Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce je náročná nejen realizačně, ale hlavně finančně, zvlášť v dnešní době, kdy rekordně rostou ceny stavebních a izolačních materiálů. I tak je stále investice do vlastního bydlení tím nejlepším způsobem, jak uložit peníze a v dlouhodobém horizontu se vždy vyplatí.

(Zdroj: shutterstock.com)

Využijte dotací

Ať už chcete zlepšit bydlení, nebo je důvodem rekonstrukce snížení energetické náročnosti, vždy si vše nejprve pečlivě naplánujte. Zkuste si třeba všechny kroky rozepsat a postupně odškrtávat.

Hodláte-li rekonstrukcí docílit snížení energetické náročnosti, můžete také využít dotačního programu Nová zelená úsporám a výrazně tak snížit dopad rekonstrukce na váš rozpočet.

Dotaci lze využít v případě, že:

  • rekonstruujete dům (zateplujete, vyměňujte okna a dveře, hodláte využívat tepla z odpadních vod, budujete zelenou střechu či instalujete venkovní stínicí techniku, dotaci lze získat i na odborné posudky a technický dozor)
  • stavíte pasivní dům (popř. jej kupujete)
  • řešíte alternativní zdroje energie (solární termické a fotovoltaické systémy, systém řízeného větrání, tepelná čerpadla či výměnu lokálních topidel)

V rámci programů lze získat dotaci až 50 % celkových způsobilých výdajů, maximálně však danou částku uvedenou v podmínkách daného dotačního programu.

Využitím více programů v rámci jednoho projektu máte navíc nárok na bonus. Zelenou úsporám můžete kombinovat s kotlíkovou dotací nebo dotací v programu dešťovka.

Počítejte však s tím, že dotace jsou vypláceny až zpětně, rekonstrukci tedy musíte nejprve předfinancovat z vlastních zdrojů. Žadatelé z Ústeckého kraje, Karlovarského kraje, Moravskoslezského kraje a vlastníci památkově chráněných objektů pak mají ještě určitá zvýhodnění.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu (Zdroj: shutterstock.com)

Menší úpravy s velkým efektem

Hlavním důvodem rekonstrukce domu (ale může se samozřejmě jednat i o byt) bývá jak celkové zlepšení komfortu bydlení, tak taktéž zvýšení tepelné pohody a již zmíněné snížení energetické náročnosti.

K těm méně invazivním zásahům, avšak ve výsledku značně efektivním, patří instalace venkovní stínicí techniky. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, tak i venkovní stínění se podílí na energetických úsporách, neboť má tepelně izolační schopnosti. Díky tomu můžete i na realizaci tohoto opatření získat dotaci.

„Pokud však podáváte žádost o dotaci pouze na dílčí opatření, třeba jen na venkovní stínění, pořád musíte splnit základní podmínku a snížit spotřebu energie alespoň o 20 %. Nová zelená úsporám vám pak může přispět částkou 1 000 Kč/m2 stíněné plochy, jde-li o stínicí techniku s manuálním ovládáním či 1 500 Kč/m2 stíněné plochy, jde-li o stínicí techniku s inteligentním automatickým ovládáním,“ připomíná Jan Gajdoš, výrobní ředitel stínící techniky NEVA, která se již 30 let zabývá výrobou venkovní stínicí techniky.

O něco náročnější na realizaci je pak výměna otopných těles a zdrojů vytápění. Nové moderní radiátory a konvektory však disponují vysokým výkonem při současné úspoře energií. Například technologie řízeného zatékání umožňuje, že se voda neohřívá zbytečně v celém tělese a vy tak šetříte elektřinu či plyn.

Chcete-li být při vytápění domu opravdu efektivní, investujte do tepelných čerpadel, rozhodně se to vyplatí. Tento zdroj je trojího druhu, proto pečlivě volte, který se nejlépe hodí právě pro váš objekt. Asi to nejmenší, co můžete udělat pro snížení tepelných ztrát, je izolace rozvodů tepla, tzv. technická izolace.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu (Zdroj: shutterstock.com)

Zateplit střechu nebo zdi?

Zateplení domu a výměna oken si vyžadují asi největší stavební zásahy. I zde samozřejmě záleží na tom, v jakém rozsahu se do prací pustíte.

Co se týče zateplení, můžete jej provést jen na obvodových stěnách, avšak myslete na to, že v tom případě vám teplo bude unikat střechou a případně i podlahou.

Izolace podlahy však představuje většinou opravdu zásadní zásah do interiéru, neboť v případě nepodsklepeného domu je nutné odstranit stávající podlahu, položit hydroizolační vrstvu a následně vrstvu zateplovací a dále podlahovou krytinu. U domů podsklepených lze provést izolaci podhledu v nevytápěné místnosti. Není-li to možné, dá se samozřejmě položit izolační vrstva i řešené místnosti, zde však zpravidla narazíme na to, že izolace podlahu zvyšuje. Vše je tedy nezbytné velmi dobře promyslet a zvážit všechny možnosti.

Zateplení přináší ještě jednu výhodu, tlumí hluk zvenčí, což oceníte především v případě, že bydlíte například u rušné silnice.

A na co si dávat pozor při zateplování staveb? Kontrolujte detaily a zamezte tzv. tepelným mostům, což znamená eliminovat možné škvíry například u parapetů, v místech styku vertikálních a horizontálních konstrukcí apod. Důvodem je možná kondenzace par, která může následně vést k výskytu plísní a alergiím.

Zvýšenou pozornost tzv. tepelným mostům věnujte rovněž v případě, kdy pouze měníte stará okna za nová. Často pak dojde ke zvýšení vlhkosti v bytě a následnému výskytu plísně.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu (Zdroj: shutterstock.com)

Publikováno: 25.10.2022, Autor: autor: Julie Veselá

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence
Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence

Rekonstrukce

Jestliže jsme se rozhodli pro renovaci staré kuchyně, malování kuchyňských skřínek je pro nás ideální volbou. Za minimální náklady získáme novou kuchyň.

Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce
Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce

Rekonstrukce

Zelené střechy se díky svým zajímavým vlastnostem dostávají do popředí zájmu. Krom toho, že mají výborné tepelně izolační vlastnosti a přispívají tak k tepelnému komfortu uvnitř domů, zlepšují klima měst, zadržují srážkovou vodu i prachové částice a prodlužují životnost střechy. Nově je lze hradit z programu Nová zelená úsporám.

Jednoduše hravé podkroví
Jednoduše hravé podkroví

Rekonstrukce

Jednoduché tvary, přírodní materiály a potlačená barevnost charakterizují proměnu podkroví ve vzdušný a moderní interiér.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce

Rekonstrukce je náročná nejen realizačně, ale hlavně finančně, zvlášť v dnešní době, kdy rekordně rostou ceny stavebních a izolačních materiálů. I tak je stále investice do vlastního bydlení tím nejlepším způsobem, jak uložit peníze a v dlouhodobém horizontu se vždy vyplatí.

Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne
Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne

Rekonstrukce

Koupě starého domu staví nové majitele před otázku, zda ho zrekonstruovat, nebo raději zbourat a postavit nový, zcela podle svých představ. Z finančního hlediska se určitě vyplatí druhá varianta. Rekonstrukcí ale zachováte část historie a neopakovatelnou atmosféru starého domu. V rozhodování vám pomůže poznat skutečný stav stavby a rozsah nutných oprav.

Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou
Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou

Rekonstrukce

Je jedno, jestli plánujete rekonstrukci domu či bytu. V obou případech můžete udělat některé chyby, které vám zkazí nejen náladu, ale leckdy zatíží i vaši peněženku. Přečtěte si, kdy nejčastěji zapálení majitelé nemovitostí v touze po lepším bydlení chybují.

Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!
Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!

Rekonstrukce

Před designérkou Lucií Volfovou, která je známá tím, že dokáže za minimum peněz vytvořit originální, krásné interiéry, stál nelehký úkol. V rekordním čase 3 týdnů se měla postarat o návrh nového designu domu a zajistit kompletní realizaci do posledního detailu. Jak se jí to povedlo?

Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou
Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou

Rekonstrukce

Také vás inspirovaly krásné letní dny a vy jste zatoužili po pobytu na venkově? Možná vás zrovna napadlo, že byste si mohli pořídit chalupu. A třeba právě následující ukázka zrekonstruovaného domku v Krkonoších bude tím správným impulzem k tomu, abyste začali sledovat nabídku realitních kanceláří a po zrealizované koupi se pustili do podobně úspěšné rekonstrukce, jako je tato. A co si budeme povídat – málokterý starý dům, který je na prodej, bývá v ideálním technickém stavu.

Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí
Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí

Rekonstrukce

Pro sebe s citem a respektem zrekonstruovali architekti dům v nejznámější brněnské dělnické kolonii. Výsledek rozhodně stojí za vidění jako inspirace, jak k rekonstrukcím historických objektů.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Rekonstrukce

Při rekonstrukci bytu, ale také při budování novostaveb, saháme stále častěji po sádrokartonu. Důvodem, proč stoupá jeho obliba, je nejen jeho nízká cena, ale také jednoduchá montáž. Jak si s ním poradit?

Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt
Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt

Rekonstrukce

Pojďte se s námi podívat na jednu velmi povedenou proměnu starého domku z televizního pořadu Jak se staví sen. Proměnou prošla kuchyně, obývací pokoj s ložnicí i pokoj pro mladou slečnu.

Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem
Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem

Rekonstrukce

Asi nikoho nepřekvapí, že rekonstrukce koupelny vyžaduje velkou investici. Podle našich zkušeností se pohybuje od dvě stě až po čtyři sta tisíc (a opravdu luxusní zařízení vás může stát i mnohem víc). Vzhledem k tomu, že se jedná o významný výdaj, doporučujeme prostudovat efektivní nápady na přestavbu koupelny, než dělat chyby a riskovat, že ve finále nebudete spokojeni.