Dosluhuje kotel? Pořiďte si nový z dotací. Jak na to?

Pokud uvažujete o výměně kotle nebo rekonstrukci otopného systému, budou vás určitě zajímat tzv. kotlíkové dotace. V případě, že je získáte, můžete si odečíst z nákladů na instalaci otopného systému až 127,5 tisíce korun. Brzy bude možné o dotaci žádat na příslušném krajském úřadě.

Dosluhuje kotel? Pořiďte si nový z dotací. Jak na to?
Dosluhuje kotel? Pořiďte si nový z dotací. Jak na to? (Zdroj: archiv redakce)

Od roku 2022 nebude možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší. Přitom až 350 tisíc domácností stále provozuje starý kotel na tuhá paliva.

Na nemalou investici můžete čerpat finance z nově vyhlášeného dotačního programu MŽP, do něhož má být napumpováno celkem 9 miliard korun. Příspěvky v kotlíkových dotacích jsou vyčleněné na pořízení nového ekologického zdroje vytápění včetně nákladů na jeho instalaci. Z dotací bude možné financovat nejen kotel, ale třeba i novou otopnou soustavu nebo její rekonstrukci. „Výše podpory je odstupňovaná podle typu zdroje. Například na nový kotel na uhlí může domácnost získat 70 % z pořizovacích nákladů, na kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo až 80 %,“ sdělila Jana Poncarová ze serveru EnergetickáPoradna.cz.

Výše podpory:

 • kotel výhradně na uhlí 70 %
 • kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), plynový kotel 75 %
 • kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla 80 %

Dalších 5 % navíc dostanou domácnosti v krajích se zhoršenou kvalitou ovzduší, jejichž seznam připravilo Ministerstvo životního prostředí. Ověřte si, zda patříte do seznamu prioritních měst a obcí.

Na co dostanete dotaci:

 • zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
 • nová otopná soustava
 • rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
 • finančně méně náročná opatření na snížení energetické náročnosti budovy (max. 20 tis. Kč)
 • služby energetického specialisty
 • projektová dokumentace

O co vše lze žádat?

Horní hranice nákladů, z nichž bude hrazena dotace, je stanovena na 150 tisíc korun (tj. maximální výše dotace 127,5 tis. Kč). Na rozdíl od jiných typů dotace budou o rozdělení peněz rozhodovat krajské úřady, které začnou přijímat žádosti ještě v průběhu letošního roku. „Pro získání kotlíkové dotace je třeba splnit řadu podmínek a doložit různé formuláře. Proto dotační podpora počítá například i s příspěvkem na služby energetického specialisty,“ říká Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON. Spolupráce s odborníky je pro úspěšné vyřízení dotace nutná, neboť projektová dokumentace zahrnuje mimo jiné i energetický posudek. Co konkrétně budete k získání dokumentace muset zajistit, zjistíte na stránkách Operačního programu životního prostředí.

Co budete muset doložit:

 • Žádost o poskytnutí dotace – je k dispozici na krajských úřadech.
 • Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).
 • Fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso, uvedení jeho typu (odhořívací, prohořívací apod.), materiálu (ocel, litina) a jmenovitého výkonu. Prohlášení o jeho funkčnosti a používaném/používaných palivu/palivech.
 • Písemný souhlas spoluvlastníků domu v případě, že je jich více.
 • Písemný souhlas vlastníka pozemku v případě, kdy vlastník nemovitosti je odlišný od vlastníka pozemku, na němž se rodinný dům nachází.
 • Další přílohy definované příslušným krajem dle jeho individuálních potřeb souvisejících s nastavením přidělování podpory.

Podle odborníků může být významným problémem také hledání vhodné firmy, která má správné oprávnění k montáži kotle, tepelného čerpadla nebo solárního systému. „Takových dodavatelů není mnoho a vysoká poptávka může vést ke zdražení služeb,“ uvedl Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT. Ten také upozorňuje, že k žádosti o dotaci bude třeba doložit Průkaz energetické náročnosti budov (PENB), který ukazuje energetickou náročnost objektu. „Většina stávajících domů téměř jistě nesplní požadavek na třídu C nebo lepší. Neseriózní zpracovatelé mohou mít tendenci ohýbat čísla,“ upřesňuje Karel Srdečný.

Jak do dotační džungle?

V případě, že váš dům nesplňuje energetickou účinnost C, neznamená to automaticky, že na dotaci nedosáhnete, ale budete muset navíc realizovat jedno z finančně méně náročných opatření na snížení energetické náročnosti budovy (do 20 tisíc korun), mezi ně patří například zateplení fasády nebo střechy, ale také dílčí výměna oken. I na ty je možné čerpat příspěvek.

V případě, že si sami netroufáte na zajištění dokumentace, můžete si nechat pomoci firmami, které se specializují na získávání tohoto typu dotací a slibují vyřízení příspěvku od zpracování a podání žádosti až po realizaci samotné výměny kotle. Tyto služby také nabízejí energetičtí poradci, výrobci kotlů, firmy, které se zabývají výměnou kotlů a otopných systémů. Mají větší zkušenosti a obvykle proto mají dobrou šanci, že pro vás tyto dotace získají. Na druhou stranu můžete také naletět neseriózní firmě. Proto vsaďte na reference a zkušenosti, nechte si předložit seznam získaných dotací a neváhejte si je ověřit. Času máte dost, tento program běží až do roku 2020.

Text z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Profimedia

Publikováno: 24.10.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Fotovoltaika, nebo tepelné čerpadlo?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vše, co potřebujete vědět o fotovoltaice, tepelném čerpadlu a jaké potřebujete systémy.

Správný výběr krmiva pro kočky

Správný výběr krmiva pro kočky.

Tepelné čerpadlo

Jak funguje tepelné čerpadlo, jeho využití a možnosti.

Dělníci se pustili do izolace stropu v garáži

Protože jsme nezateplovali sokl a suterén, je potřeba zateplit strop garáže, aby nebyla v domku zima od podlahy v prvním patře. A také, abychom splnili podmínky dotací.

Jsou zplynovací kotle výhodné?

Zplynovací kotle jsou určeny ke spalování palivového dřeva, pelet, briket a hnědého uhlí. Jsou to odhořívací kotle s ručním přikládáním a s dvou či vícestupňovým spalováním podporovaným řízeným odtahovým ventilátorem.

Jak dostat z topení peletami maximum?

Pelety jsou oblíbeným topivem, které se vyrábí z dřevního odpadu a jsou velmi dobře výhřevné. Pokud máte kotel na pelety, vyhráli jste "první ve Sportce!"

ČTĚTE DÁLE

Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?
Víte, co je rekuperace, jak funguje a kdy se vyplatí?

Dům

Rekuperace vzduchu ano, či ne? Co to vlastně je? A proč byste si ji měli pořídit? Je pouze pro nové domy? Na všechny položené otázky máme odpovědi.

Kontejnerové bydlení má svá pozitiva
Kontejnerové bydlení má svá pozitiva

Dům

Kontejnerové bydlení je stále oblíbenější pro své elegantní a ekologické řešení. Je to moderní a pohodlné bydlení pro jednadvacáté století.

Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?
Víte, jak ochránit svůj domov před požárem?

Dům

Ochrana před požárem je důležitá a rozhodně by se neměla podceňovat. Co byste ale měli dělat, abyste svůj domov před požárem ochránili? Poradíme vám.

Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?
Víte, jaké světlo byste měli mít doma nejvíce a které je to nejvíce udržitelné?

Dům

Udržitelné světelné zdroje jsou zásadním tématem dneška i budoucnosti. Víte, jaké osvětlení je to nejvíce udržitelné a které byste měli mít doma? Poradíme vám.

Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se
Trendy ve světě udržitelných svítidel – inspirujte se

Dům

Udržitelná svítidla se z mnoha důvodů stávají součástí běžných domácností. Chcete vědět proč? Chcete vědět, jaká světla jsou ta nejudržitelnější?

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?