Návratnost investice do vlastní studny je rychlá

S rostoucím problémem sucha i nárůstem cen vodného a stočného představuje studna či vrt pro mnoho lidí ideální zdroj nejen užitkové, ale i pitné vody. Co ale všechno pořízení studny obnáší a jak může být celý proces finančně náročný?

(Zdroj: shutterstock.com)

Podle loňské studie Akademie věd ČR byla letní sucha, která v posledních letech postihla střední Evropu závažnější než kterákoliv jiná suchá období za uplynulých více než 2100 let! V důsledku dopadů klimatické změny a intenzivního sucha klesá hladina podzemních vod mělkých vrtů, průtoky v řekách i zásoby v přehradách. Naopak vzrůstá průměrná cena za kubík vody – od roku 2020 se vyšplhala o 9 % na 97,53 Kč/m3. Naše spotřeba vody je přitom výrazná a čísla to potvrzují. „Denně každý z nás využije zhruba 90 litrů vody a na závlahu trávníku o velikosti 200 m2 spotřebujeme až 6000 litrů týdně,“ prozrazuje Martin Křapa, obchodní ředitel společnosti Pumpa, jež se prodejem, servisem a montáží vodních čerpadel zabývá více než 30 let. Vysokou spotřebu i vzrůstající cenu vody řeší řada majitelů rodinných domů nejen retencí „dešťovky“, ale i hloubením vlastních studní či vrtů. Vykopat si studnu ale není jen tak. Jak postupovat, když si chceme pořídit studnu, si shrneme v 5 krocích:

1. Ověřte si nutná povolení

Studna je z hlediska Stavebního zákona považována za stavbu, takže je nutné územní rozhodnutí o umístění studny a stavební povolení. Jde ale také i o vodní dílo a pro odběr vody z vodního díla rovněž musíme mít povolení. Při stavbě studny současně s domem vydává společné stavební povolení stavební úřad.

Návratnost investice do vlastní studny je rychlá
Návratnost investice do vlastní studny je rychlá (Zdroj: shutterstock.com)

2. Nechte si vyhotovit projekt

Jako pro každou stavbu, je i v případě studny nutné zhotovit projekt. Ten obsahuje náležitosti pro územní/stavební a vodoprávní řízení. Kromě vás a obecního úřadu jsou jeho účastníky sousedé a další entity, jejichž práva může stavba studny omezit. Pro vypracování projektu je samozřejmě nejdůležitějším údajem požadovaná spotřeba vody. V rámci projektu musí být proveden i hydrogeologický průzkum, který určí řadu informací nutných pro vyhloubení studny včetně vydatnosti zdroje.

3. Studna nebo vrt?

Studny se využívají v místech s vysokou hladinou spodní vody a dobrou propustností hornin. Voda ze studny je citlivější na klimatické podmínky a na případné znečištění průsakem odpadních a povrchových vod do studny. Vydatnost často závisí na množství srážek a v období sucha tak může dojít ke značnému poklesu hladiny ve studni. Naopak v místech s nízkou hladinou spodní vody je potřeba realizovat dodávku vody pomocí vrtu. Vrtané studny či vrty jsou hlubší a užší a dělají se v místech, kde se voda nachází hluboko.

Návratnost investice do vlastní studny je rychlá
Návratnost investice do vlastní studny je rychlá (Zdroj: shutterstock.com)

4. Vyberte vhodné čerpadlo

Do klasických studní využijete povrchové čerpadlo, které je však schopné vodu čerpat jen z hloubky do 8 metrů. Od této hranice budete potřebovat ponorné čerpadlo. Pro dodávky vody jsou dnes častější studny vrtané, které se běžně hloubí do 30 metrů, ale lze vrtat do řádově větší hloubky. Pro dodávku vody do nemovitosti může být vhodným řešením domácí vodárna, která zajistí dostatečný tlak v rozvodu vody.

Při výběru čerpadla je zásadní přihlédnout k objemu spotřeby, od kterého se odvíjí průtok vody. Studny u rodinných domů se hodí vybavit robustnějším ponorným čerpadlem, které je uzpůsobeno vyšší spotřebě vody a celoročnímu provozu. Ideální rovněž je, když čerpadlo disponuje frekvenčním měničem. Ten reguluje výkon čerpadla podle aktuálního odběru vody, což zvyšuje životnost čerpadla a snižuje nároky na spotřebu elektrické energie. Frekvenční měnič navíc udržuje konstantní tlak v systému a chrání čerpadlo proti běhu na sucho. Studny u rekreačních objektů či chat nevyužívaných celoročně stačí osadit ponorným čerpadlem s tlakovou řídicí jednotkou, která zapíná a vypíná čerpadlo v případě odběru vody.

5. Propočítejte si náklady (i návratnost)

Celková investice do vrtané studny o hloubce 30 m (včetně stavebního povolení, vyhledání zdroje, vyhloubení šachty, potrubí, obsypu, osazení vrtu čerpadlem a příslušenstvím) se většinou vyšplhá na sumu 90–120 000 Kč. Cenu zásadně ovlivňuje stav podloží, přičemž nesoudržné podloží komplikuje a prodlužuje proces vrtání, a logicky tak navyšuje celkovou investici. Ta se ovšem v současné době jeví jako výhodná vzhledem ke vzrůstajícím cenám vodného a stočného.

Z dat ČSÚ a českých vodárenských společností vyplývá, že v roce 2020 byl celorepublikový průměr vodného a stočného 89,70 Kč/m3, ovšem letos činí 97,53 Kč/m3. To znamená, že za 2 roky se průměrná cena za kubík vody v ČR vyšplhala o necelých 9 %. „Návratnost investice do vrtu se samozřejmě různí projekt od projektu. Je ovšem možné si ji ukázat na modelovém příkladu. Pokud je vrt určen pro rodinný dům, kde bydlí 5 osob se souhrnnou spotřebou vody do 800 litrů na den, vrátí se investice do 6 let,“ říká Křapa.

Publikováno: 06.05.2022, Autor: autor: Tisková zpráva | zdroj: Pumpa

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Návratnost investice do vlastní studny je rychlá
Návratnost investice do vlastní studny je rychlá

Tiskové zprávy

S rostoucím problémem sucha i nárůstem cen vodného a stočného představuje studna či vrt pro mnoho lidí ideální zdroj nejen užitkové, ale i pitné vody. Co ale všechno pořízení studny obnáší a jak může být celý proces finančně náročný?

Hypotéky zdražují. Jak to, že zájem o ně neklesá?
Hypotéky zdražují. Jak to, že zájem o ně neklesá?

Tiskové zprávy

Zájem o hypoteční úvěry ani přes vyšší úroky a rekordní ceny nemovitostí neklesá. O sjednání hypotéky uvažuje 13 % populace. Z toho 2 % lidí před pandemií covidu-19 úvěr nezvažovala, v souvislosti s jejími dopady a podmínkami na trhu s bydlením ho ale začala plánovat.

Svět nemovitostí je vzhůru nohama. Zámek pořídíte levněji než byt v Praze
Svět nemovitostí je vzhůru nohama. Zámek pořídíte levněji než byt v Praze

Tiskové zprávy

Ceny běžných nemovitostí, jako jsou nové a starší byty či rodinné domy, mají stále tendenci stoupat. Co se ale týká zámků před rekonstrukcí, pociťují realitní kanceláře opačný trend. Pandemií již tak oslabenou ekonomiku silně ovlivňuje válka na Ukrajině, ale i rostoucí náklady na pořízení materiálu a na stavební práce. Majitelé zámků, kteří chtějí nemovitost prodat, aktuálně přistupují ke snižování jejich cen.

Nájemní bydlení se prodraží o desítky procent
Nájemní bydlení se prodraží o desítky procent

Tiskové zprávy

Válka na Ukrajině, příchod stovek tisíc válečných uprchlíků, hypotéky nedostupné pro střední třídu a neutěšený stav bytové výstavby vedou k tomu, že nájemné na pražském trhu výrazně zdražilo. Jen od začátku ruské invaze se ceny nájmů skokově zvýšily o více než 15 procent. Tento růst bude pokračovat i v následujících měsících.

Vše, co jste chtěli vědět o zubech svého psa: Proč nemá zubní kaz?
Vše, co jste chtěli vědět o zubech svého psa: Proč nemá zubní kaz?

Tiskové zprávy

Řezáky, špičáky, stoličky – dospělý pes má celkem 42 zubů různých tvarů a velikostí. U chovných jedinců může být absence jednoho z nich důvodem vyřazení z chovu i jinak dokonalého zvířete. Jsou zcela zásadní pro příjem potravy. Jednoduše řečeno, zuby mají v životě zvířat zásadní roli. Jak se o ně starat?