Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí (Zdroj: archiv redakce)

Dům není domácnost

V prvé řadě je důležité odlišit pojem domácnost a nemovitost. Jako majitel rodinného domu či bytu si budete chtít před nepředvídatelnými událostmi pojistit samotný objekt. Pojištění domácnosti se pak vztahuje na prvky náležející k domácnosti, jako je nábytek, elektronika, cennosti. Představme si nemovitost jako domek, který můžeme chytit do dlaně. Když jej otočíme, co vypadne, náleží do pojištění nemovitosti, co zůstane uvnitř, náleží do pojištění domácnosti.

Cílem pojištění domu i domácnosti je ochrana proti následkům nepředvídatelných událostí a snížení finančních nákladů, které v důsledku těchto škod vzniknou. U pojištění domácnosti se pak pojistné nebezpečí dělí na rizika živelné zkázy (následky požáru, výbuchu plynu, záplav či povodní, pádu stromu) a rizika krádeží a loupeží. V případě takové události se pojištění vztahuje na věci, které jsou uvedeny v plnění pojistné smlouvy.

Pojištění nemovitosti patří k nejstarším typům pojištění. K vzniku této finanční ochrany přispěly časté požáry, které byly od dob středověké urbanizace největší hrozbou. Nicméně z událostí nedávných je patrné, že nepředvídatelná rizika dalekosáhlých následků hrozí i dnes. Vedle rodinných domů, bytů a bytových domů je možné pojistit i garáže, oplocení, chaty a chalupy, ale i nemovitosti ve výstavbě.

Podle čeho pojištění vybírat

Výběr pojištění závisí na individuálních potřebách a požadavcích majitele obydlí. Hlavním kritériem při výběru finančního produktu by tedy nemělo být doporučení od známých, sousedů a příbuzných. Ti mohou mít sjednán starší produkt, který již není v současnosti výhodný. Výběr pojištění odráží i existenční hodnotu domu a domácnosti. Stane-li se nepředvídatelná událost, měl by pojištěnec být schopen koupit stejný dům nebo si stávající opravit do původního stavu. Stejně tak by si poškozený měl být schopen v případě pojistné události obstarat nové vybavení domácnosti stejné hodnoty.

„Je pochopitelné, že spousta klientů se orientuje hlavně podle ceny, může to být první a nejvíce viditelné měřítko. Je ale potřeba podívat se, co se za touto cenou skrývá, tedy jaký je pojistný rozsah nabízeného produktu. Je potřeba zjistit si, proti jakým rizikům bych byl, pokud využiji konkrétní produkt, kryt a hlavně s jakým limitem. Právě limity pojistného plnění představují jeden z nejdůležitějších diferencujících prvků. Dnes je důležité myslet také na rozsah asistenčních služeb, které dokážou pomoci v nepříjemných situacích, jako jsou např. zabouchnuté klíče,“ upozorňuje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění společnosti Partners Financial Services.

Vyvarujte se podpojištění

Zpravidla jsou na finančním trhu nabízeny tři základní kategorie podle šíře pojistné ochrany, a to základní (standardní) pojištění, nadstandartní a doplňkové pojištění. Základní pojištění je určené pro standardně vybavenou domácnost a pojistná částka je zpravidla oceněna pro celek domácnosti, ne pro jednotlivé položky. Máte-li ve vlastnictví předměty vysoké hodnoty (starožitné kousky, luxusní elektronika), nebude pro vás základní pojištění dostačující.

„Určitě se nevyplácí sjednávat nižší pojistnou částku, než je skutečná. V tomto případě by se jednalo o podpojištění. Představme si, že pojišťujeme nemovitost v hodnotě 2 000 000 Kč, ale do pojistné smlouvy, ve snaze snížit si tak pojistné, uvedeme pojistnou částku 1 000 000 Kč s tím, že nám tato částka bude při zničení nemovitosti postačovat. V případě, že nemovitost bude při pojistné události zcela zničena, tak pojišťovna nevyplatí onen sjednaný limit 1 000 000 Kč, ale pouze 50 % z 1 mil. Kč, tzn. 500 000 Kč. A za tyto peníze se bude velice těžko shánět podobná nemovitost. Z toho tedy pramení, že do pojistné smlouvy by se měl uvádět skutečný a pravdivý stav a hodnota věcí,“ dodává Zbyněk Kuběj.

Pozornost věnujte doplňkům

V dnešní době je téměř nutností myslet i na pojištění občanské odpovědnosti. Za nevelkou částku můžeme ušetřit náklady na odškodnění, pokud poškodíme někoho jiného. Pojištění občanské odpovědnosti se obvykle vztahuje na činnosti v běžném občanském životě. Dále pak na události vzniklé při provozování rekreačních sportů, na psa ve společné domácnosti. Pro všechny členy domácnosti postačuje jedno pojištění občanské odpovědnosti.

„Vlastníme-li nemovitost, mělo by být neméně důležitou součástí i pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti. Tento typ může, avšak nemusí, být součástí pojištění občanské odpovědnosti. Z tohoto typu pojištění by byly kryty škody způsobené pádem uvolněné střešní tašky či následky vzniklé prasknutím potrubí,“ zmiňuje relevantní doplňky pojištění Zbyněk Kuběj.

Pojištění časem revidujte

Pojistné produkty se stejně jako vše kolem nás v čase vyvíjí. Finanční produkty sledují vývoj trendů společnosti a reálných rizik, reagují na nabídky konkurentů. Navíc pojišťovny nabízejí stále lepší asistenční služby v rámci pojištění občanského majetku. Důležitým faktorem je i celkem běžná obnova vybavení domácností a provádění stavebních úprav. Tím vším dojde ke zvýšení pojistné částky a právě revize pojištění zamezí vzniku podpojištění.

„Pojistku je vhodné revidovat v období třetím až pátým rokem trvání. Ovšem cenový průzkum si můžete udělat každý rok a kromě času vás to nebude stát vůbec nic. Pokud naleznete výhodnější nabídku, není nic jednoduššího než podat výpověď a uzavřít smlouvu novou. Je nutné myslet na to, že výpověď lze podat minimálně 6 týdnů před výročím pojistné smlouvy. Dále je vhodné provést revizi pojistné smlouvy vždy po větších investicích do nemovitostí nebo do domácností, kdy se výrazněji změní pojistná částka,“ připomíná Zbyněk Kuběj z Partners Financial Services.

Několik rad na závěr

  • Vybírejte podle rozsahu a kvality pojištění, ne podle ceny.
  • Před výběrem pojištění si udělejte průzkum. Pro vytvoření první představy o nabídce finančního trhu vám pomohou internetové srovnávače. S definitivním výběrem se ale vyplatí obrátit na finančního poradce.
  • Zvažujte veškerá reálná rizika, nejen přímé hrozby. I menší riziko je riziko a svou sílu dokáže nehezky předvést i nepatrný potůček.
  • Před podpisem smlouvy si důkladně ověřte limity plnění, tedy maximální možné částky, které můžete po pojistné události obdržet. Pozornost věnujte i spoluúčasti a výlukám z pojištění.
  • Hrozí-li riziko častého opakování škodné události menšího rozsahu, vybírejte pojištění s malou spoluúčastí. U pravděpodobných větších škod se vyplatí zavázat se k vyšší spoluúčasti.
  • Zpravidla jsou nabízeny komplexní pojištění živelních rizik (tedy požár, vichřice, krupobití a vodovodní škody). Ne vždy je součástí základních produktů také riziko záplavy a povodně.

Text: Lenka Malá
Foto: shuttesrstock.com

Publikováno: 05.09.2022

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké pojištění je nejlepší proti přírodním živlům?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vztahuje se na poškození zahrady kroupami také pojištění domácnosti? Je možné pojistit dohromady byt a chatu?

Otázky a odpovědi na téma pojištění odpovědnosti

Lze se pojistit i pro případ, že by na dovolené mohlo dojít nešťastnou náhodou k poškození vybavené zámků nebo muzea?

Odpovědi na vaše nejčastější dotazy ohledně pojištění majetku

Jak je to s pojištěním nemovitostí? A liší se pojistka na rekreační bydlení a byt? Podívejte se na celou reportáž.

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Pojištění chaty

V následující reportáži si povíme něco o pojištění. Naším hostem je pan Michal Káninský.

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.