Odborníci radí, jak řešit rostoucí ceny materiálů a staveb. Kdy bude levněji?

Kdo začal stavět letos podle loňského rozpočtu, už ví, že bude muset plánovaný rozpočet navýšit. Je lepší stavbu dokončit, nebo počkat?

(Zdroj: shutterstock.com)

Na jaře zaskočily stavebníky prudce rostoucí ceny materiálů. Nezdražuje úplně vše, nejvíce se ceny navyšují u železa, dřeva a polystyrenu, případně i dalších izolací. Ti, kdo již započali stavbu nebo ji teprve plánují, se ocitli před otázkou, zda stavět, nebo raději počkat.

Odborníci se shodují na tom, že vhodnější je spíše druhá varianta. „Vzhledem k aktuální situaci lidem a investorům doporučujeme zvážit odložení projektu na příští rok. Samozřejmě pokud je to možné,“ řekl Jan Záhora, zakladatel online služby komplexního prověřování nemovitostí Nemoreport.cz.

Ještě o něco opatrnější by byl z hlediska plánování stavby ředitel komunikace společnosti Bravo Europa Eduard Nejezchleb. „Za situace, která v současné době na trhu panuje, bych z pohledu ceny i dostupnosti stavebních materiálů doporučil odložit svůj projekt minimálně o dva roky,“ řekl.

Řada investorů či běžných lidí ale už stavební projekt stihla v minulých měsících zahájit. Těm by Nejezchleb doporučil neváhat s nákupem materiálu. „Samozřejmě pokud budou nějaký schopni koupit. Nové ceny na úrovni komodit však ještě nebyly plně promítnuty do koncových prodejních cen. Důvodem jsou například staré skladové zásoby nakoupené za ceny z loňského posledního či letošního prvního kvartálu nebo srovnání cenové hladiny na úroveň konkurence. Aktuální ceny na trhu se pro koncové uživatele naplno projeví až v září či říjnu letošního roku,“ doplnil Nejezchleb.

Odborníci radí, jak řešit rostoucí ceny materiálů a staveb. Kdy bude levněji?
Odborníci radí, jak řešit rostoucí ceny materiálů a staveb. Kdy bude levněji? (Zdroj: EPS)

Navýšení hypotéky

Vzhledem k tomu, že nelze v nejbližších letech očekávat návrat cen materiálů a práce řemeslníků na úroveň roku 2020, je lepší si již sjednaný úvěr navýšit alespoň o 20 %.

„Lidem, kteří aktuálně řeší novou hypotéku, doporučujeme, aby těmto komplikacím předcházeli. Ideálně dostatečnými vlastními finančními rezervami. Možné je ale také sjednat vyšší výši úvěru, která tyto výkyvy vykryje. U hypotéky totiž standardně člověk nemusí vyčerpat až dvacet procent z její výše, takže když peníze nakonec nebude potřebovat, jednoduše je nevyužije. A když je bude potřebovat, má tak jistotu, že dům postaví řádně a včas,“ uvedl Jan Záhora.

Má-li už člověk sjednanou hypotéku, jejíž výše je vinou aktuálního růstu cen nižší, než potřebuje, neměl by podle expertů spoléhat na odklad stavby. „Teoreticky by to mohl udělat někdo, kdo financuje výstavbu z vlastních zdrojů. A i zde je otázka, zda to je vhodné. Kdo má na výstavbu či rekonstrukci hypotéku nebo nějaký účelový úvěr, pro toho odklad není řešením. Na dokončení je stanovená lhůta bankou, a i když je možné ho prodloužit, přece jen člověka nakonec dostihne,“ řekl hlavní konzultant společnosti Denarius Gold Pavel Šalomon.

Navrhnout ideální postup v takových případech je podle něj složitější. „Hraje zde roli bonita klienta, zda dostačuje hodnota zajištění pro další navýšení, zda bude vyšší splátka vyhovující a nebolestná pro klienta. Osobně se přikláním k dokončení stavby, jak to jen jde, ale ve finále to nemůže být reálné úplně pro všechny,“ doplnil Šalomon.

Odborníci radí, jak řešit rostoucí ceny materiálů a staveb. Kdy bude levněji?
Odborníci radí, jak řešit rostoucí ceny materiálů a staveb. Kdy bude levněji? (Zdroj: Sdružení EPS ČR)

Dřevostavby zdražují nevíce

Odborníci zároveň uvádějí, že konkrétní procentuální navýšení nákladů na již běžící projekt je možné alespoň částečně odvodit od konkrétního typu stavby. Podle Nejezchleba patří mezi nejvíce zasažené zejména dřevostavby, u nichž investor musí počítat s cenou až o 50 procent vyšší oproti rozpočtu zpracovanému v loňském roce.

„Důvodem je nárůst ceny dřeva o více než 140 procent. V případě ostatních typů staveb se nárůst bude pohybovat okolo třicet procent vzhledem k faktu, že při současných cenách práce se podíl ceny materiálu na celkové hodnotě díla drží okolo padesáti procent,“ sdělil ředitel komunikace holdingu Bravo Europa, který se specializuje na výrobu a dodávky ucelených řešení plechového zastřešení ve 21 evropských zemích.

Odborníci radí, jak řešit rostoucí ceny materiálů a staveb. Kdy bude levněji?
Odborníci radí, jak řešit rostoucí ceny materiálů a staveb. Kdy bude levněji? (Zdroj: Valentiny hvp Architects)

Kdy bude lépe?

Někteří odborníci očekávají obrat k příznivějším cenám materiálů nejdříve za rok. „U železa lze opačný trend oproti letošnímu roku očekávat nejdříve v tom příštím, a to ve druhém kvartálu, kdy bude poptávka nasycena a výrobci oceli budou vyrábět na plné kapacity. Ale ani v tomto případě nemůžeme očekávat, že dojde k razantnímu cenovému snížení na úroveň roku 2020,“ řekl Eduard Nejezchleb.

Podobně optimistický pohled nabízí i zakladatel služby Nemoreport.cz Jan Záhora. „Věříme, že letošní cenová horečka opadne a trh se zklidní, zároveň se zlepší personální kapacita stavebních firem. Na druhou stranu ale asi nelze čekat, že by se ceny stavebních materiálů a prací vrátily na hodnoty z minulých let. Jen už by neměly tak prudce růst. Věříme naopak, že by se mohly mírně snížit,“ řekl Záhora.

Podle vedoucí analytického oddělení společnosti Cyrrus Anny Píchové by ke zmírnění růstu cen stavebních materiálů mělo začít docházet od zimních měsíců. „Celkově by se situace měla začít lepšit na jaře 2022. Nicméně tento budoucí cenový vývoj je poměrně obtížné predikovat, a to vzhledem k turbulentnímu vývoji jak na nabídkové, tak i poptávkové straně a stále nejistému vývoji pandemie,“ řekla.

Zmírnění růstu cen ale podle ní nebude rovnoměrné, bude se lišit dle jednotlivých komodit či stavebních materiálů. „Podle aktuálního vývoje na komoditním trhu očekáváme, že by nejdříve mělo dojít k normalizaci ceny dřeva. To by mělo kopírovat vývoj na trhu, kde od svého květnového maxima zlevnilo už o 57 procent. Následovat budou některé další materiály jako plasty nebo oceli. Naopak u některých komodit, jako je například měď, očekáváme pokračování cenového růstu s ohledem na fundamentální faktory stojící za zvýšenou poptávkou po mědi,“ uzavřela Píchová.

Publikováno: 26.07.2021, Autor: autor: Julie Veselá

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.