Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

(Zdroj: shutterstock.com)

Jak zničit šperky?

Myslíte, že drahé kovy jsou vzácné, protože vydrží všechno? Opak je pravdou. Většina lidí dělá tu chybu, že je nesundává při sportu a špatně je ukládá.

„Existuje pár obecných tipů, jak udržet šperky čisté a zářivé. Mezi ně patří například jejich sundávání před sportem, kdy se pokožka potí a tím mění PH na šperku. Každý člověk má navíc jiné PH, což znamená, že různým lidem stejné šperky reagují jinak, některým lidem mohou vydržet zářivé roky, u jiných mohou svůj lesk ztratit už během pár týdnů, vysvětluje Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz.

Je třeba pamatovat i na to, že šperky nepatří do bazénu s chlorovanou vodou a také do sprchy, kde mohou být v kontaktu s mýdlem či šamponem a nemusí být správně osušeny. Obecně by se měly šperky vyhnout kontaktu s parfémy nebo tělovými krémy a nevystavovat dlouhodobému slunečnímu záření.

Podstatné je i ukládání šperků, ty by měly být na tmavém a suchém místě ve šperkovnici nebo v sáčku z mikrovlákna. Pozor také na mechanické poškození – například když je na jedné ruce víc náramků, mohou se o sebe třít a vzájemně se ničit nebo se mohou škrábat při práci na počítači o desku stolu.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách? (Zdroj: Korálky.cz)

Pozlacené šperky jsou obzvláště citlivé

Zpravidla nejdříve se vady objevují na povrchově upravených špercích – například pozlacených. Povrchová úprava je často velmi tenká. Taková vrstva je pak náchylná na nesprávné zacházení. Povrchová úprava čím dál víc matní a bledne, až prostoupí základní kov nebo nižší vrstvy povrchové úpravy.

Speciálních povrchových úprav je celá řada. Nejčastěji je to galvanizace – pokovování drahými kovy, jako je například stříbření, zlacení, rhodiování nebo platinování. Životnost povrchové úpravy je závislá hlavně na tvrdosti daného kovu, ale také například na povrchovém lakování dané úpravy, která drahý kov chrání.

„Jednou z nejodolnějších a dlouhou dobu nejrozšířenějších úprav bylo rhodiování, protože rhodium je velmi tvrdý kov. Bohužel ale v posledních letech cena rhodia extrémně vzrostla, v posledních měsících se pak cena vyšplhala natolik, že celý bižuterní průmysl začal rhodium opouštět a přechází k platinování,“ vysvětluje Martin Stibor.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách? (Zdroj: shutterstock.com)

Kosmetika na čistění špěrků

Ten, kdo má doma sbírku šperků, určitě zná proces čištění ultrazvukem nebo to, že je jednou za čas musí přinést do klenotnictví. Existuje i spousta možností, jak se o šperky šetrně starat doma.
Čisticí kosmetika na šperky často ušetří nejen cestu do klenotnictví, ale i nemalou částku. Značky, které se specializují na domácí čištění šperků, není úplně snadné najít. Na českém trhu se ale sehnat dají a obsahují nejen čisticí roztoky, ale také speciální leštidla a další praktické produkty, mezi nejkvalitnější patří značka Connoisseurs.

Jak na čistění stříbra?

Drahých kamenů a vzácných kovů, ze kterých se šperky vyrábějí, existuje celá řada. Každý přitom potřebuje specifickou péči. Mezi nejoblíbenější šperky v Česku patří ty stříbrné.

Pro stříbrné šperky je typické, že při běžném nošení oxidují, což způsobuje jejich začernání. Může za to několik vnějších vlivů od PH naší pokožky přes počasí po parfémy, krémy a další látky, které přijdou se stříbrem do kontaktu.

Pro čištění stříbrných šperků, které nemají vložený kámen či speciální zušlechtění, jako je např. antická patina, je ideální čisticí roztok s praktickým zásobníkem, do kterého se šperky jednoduše vloží a následně ponoří na dno lázně s roztokem. Šperky stačí ponořit na 10 vteřin, omýt vlažnou vodou a otřít měkkým hadříkem. Speciální roztok je netoxický a postará se o odstranění oxidace, nečistot a šperky zanechá lesklé.

Pokud jsou stříbrné šperky rhodiované nebo je třeba očistit jen jejich část, doporučujeme místo roztoku použít speciální suché utěrky. Ty mají dvě vrstvy – bílá se stará o odstranění nečistot, zatímco fialová jim následně vrátí lesk. Speciální utěrka, která postupem času může zčernat, je na více použití. Zčernání nesníží její účinnost, její vyprání však ano.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách? (Zdroj: shutterstock.com)

Jak na čištění zlata?

Čisticí roztok na šperky z drahých kovů funguje na stejném principu jako roztok na stříbrné šperky – šperk se položí do zásobníku, ponoří na dno roztoku na 30 vteřin, poté se omyje pod vlažnou vodou a osuší měkkým hadříkem. Speciální polymery v roztoku se mimo jiné postarají také o malé vlásečnicové škrábance na šperku, které vyplní.

Tento roztok je možné použít také na platinové šperky či šperky, které v sobě mají vložené drahokamy, jako jsou diamanty, safíry a další drahé kameny, které mají pevné lůžko a nejsou vlepené lepidlem.

Další alternativou jsou speciální utěrky, které jsou ideální i pro pozlacené šperky. Utěrka funguje na stejném dvoufázovém principu – bílá čistí a fialová leští – snadno vrátí lesk starým prstenům nebo zlatým hodinkám.

Opatrně při čištění minerálů a perel!

Náhrdelníky, prsteny nebo náramky s minerály a perlami patří do zvláštní kategorie, které se říká delikátní šperky. Tyto přírodní materiály jsou mnohem křehčí než kovy, je proto potřeba s nimi zacházet opatrně.

„Čisticí roztok na šperky s perlami a polodrahokamy funguje na bázi zásobníku a roztoku, který má ovšem šetrnější složení. Jejich majitelé se tak nemusejí bát, že jim roztok zničí perleť na perlách nebo popraská minerál. Tento roztok je totiž speciálně navržený přímo na jemné šperky, které hloubkově vyčistí a zároveň se postará o to, aby tyto křehké přírodní materiály od opravdu delikátního opálu a korálu po ametyst a onyx zůstaly nepoškozené,“ ujistil Martin Stibor.

Šperky s diamantem – často mezi ně patří zásnubní prsten, který ženy nerady sundávají. To je ale chyba. Například při koupeli by ho na prstě mít neměly. Důležitá je i pravidelná péče, aby neztratil svůj lesk.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách? (Zdroj: Korálky.cz)

Péče o diamanty

Pro čištění diamantů a drahokamů je ideální čisticí pero. To je nejen praktické, protože se vejde i do kabelky, ale snadno se s ním vyčistí kromě diamantu i celý prsten. Pero funguje na bázi modrého roztoku a štětečku s mikrovlákny, který se dostane i do úzkých záhybů na prstenu, jako jsou spáry v lůžku. Štěteček stačí nejprve ponořit do vody a poté otočit uzávěrem na spodní straně, dokud se na něm neobjeví modrý roztok. Tím se poté otírá šperk i diamant nebo jiný drahokam, dokud se nevytvoří lehká pěna. Důležité je potřít i spodní část prstenu pod lůžkem a vnitřek, který se nejvíce dotýká kůže a je tak nejvíce vystaven oxidaci.

Jeden prostředek na všechno

Existuje i univerzální přípravek – čisticí pěna, která je vhodná pro všechny druhy šperků a drahých kamenů.

„Velmi často se stává, že lidé přesně nevědí, například u zděděných šperků, z jakého kovu jsou vyrobeny nebo jaký kámen je v nich vložen. Pro ně je ideální čisticí pěna, která se chová šetrně ke všem šperkům včetně těch s drahými kameny nebo polodrahokamy. Pěna se používá přímo na šperk, a pokud je třeba vetřít ji do záhybů, slouží k tomu speciální štěteček. Po 30 až 60 vteřinách stačí šperk omýt vlažnou vodou a osušit měkkým hadříkem. Pěna šperk hloubkově vyčistí a šperku navrátí ztracený lesk,“ uzavřel Martin Stibor.

Publikováno: 03.10.2022, Autor: autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Pokojové květiny po zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokojové květiny po zimě

Roztok proti zamrzajícím oknům

Jak si jednoduše připravit roztok proti zamrzajícím oknům pomocí francovky.

Jak ochránit květiny před houbovými chorobami

Jak ochránit květiny před houbovými chorobami

Výsadba raných odrůd zeleniny

Výsadba raných odrůd zeleniny

Hnojení broskvoní

Hnojení broskvoní

Renovace starého nábytku

Jak na renovaci starého dřevěného nábytku.

ČTĚTE DÁLE

Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?
Umíte správně položit příbory na prostřený stůl?

Tipy a triky

Pokud jdeme do honosné restaurace, měli bychom si osvojit správné používání příboru. Jen tak se nám nestane společenské faux pas.

Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?
Víte, proč je pro většinu českých domácností zvlhčovač nutností?

Tipy a triky

Zvlhčovač místnosti je tím nejlepším řešením pro zvlhčení suchého vzduchu. Má blahodárné účinky na váš organismus. Víte, jak si ho vybrat?

Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami
Přilákejte štěstí do svého domova s vhodnými pokojovými rostlinami

Tipy a triky

Vhodné pokojové rostliny můžete vybrat i podle proslulého asijského učení feng šuej. Zjistíte tak, které jsou pozitivní a které negativní.

Jak zatočit s vodním kamenem
Jak zatočit s vodním kamenem

Tipy a triky

Problémy s vodním kamenem řeší domácnosti v celé republice. Příčinou je tvrdá voda, která za sebou zanechává nejen nevzhledné stopy, ale ničí i spotřebiče.

Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit
Rádi byste si to v kuchyni ulehčili? Víme, jak si vše zjednodušit

Tipy a triky

Inteligentní spotřebiče do kuchyně nejsou nepřátelé, ale pomocníci. Ulehčí vám život. Nevěříte? Seznamte se s těmi nejšikovnějšími, možná změníte názor.

Rozehrajte doma symfonii vůní
Rozehrajte doma symfonii vůní

Tipy a triky

Voňavý byt je snem většiny z nás. Někdy ovšem nestačí jenom pravidelně větrat, ale naše domácí prostředí potřebuje trochu pomoci – třeba katalytickou lampy.

Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky
Zbavte domov obtížného hmyzu. Pomůžou babské rady i moderní vychytávky

Tipy a triky

Asi každý zažil, jak je nepříjemné, když ho uprostřed noci probudí bodnutí komára nebo otravné lechtání mouchy, která si za přistávací plochu vybrala vaši ruku. Zbavte se obtížného hmyzu jednou provždy, máme pro vás hned několik způsobů, jak na to.

Jak čistit šperky v domácích podmínkách?
Jak čistit šperky v domácích podmínkách?

Tipy a triky

I nejdražší šperk ztrácí časem svůj lesk, pokud o něho správně nepečujeme. Poradíme vám, jak na to, aby vás vždy podtrhovaly vaši osobnost a dělaly vám radost svou krásou i po letech.

Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí
Pravidelná péče o spacák se vám vyplatí

Tipy a triky

Péče o spacák je důležitá činnost z mnoha hledisek. Především jde o jeho živostnost, kterou pravidelnou péčí ještě prodlužíte. Neméně důležité je i jeho čištění.

Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky
Na čištění skvrn od trávy povolejte zdatné pomocníky

Tipy a triky

Čištění skvrn od trávy je noční můrou každé hospodyně. Jsou nevyzpytatelné a úporné, ale vyzkoušet na ně můžete několik osvědčených prostředků, které by je měly odstranit.

S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky
S čistou digestoří bude vaše kuchyně jako ze škatulky

Tipy a triky

Čištění digestoře, a to venkovního pláště i tukového filtru, vyžaduje pravidelnost, nicméně pokud ho nezanedbáte, strávíte údržbou minimum času.

Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně
Děsí vás osminozí návštěvníci? Zkuste se jich zbavit šetrně

Tipy a triky

Pokud vám vadí pavouci v domě, zbavte se jich šetrnou a přírodní cestou, která na ně mnohdy výborně funguje, a je navíc ekologická i ekonomická.