Vybíráme držák na televizi

Televizi můžete buď postavit na stolek, nebo ji zavěsit na zeď. To druhé je stále populárnější, protože nabízí větší variabilitu a zároveň umožňuje minimalizovat nábytek v bytě. V zásadě můžete vybírat buď mezi originálními držáky přímo od výrobce TV, které jsou dražší, nebo dáte přednost levnějším univerzálním držákům, které jsou stejně kvalitní a jejichž výhodou je větší výběr a variabilita.

(Zdroj: Solight Holding)

Kam ji zavěsíte?

Při instalování televizoru si nejprve dobře rozmyslete, kam ho umístíte. Ano, je to samozřejmé, ale mnoho lidí teprve po instalaci zjistí, že díky odrazům z okna na obrazovce nic nevidí případně, že nemá dobrý obraz ze všech míst, odkud ji chce sledovat.

Nezapomínejte ani na přívod elektřiny a kabelů. Svou roli hraje i typ omítky a zdiva v místě, kam chcete TV na držáku umístit. Například sádrokarton je pro upevnění televize nevhodný.

Obecně platí, že obrazovka by měla být umístěná ve výši vašich očí nebo o trochu níž, abyste se vyhnuli nepřirozenému zaklánění hlavy pro sledování.

Vyberte si správný držák

Na trhu narazíte na čtyři typy:

  • Fixní držáky, které nejsou polohovatelné, ale vynikají vysokou nosností.
  • Sklopné držáky je možné omezeně polohovat směrem k podlaze, u některých typů i ke stropu.
  • Kloubové neboli konzolové držáky umožňují televizi natočit do jakéhokoliv úhlu. Jejich slabinou je nižší nosnost a nutnost většího prostoru mezi stěnou a televizí. Využijete je především v širokých obývacích pokojích a v ložnici.
  • Stropní držáky, které se hodí nejlépe do menších pokojů. Bývají většinou polohovatelné do všech stran.

Velikost televize a úhel pohledu

Než sáhnete po konkrétním držáku, musíte znát její hmotnost a dále je třeba počítat s tzv. VESA normu, což je údaj, kterým se celosvětově označuje horizontální a vertikální vzdálenost montážních šroubů.

Promyslet si musíte i vzdálenost TV od stěny. Nejlépe samozřejmě působí televize, která kopíruje plochu stěny, nicméně předem je nutné myslet na kabeláž a také na pozorovací úhly obrazovky. Kabeláž má mnohdy přívod právě na zadní straně přístroje, a proto ho nelze přitisknout až těsně ke zdi. Kabely je nutné připočítat i k celkové hmotnosti TV a tento údaj brát na vědomí při výběru držáku.

Již zmíněné omezené pozorovací úhly obrazovky by vás měly donutit k úvaze, zda nepočítat s držákem, který umožňuje polohovatelnost, abyste z každého místa v pokoji mohli mít ten nejlepší výhled na obrazovku.

Nejlépe samozřejmě působí televize, která kopíruje plochu stěny, nicméně předem je nutné myslet na kabeláž a také na pozorovací úhly obrazovky.

Nevypadá hezky, když je držák větší než televize, proto s sebou při nákupu mějte i její celkové rozměry.

Kam s kabely?

Kabely propojují TV nejen se zdrojem elektrické energie, ale i s dalšími doplňky, mezi které může patřit DVD přehrávač, souprava domácího kina, herní konzole nebo připojení ke kabelové televizi. U kloubových držáků myslete na rezervu při napínání kabelů, aby bylo možné televizí manipulovat do všech stran. Důležité je si uvědomit, v jakých místech ústí do přístroje konektory USB nebo čtečka paměťových karet a počítat tak s dostatečným prostorem při uchycení na držák, abyste se k nim dobře dostali.

Koukající kabely za televizí mohou naprosto zkazit dojem z jinak vymazleného obývacího pokoje, na což lidé často zapomínají. Proto bychom se je měli snažit zakrýt. Nejefektnější je jejich zasekání. Další variantou je použití elektroinstalační lišty. Je to elegantní řešení. Lišty jdou přetřít, a tak pokud vám zbylo trochu barvy na stěnu, můžete lištu udělat neviditelnou.

Myslete s rezervou

Již jsme zmínili nutnost znát při výběru držáku hmotnost televize. Vysvětlíme, proč je lepší počítat s jistou rezervou a koupit držák s nosností, která předčí hmotnost TV.

Při manipulaci s televizí, mačkání tlačítek nebo připojování kabelů dochází k náhlým změnám tlaku na držák. Pokud je hmotnost televize totožná s nosností držáku vězte, že může velmi rychle dojít k jeho mechanickému poškození. Berte si určitě dostatečnou rezervu a počítejte i s váhou kabeláže.

Připravila redakce ve spolupráci s Solight Holding

Publikováno: 10.01.2023

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.