Život na zámku: Zrekonstruované památky slouží k bydlení

Na území České republiky se nachází mnoho cenných historických objektů v dezolátním stavu. Na jejich záchranu se jen těžko hledají peníze, protože jde o velmi nákladné rekonstrukce ztížené mnohdy havarijním stavem. Jednou z možností financování vám spolu s dvěma zachráněnými objekty představíme.

(Zdroj: archiv Studio LOXIA)

Při rekonstrukci památek je kladen důraz na zachování původního vzhledu a investoři často mají strach z finančních nákladů spojených s požadavky památkářů. Je nutné asi ale uvědomit, že bez jejich odborného dohledu by mnoho cenných staveb bylo nenávratně zničeno necitlivými zásahy.

V Praze došlo v minulých letech k obnově hned dvou objektů, jejichž společným jmenovatelem je stejný způsob financování. Chateau Troja Residence a Vila Kajetánka jsou krásným příkladem toho, jak lze historicky významné budovy zachránit, vdechnout jim nový život při zachování původního genia loci a jak celou rekonstrukci financovat díky výstavbě nových objektů pro rezidenční bydlení.

Chateau Troja – záchrana v poslední hodině

V pražské Troji od osmdesátých let minulého století chátral areál panského statku ze 17. století. Léta nezájmu završily ničivé povodně, které zkázu dokonaly. Záchraně šesti památkově cenných objektů pomohla výstavba sedmi novostaveb, které pomohly rekonstrukci financovat. A tak v bezprostřední blízkosti Trojského zámku vzniklo luxusní bydlení spojující památky ze 17. s komfortem 21. století.

Život na zámku: Zrekonstruované památky slouží k bydlení
Život na zámku: Zrekonstruované památky slouží k bydlení (Zdroj: Living)

I přes mimořádnou náročnost záchranných prací s nejistým výsledkem se týmy architektů a developera pod nesmlouvavým dohledem památkářů rozhodly cenné objekty a jedinečný genius loci zachovat pro další generace. Historické budovy byly poškozeny absencí dlouhodobé údržby a na řadu tak musely přijít netradiční a nákladné stavební postupy.

„Náročnost rekonstrukce byla enormní, ale podařilo se. Z výsledku máme radost nejen my, investor a památkáři, ale i noví obyvatelé,“ komentuje architektka Jana Mastíková ze studia LOXIA, které je autorem celého projektu. Součástí stavebních a rekonstrukčních prací byla také řada moderních a technicky zajímavých prvků, např. unikátní prosklený výtah, specifická výsuvná okna řízená meteostanicí a další.

Život na zámku: Zrekonstruované památky slouží k bydlení
Život na zámku: Zrekonstruované památky slouží k bydlení (Zdroj: Living)

Vzhledem k tomu, že celková rekonstrukce a záchrana historických památek dávaly ekonomický smysl jen díky vzniku novostaveb, bylo nezbytné najít takové řešení, aby původní budovy a novostavby spolu ladily, přirozeně splynuly s okolím, ale také vyhovovaly životnímu stylu 21. století.

„Co se ze začátku tvářilo pro mnohé jako jednoznačný hendikep, ukázalo se v důsledku jako jedna z nejsilnějších stránek projektu,“ popisuje architektka. „Pojítkem všech, tedy starých i nových staveb jsou barokní mansardy. V původních částech se navíc podařilo zachovat působivé vikýře a klenby, které vnášejí do interiérů další zajímavé prvky,“ nastínila hledání spojení mezi staletími Jana Mastíková. Celý komplex odpovídá hustotě okolní zástavby, kde se nacházejí zejména soukromé vilky.

Součástí exkluzivního rezidenčního areálu jsou i okouzlující romantické zahrady stylově navazující na geometrické francouzské zahrady Trojského zámku. Pěstěná zahrada Chateau Troja Residence je komponována jako soubor několika propojených komorních zahrad. Zahrady se svěží, bujnou i tvarově upravenou zelení poskytují vizuální požitky a odpočinutí na „Nádvoří“ areálu, u vodních prvků, ve stinných zákoutích nebo v „Zahradě s labyrintem a slunečními hodinami“. Procházka zahradou se všemi průhledy, promenádami, sochařskými plastikami i stinnými zákoutími tak nabízí obyvatelům i návštěvníkům jedinečný zážitek.

Kajetánka – z kláštera půvabná restaurace

Život na zámku: Zrekonstruované památky slouží k bydlení
Život na zámku: Zrekonstruované památky slouží k bydlení (Zdroj: archiv Studio LOXIA)

V blízkosti historické usedlosti Kajetánka v Praze na Břevnově, jejíž historie sahá až do 16. století, vznikl obytný soubor, který sdílí park společně s historickými budovami. V 17. století sloužila Kajetánka jako malý klášter, později byla přestavěna na malebný zámeček, v roce 1948 byl objekt vyvlastněn a v průběhu 20. století zchátral.

Vzhledem ke stavu budovy byly náklady na rekonstrukci tak vysoké, že město ve svém rozpočtu nenašlo na obnovu této historické budovy dostatek finančních prostředků. Nakonec se ale našel způsob, jak zchátralému objektu vdechnout nový život – výměnou za rekonstrukci Kajetánky město povolilo citlivou výstavbu nových obytných domů.

V rámci rekonstrukce byl zámeček z dispozičního hlediska zachován, dominantním prvkem je stále prostor haly a salonků po obou stranách schodiště. Budova je nyní využívána jako restaurace, v přízemí je proto kuchyně s příslušným zázemím, v patře pak administrativní blok pro vedení objektu. Hygienické zázemí je v obou podlažích v severozápadní části budovy.

Život na zámku: Zrekonstruované památky slouží k bydlení
Život na zámku: Zrekonstruované památky slouží k bydlení (Zdroj: archiv Studio LOXIA)

Nově postavený bytový soubor se skládá ze 145 bytů ve čtyřech čtyř a pětipodlažních budovách. Komplex nabízí bytové jednotky s dispozicemi od 1+kk do 3+kk o velikosti od 37 do 90 m². Solitérní pětipodlažní budova má střešní terasu a částečně i půdní prostor. Parkovací stání v objektech jsou řešena podzemními garážemi a každý přízemní byt má vlastní předzahrádku.

Součástí návrhu, jehož autorem je studio LOXIA, byla nejen rekonstrukce historického zámečku, ale také obnova oranžerie a zahradního domku a úprava parku, rybníka a komunikací.

Historicky cenná barokní budova oranžerie byla postavena v polovině 18. století a v průběhu 19. století byla přestavěna pro obytné účely. Po rekonstrukci nabízí tato budova luxusní bydlení, které poskytuje veškerý komfort, moderní vymoženosti a několikapodlažní byty s vlastní předzahrádkou.

Publikováno: 12.01.2021, Autor: autor: Julie Veselá

Mohlo by vás dále zajímat

Renovace statku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rekonstrukce statku není práce pro jemnou ženu. A nebo ano?

Povídání s Uršulou Klukovou

Povídání s herečkou Uršulou Klukovou, která spravuje celý dům a povídá o tom, jak dům procházel rekonstrukcí

Zpravodajský deník

Uvidíte první díl zpravodajského deníku. Podívejte se s námi na následující reportáž.

Rekonstrukce chalupy

Dnes se rekonstruují téměř všechny stavby. My se podíváme na rekonstrukci chalupy.

Přestavba domu s otevřeným krovem

Ukázka domu s otevřeným krovem a lávkou s točitými schody po rekonstrukci

Výběr vhodné fasády pro dům

Výběr fasády není jednoduchá záležitost obzvlášť v dnešní době. Je potřebné znát množství faktorů, které hrají důležitou roli při vybírání.

ČTĚTE DÁLE

Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence
Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence

Rekonstrukce

Jestliže jsme se rozhodli pro renovaci staré kuchyně, malování kuchyňských skřínek je pro nás ideální volbou. Za minimální náklady získáme novou kuchyň.

Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce
Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce

Rekonstrukce

Zelené střechy se díky svým zajímavým vlastnostem dostávají do popředí zájmu. Krom toho, že mají výborné tepelně izolační vlastnosti a přispívají tak k tepelnému komfortu uvnitř domů, zlepšují klima měst, zadržují srážkovou vodu i prachové částice a prodlužují životnost střechy. Nově je lze hradit z programu Nová zelená úsporám.

Jednoduše hravé podkroví
Jednoduše hravé podkroví

Rekonstrukce

Jednoduché tvary, přírodní materiály a potlačená barevnost charakterizují proměnu podkroví ve vzdušný a moderní interiér.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce

Rekonstrukce je náročná nejen realizačně, ale hlavně finančně, zvlášť v dnešní době, kdy rekordně rostou ceny stavebních a izolačních materiálů. I tak je stále investice do vlastního bydlení tím nejlepším způsobem, jak uložit peníze a v dlouhodobém horizontu se vždy vyplatí.

Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne
Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne

Rekonstrukce

Koupě starého domu staví nové majitele před otázku, zda ho zrekonstruovat, nebo raději zbourat a postavit nový, zcela podle svých představ. Z finančního hlediska se určitě vyplatí druhá varianta. Rekonstrukcí ale zachováte část historie a neopakovatelnou atmosféru starého domu. V rozhodování vám pomůže poznat skutečný stav stavby a rozsah nutných oprav.

Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou
Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou

Rekonstrukce

Je jedno, jestli plánujete rekonstrukci domu či bytu. V obou případech můžete udělat některé chyby, které vám zkazí nejen náladu, ale leckdy zatíží i vaši peněženku. Přečtěte si, kdy nejčastěji zapálení majitelé nemovitostí v touze po lepším bydlení chybují.

Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!
Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!

Rekonstrukce

Před designérkou Lucií Volfovou, která je známá tím, že dokáže za minimum peněz vytvořit originální, krásné interiéry, stál nelehký úkol. V rekordním čase 3 týdnů se měla postarat o návrh nového designu domu a zajistit kompletní realizaci do posledního detailu. Jak se jí to povedlo?

Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou
Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou

Rekonstrukce

Také vás inspirovaly krásné letní dny a vy jste zatoužili po pobytu na venkově? Možná vás zrovna napadlo, že byste si mohli pořídit chalupu. A třeba právě následující ukázka zrekonstruovaného domku v Krkonoších bude tím správným impulzem k tomu, abyste začali sledovat nabídku realitních kanceláří a po zrealizované koupi se pustili do podobně úspěšné rekonstrukce, jako je tato. A co si budeme povídat – málokterý starý dům, který je na prodej, bývá v ideálním technickém stavu.

Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí
Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí

Rekonstrukce

Pro sebe s citem a respektem zrekonstruovali architekti dům v nejznámější brněnské dělnické kolonii. Výsledek rozhodně stojí za vidění jako inspirace, jak k rekonstrukcím historických objektů.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Rekonstrukce

Při rekonstrukci bytu, ale také při budování novostaveb, saháme stále častěji po sádrokartonu. Důvodem, proč stoupá jeho obliba, je nejen jeho nízká cena, ale také jednoduchá montáž. Jak si s ním poradit?

Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt
Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt

Rekonstrukce

Pojďte se s námi podívat na jednu velmi povedenou proměnu starého domku z televizního pořadu Jak se staví sen. Proměnou prošla kuchyně, obývací pokoj s ložnicí i pokoj pro mladou slečnu.

Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem
Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem

Rekonstrukce

Asi nikoho nepřekvapí, že rekonstrukce koupelny vyžaduje velkou investici. Podle našich zkušeností se pohybuje od dvě stě až po čtyři sta tisíc (a opravdu luxusní zařízení vás může stát i mnohem víc). Vzhledem k tomu, že se jedná o významný výdaj, doporučujeme prostudovat efektivní nápady na přestavbu koupelny, než dělat chyby a riskovat, že ve finále nebudete spokojeni.