Hypotéky zdražují. Jak to, že zájem o ně neklesá?

Zájem o hypoteční úvěry ani přes vyšší úroky a rekordní ceny nemovitostí neklesá. O sjednání hypotéky uvažuje 13 % populace. Z toho 2 % lidí před pandemií covidu-19 úvěr nezvažovala, v souvislosti s jejími dopady a podmínkami na trhu s bydlením ho ale začala plánovat.

(Zdroj: shutterstock.com)

Význam hypotéky rok od roku stoupá. Pro pořízení bydlení by ji využilo 60 % lidí, což je o 7 procentních bodů víc než loni. Stojí za tím vyšší ceny nemovitostí, díky nimž roste potřeba financovat bydlení půjčkou. Vlastní úspory by pak lidé použili hlavně na rekonstrukce a vybavení domácností, podobně jako v loňském roce. Vyplývá to ze společného průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos.

Téměř pětina dotazovaných přitom už hypotéku má a úspěšně ji splácí, což potvrzují i poslední čísla České národní banky o platební morálce. Podíl problematických hypoték totiž dál klesá na dlouholetá minima. Dle únorových statistik je problematických úvěrů 0,71 %, tedy nejméně za 20 let. Zároveň platí, že jde o jedno z nejnižších čísel v Evropě. Splacenou hypotéku mají nejčastěji lidé starší 66 let, a to celkově 13 %.

Čtěte také:

ČBA Hypomonitor: loňský rok byl naprosto výjimečný

V loňském roce poskytly banky a stavební spořitelny téměř 178 tisíc hypoték. O polovinu víc než v roce 2020. Celkově tak půjčily 541 miliard korun včetně refinancování a refixací – to je necelá desetina ročního HDP Česka. V roce 2020 šlo přitom „pouze“ o 312,5 miliard. Obdobně silný meziroční růst byl pak vidět i v případě skutečně nových hypoték (bez refinancování a refixací), a to v historicky rekordním objemu 379 miliard. Oproti roku 2020 (s objemem 224 mld. Kč) to je meziroční nárůst o 70 %.

„I když objemy poskytnutých hypoték letos meziročně klesají dvoucifernými tempy a letošní rok se tak určitě nevyrovná roku 2021, který byl do počtu i objemu hypoték zcela rekordní, přesto je letošní objem poskytnutých nových hypoték za první čtvrtletí stále poměrně silný, jelikož pokles je koncentrován zejména v refinancovaných úvěrech. Objem skutečně nových hypoték byl za první čtvrtletí 2022 meziročně nižší jen o 8,6 %, “ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Publikováno: 26.04.2022, Autor: autor: Tisková zpráva | zdroj: ČBA

Mohlo by vás dále zajímat

Jak renovovat starý kufr, aby byl jako nový

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na renovaci starého kufru.

Jak měřit laserovým metrem

Měření laserovým metrem

Péče o bonsaje po zimě

Jaroslav Pišl povídá o pěstování bonsají, jejich péči po zimě a jak na přeschlé bonsaje.

Jak zapěnit otvory?

Volné prostory mezi střechou a zdmi svádí k tomu, že se zde usazují nečistoty, plíseň a hmyz. Mít vosy za sousedy není žádná legrace. Proto si ukážeme, jak takové otvory zacelit.

Výběr podprsenky

Výběr podprsenky

Vinná réva v květináči i na balkónu

Pokud nemáte zahradu, nezoufejte. Třeba vinná réva se dá pěstovat i ve velkém květináči na balkóně.

ČTĚTE DÁLE

Návratnost investice do vlastní studny je rychlá
Návratnost investice do vlastní studny je rychlá

Tiskové zprávy

S rostoucím problémem sucha i nárůstem cen vodného a stočného představuje studna či vrt pro mnoho lidí ideální zdroj nejen užitkové, ale i pitné vody. Co ale všechno pořízení studny obnáší a jak může být celý proces finančně náročný?

Hypotéky zdražují. Jak to, že zájem o ně neklesá?
Hypotéky zdražují. Jak to, že zájem o ně neklesá?

Tiskové zprávy

Zájem o hypoteční úvěry ani přes vyšší úroky a rekordní ceny nemovitostí neklesá. O sjednání hypotéky uvažuje 13 % populace. Z toho 2 % lidí před pandemií covidu-19 úvěr nezvažovala, v souvislosti s jejími dopady a podmínkami na trhu s bydlením ho ale začala plánovat.

Svět nemovitostí je vzhůru nohama. Zámek pořídíte levněji než byt v Praze
Svět nemovitostí je vzhůru nohama. Zámek pořídíte levněji než byt v Praze

Tiskové zprávy

Ceny běžných nemovitostí, jako jsou nové a starší byty či rodinné domy, mají stále tendenci stoupat. Co se ale týká zámků před rekonstrukcí, pociťují realitní kanceláře opačný trend. Pandemií již tak oslabenou ekonomiku silně ovlivňuje válka na Ukrajině, ale i rostoucí náklady na pořízení materiálu a na stavební práce. Majitelé zámků, kteří chtějí nemovitost prodat, aktuálně přistupují ke snižování jejich cen.

Nájemní bydlení se prodraží o desítky procent
Nájemní bydlení se prodraží o desítky procent

Tiskové zprávy

Válka na Ukrajině, příchod stovek tisíc válečných uprchlíků, hypotéky nedostupné pro střední třídu a neutěšený stav bytové výstavby vedou k tomu, že nájemné na pražském trhu výrazně zdražilo. Jen od začátku ruské invaze se ceny nájmů skokově zvýšily o více než 15 procent. Tento růst bude pokračovat i v následujících měsících.

Vše, co jste chtěli vědět o zubech svého psa: Proč nemá zubní kaz?
Vše, co jste chtěli vědět o zubech svého psa: Proč nemá zubní kaz?

Tiskové zprávy

Řezáky, špičáky, stoličky – dospělý pes má celkem 42 zubů různých tvarů a velikostí. U chovných jedinců může být absence jednoho z nich důvodem vyřazení z chovu i jinak dokonalého zvířete. Jsou zcela zásadní pro příjem potravy. Jednoduše řečeno, zuby mají v životě zvířat zásadní roli. Jak se o ně starat?