Cuzk.cz nahlížení do katastru

Nahlížení do katastru přes portál Cuzk.cz je vcelku známá věc, která dokáže ušetřit mnoho času. Převedení registru do online podoby umožnilo každému nahlédnout na informace, pro které bylo dříve nutné navštívit přímo katastrální úřad. Je to samozřejmě trochu i zásah do soukromí osob, protože je tu zejména zveřejňovaná adresa lidí, kteří určitou nemovitost vlastní. Můžeme si tak snadno zjistit některé majetkové poměry lidí, které známe, ale i neznáme. Co si s takovou informací počít, je samozřejmě již na nás.

(Zdroj: archiv redakce)

Nejčastějším bodem vyhledávání bude zřejmě parcela. K jejímu vyhledání potřebujeme znát jméno katastrálního území a číslo parcely. Číslo, pokud ho neznáme, si zjistíme snadno na mapě, které je také k dispozici pro nahlížení. Následná informace o parcele nám poskytne jméno vlastníka, tedy jeho příjmení, adresu, případně název a sídlo právnických osob, spoluvlastníků a podobně. Parcela je zde pak zobrazena v plánku včetně výměry pozemku, druhu a způsobu využití pozemku a označení mapového listu. Pro stavby na pozemku ale platí, že je v katastru nemovitostí zapsána samostatně. Pokud je stavba ale zapsána v katastru nemovitostí jako součást pozemku, jsou informace o této stavbě zobrazeny přímo u daného pozemku.

Všechny informace na jednom místě

Zobrazují se také různá omezení vlastnického práva, poznámky a plomby. Zobrazovaná omezení a poznámky se vztahují buď k dané parcele, nebo k některému ze spoluvlastníků.

Obdobné jsou informace o stavbě. Zde musíme znát obec a číslo popisné či evidenční. Zveřejněné údaje pak informují o údajích o vlastníkovi, ať jde již o osobu fyzickou nebo právnickou, či o spoluvlastnictví. Pokud jsou v budově vymezeny jednotky, je na ně zobrazen odkaz. Pak je zde zmínka o určitých omezení vlastnického práva, poznámky a plomby.

Nemovitostmi jsou nejen parcely a domy na nich, ale i jednotlivé byty v panelových či více bytových domech. Ty se obvykle nazývají jednotkami a najdeme je pod popisným číslem domu s lomítkem a pořadovým číslem bytu. Informace o jednotce obsahují také údaje o vlastníkovi, tedy jméno a příjmení, adresu v případě fyzických či právnických osob apod. Dále tu najdeme typ jednotky, způsob využití jednotky a podíl jednotky na společných částech domu.

DOPORUČUJEME: Katastrální úřad nahlížení do katastru

Výpis z nahlížení také obsahuje informace o případných omezení vlastnického práva, poznámky a plomby. Je možné také získat informace o právu stavby, které obsahují údaje o vlastníkovi, účel, dobu trvání a seznam nemovitostí, ke kterým je právo stavby zapsáno.

Další sekcí je řízení, kde můžeme získat informace o řízeních typu Vklad, Záznam, Geometrický plán, Podací deník a Pomocné řízení ZVP. Zde se zobrazují podle typu jednotlivých řízení informace o účastnících zadaného řízení, předmětu řízení a posloupnost úkonů či operací, které byly na příslušném katastrálním pracovišti v rámci řízení uskutečněny, včetně časových údajů o jejich provedení, popř. údajů o navázaných řízeních.

Také zde můžeme získat seznamy řízení podle čísla řízení nebo data přijetí. Pod pojmem Vklad se zakládají zápisy o vzniku, změně, zániku, promlčení a uznání existence nebo neexistence práv uvedených podle zákona o katastru nemovitostí. Těch práv a výhrad je mnoho, nebudeme je proto vypisovat, ale je to třeba vlastnické právo, právo stavby atd.

Publikováno: 23.05.2021

Mohlo by vás dále zajímat

11. díl, série 3 - Zdeněk Jungton - Operátor harvestoru

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zdeněk Jungton miloval les a stroje už od dětství. Obě svoje lásky se rozhodl zkombinovat a po vystudování lesnické školy se stal operátorem harvestoru. Tenhle obří stroj dokáže těžit a zpracovávat dřevo přímo v lese a jeho řízení vyžaduje podle Zdeňko...

Domácí traktor

Pan Řezníček popisuje, jak sestavil domácí traktor.

Jak řešit sousedské spory

Právník radí, jak řešit sousedské spory vzniklé v rámci pěstování rostlin blízko hranic pozemků a plotů.

Jsou zplynovací kotle výhodné?

Zplynovací kotle jsou určeny ke spalování palivového dřeva, pelet, briket a hnědého uhlí. Jsou to odhořívací kotle s ručním přikládáním a s dvou či vícestupňovým spalováním podporovaným řízeným odtahovým ventilátorem.

Moderní stavba podlahy, střechy a komína

Sendvičové nebo modulové domy se staví neuvěřitelně rychle a jakmile stojí obvodově zdi, už se pokládá střecha a vylévají se podlahy. A také se postaví komíny.

Pěstování velkokvětých chryzantém

Pěstování velkokvětých chryzantém

ČTĚTE DÁLE

Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?
Magická trasa metra B: Proč Pražané nejvíc chtějí bydlet v jejím okolí?

Reality

Prudký nárůst cen nemovitostí v ČR nezarazila ani téměř rok trvající koronakrize. A podobně tomu je i v dalších státech EU. Analýza nejčastěji hledaných nemovitostí na internetu odhalila zajímavá data, která naznačují, o jaké byty v Praze je největší zájem. A podobný trend se můžeme čekat i v dalších českých městech.

Velká změna u hypoték! Daňový odpočet můžete využít i u chaty či chalupy. Za jakých podmínek?
Velká změna u hypoték! Daňový odpočet můžete využít i u chaty či chalupy. Za jakých podmínek?

Reality

Lidé uvěznění ve městech začali houfně skupovat rekreační chalupy, jejichž cena raketově stoupá. Na tyto nemovitosti si lze vzít hypotéku, ale nebylo možné v daňovém přiznání uplatnit odpočet úroků z úvěru na bydlení. To se nedávným soudním rozhodnutím změnilo. Ale jen za určitých podmínek.

Prodali jste byt? Kupující může do 5 let žádat i statisíce za skryté vady
Prodali jste byt? Kupující může do 5 let žádat i statisíce za skryté vady

Reality

Možná vás překvapí, že i po prodeji nemovitosti zůstáváte odpovědni za případné její skryté vady. Do pěti let po prodeji se na vás může obrátit nový majitel, který zjistil, že daná stavba vykazuje závažné vady, které nebyly při prodeji zřejmé. I když jste o nich neměli tušení a jednali v dobré víře, podle zákona za tyto vady odpovídáte a musíte je zaplatit.

Katastrální mapy
Katastrální mapy

Reality

Katastrální mapa je v odborné terminologii závazným státním mapovým dílem velkého měřítka. Obsahuje body bodového pole, polohopis a popis zobrazující příslušné katastrální území a všechny nemovitosti na něm ležící, což je předmětem katastru nemovitostí. Katastrální mapy se v katastru nemovitostí vyskytují ve třech podobách.

Bydlení v Košířích znamená městský život v souznění s přírodou
Bydlení v Košířích znamená městský život v souznění s přírodou

Reality

Hledáte-li pražskou čtvrť, ve které byste chtěli strávit následující dekády svého života, neměly by vaší pozornosti uniknout Košíře. Tato lokalita v centrální části Prahy 5 nabízí unikátní spojení kosmopolitní atmosféry centra hlavního města a nespočtu outdoorových aktivit ideálních pro zdravý životní styl.

Maison Ořechovka je oceňované bydlení v blízkosti Pražského hradu
Maison Ořechovka je oceňované bydlení v blízkosti Pražského hradu

Reality

Zájem o nemovitosti, ve kterých se snoubí prémiová lokalita, mimořádná kvalita řemeslného zpracování a vybavení od předních českých i zahraničních designérů, v posledních letech mnohonásobně vzrostl. Ukazuje to i příklad projektu MAISON Ořechovka z dílny developerských společností Penta Real Estate a bpd development, jehož výstavba míří do cílové rovinky.

Historické skvosty, které jsou v Čechách na prodej
Historické skvosty, které jsou v Čechách na prodej

Reality

Mezi takové nemovitosti se řadí historické vily v zajímavých lokalitách, ale třeba zámek nebo krásně zrekonstruovaná roubenka. Tím ale výčet luxusních ale opravdu nádherných nemovitostí s jedinečnou atmosférou nekončí. Podívejte se, jaké skvosty se u nás prodávají.

Jak nepřijít peníze při převodu nemovitosti? Advokát, banka, notář či realitka mají různá rizika
Jak nepřijít peníze při převodu nemovitosti? Advokát, banka, notář či realitka mají různá rizika

Reality

Převod nemovitosti je časově náročný, mezi složením peněz a přepisem nemovitosti na nového vlastníka uběhne více než měsíc. Pro tuto přechodnou dobu se využívá úschova peněz u nezávislého a důvěryhodného subjektu. Ale všechny „bezpečné“ způsoby úschovy – tedy u notáře, realitky, v bance, nebo u advokáta – mají jistou míru rizika.

Co všechno obnáší převod nemovitosti?
Co všechno obnáší převod nemovitosti?

Reality

Nemovitost není houska na krámě, při které si vystačíme podáním ruky a předání peněz z ruky do ruky. Nutná je písemná precizně vypracovaná smlouva, podání návrhu na převod nemovitosti na katastrálním úřadě a specifický je i způsob platby. Přečtěte si, jak na převod nemovitosti krok za krokem.

Bydlení na Žižkově jako skvělá volba: Důvodů se najde hned několik
Bydlení na Žižkově jako skvělá volba: Důvodů se najde hned několik

Reality

Život v Praze představuje pro stále větší množství lidí maximální komfort a pohodu. I proto se lidé do hlavního města hrnou. Ostatně dosah služeb, nabídka práce a třeba i dostupnost sportovišť či kulturních akcí je v hlavním městě doslova fantastická. Bydlet lze v mnoha jeho částech, a to jak v centru, tak i na periferii. Výbornou volbu představuje třeba takový Žižkov. Proč? Důvodů je samozřejmě spousta, my se podíváme na ty, které jsou nejznámější.

Realitní trh v Čechách? Žádné slevy a pořadníky lidí ochotných zaplatit vyšší cenu
Realitní trh v Čechách? Žádné slevy a pořadníky lidí ochotných zaplatit vyšší cenu

Reality

Kdo předpokládal, že po koronakrizi dojde ke zlevnění bytů, přepočítal se. Lidé se obávají inflace, a kdo má volné peníze, snaží se je bezpečně investovat mimo jiné i do nemovitostí. Volných bytů na trhu je zoufale málo a netýká se to jen Prahy.

V Čechách jdou zámky na dračku. Pro bohaté peníze nehrají nejdůležitější roli
V Čechách jdou zámky na dračku. Pro bohaté peníze nehrají nejdůležitější roli

Reality

Pandemie koronaviru vyhnala do dosud nevídaných výšin nejen ceny bytů a domů, ale zvýšila i zájem o luxusní nemovitosti. Zatímco za minulého režimu nebyl k velkým historickým budovám přístup, po revoluci jich mnoho změnilo majitele. V minulém roce odstartoval nový boom poptávky po luxusních nemovitostech.