pátera Koniáše. Z něj si snad raději příklad neberte a zkuste popřemýšlet, kde by se vyřazená literatura mohla nadále využít. Některá díla vás mohou potěšit finančně. Zejména u nepoškozených obrazových publikací a zachovalých starých výtisků vám některé antikvariáty nabídnou odkup.

Než budete ale s krosnou plnou knih jednotlivá obíhat, je rozumné udělat si předem rychlý průzkum. Prodejci se zaměřují na různé žánry, většinou poptávaný typ uvádí na svých webových stránkách. Některé antikvariáty ocení cestopisy, knihy o umění či historii měst, některé se dokonce specializují na použité učebnice. Máte-li vyřazených knih větší množství, připravte si jednoduchý seznam, na kterém by vedle autora a názvu díla neměl chybět rok vydání. S tím pak můžete jednotlivé prodejce oslovit.

Alternativou kamenných antikvariátů jsou v současné době samozřejmě internetové bazary. Počítejte ale, že kromě provize za prodej vám organizátor bazaru bude u knižních publikací účtovat poplatek za vystavení.

Udělejte radost druhým

Každá kniha má v sobě část duše svého autora. Možná vás její příběh mile oslovil a rádi se podělíte dál, možná čeká na uznání u jiného čtenáře. Jistě je ve vaší blízkosti celá řada míst, která vám budou za odloženou literaturu vděčna.

  • knihovny – síť městských knihoven v Praze mívá u svých poboček sběrná místa, kam můžete literaturu odložit a tím pomoci doplnit knižní fond. Velkou radost ale uděláte zejména obecním knihovnám v malých městech a obcích
  • základní školy – některé pořádají jednou v roce sbírku pro svou knihovnu, kam můžete poslat dětskou beletrii či poutavé encyklopedie
  • mateřské školky – předškoláci vám budou vděčni zejména za obrázkovou dětskou literaturu
  • stacionáře, domovy důchodců a domy s pečovatelskou službou – pro předčítání vám klienti těchto center poděkují zejména za klasickou četbu
  • vazební věznice – vězeňské knihovny také nepracují s vysokým fondem na nákup nových titulů a ocení různorodější literární žánry
  • léčebny dlouhodobě nemocných, nemocnice s lůžkovým oddělením – díky knižním darům můžete pomoci zkrátit dlouhou chvíli pacientům různého věku

 

Nápadité dekorace z knih

Některé knihy se vám pravděpodobně udat nepodaří, jelikož se možná obsahově do vybraných míst nehodí, možná jich dané instituce ve vašem okolí mají už dostatek. I tak mohou dále posloužit a namísto duševní krásy rozdávat fyzickou. Rozdělte si vyřazené knihy na dvě hromádky – publikace se zajímavou vazbou budou působit impozantně v jednotlivých bytových prvcích, výrazně poškozené knihy s fádní vazbou vám poslouží svými listy.

Z knihy s nápaditou vazbou se může rázem stát krabička na kapesníky nebo na ovladače televize a jiných přístrojů. Můžete do ní umístit šitíčko, bonbonky pro dětské hosty, může se stát skvělým stojanem na kuchyňské nože, zkrátka nápadů je nekonečno. Pro výrobu dekoračních prvků bude potřeba spojit jednotlivé listy, nakonec pečlivě malým štětečkem zalepte odchlipující se rohy. Slepený papír má tendenci se krabatit a výsledný dojem by nemusel vypadat hezky. Knihu proto na několik hodin nechte ležet dostatečně zatíženou.

Následujícím krokem bude vyřezávání požadovaného tvaru skrze spojené listy. Je to náročná práce, buďte tedy maximálně opatrní a trpěliví. Ideálním nástrojem je paspartovací nůž o šíři cca 10 mm. Pokud se vám stránky prořezávat nechce a bude to pro tvořený prvek vhodné, můžete vazbu knihy opatrně odstranit a pracovat pouze s ní. Pro nahrazení bočních stran využijete tvrdý karton, například z krabice od bot. Na něj můžete imitaci knižních stran slabým fixem dokreslit.

 

Publikováno: 13.02.2023, Autor: autor: Lenka Malá | zdroj: diy

Mohlo by vás dále zajímat

Co vše se dá vyrobit ze starých nepotřebných knih

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dekorace ze starých nepotřebných knih

Vývoj v chovu psů v knižní podobě

Chov psů prošel velkou revolucí především co se týče skladby krmiva a chceme-li psa vychovat rozumně, měli bychom si takovou publikaci přečíst.

Seznámení s japonskými zahradami

Povídání s přední českou japanoložkou Věnceslavou Hrdličkovou o japonských zahradách

Co s knihami po přečtení

Kam uskladnit přečtené knihy?

Obal na knihu z filcu

Návod na výrobu obalu na knihu.

Balení učebnic

Jednoduché balení učebnic do tapety

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.