Jak snadno udržovat pěkný trávník

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

(Zdroj: shutterstock)

Zahradní technika je stále dokonalejší. Manipulace s ní je snazší a obsluha méně fyzicky náročná. Při nákupu sekačky berte v úvahu plochu trávníku, sklon zahrady, frekvenci sečení a příp. fyzickou kondici, pohlaví či věk obsluhující osoby.

Elektrická nenaštve sousedy

Nevýhodou těchto přístrojů je, že za sebou musíte tahat elektrický kabel, který má omezenou délku, takže se hodí na menší zahradu (do 650 m²). Možná ale oceníte (a vaši sousedé s vámi), že nejsou příliš hlučné, jsou relativně lehké a nevyžadují skoro žádnou údržbu.

K obvyklému vybavení patří motorová brzda pro zastavení nožů do 3 sekund a skládací držadlo, které lze nastavovat podle výšky obsluhující osoby. Jsou vhodné především pro ženy a seniory, protože mají malou hmotnost a díky ložiskům je manipulace s nimi lehká. Oblíbené jsou také díky pojezdu, který činí sekání méně namáhavým.

Benzinová je vhodná pro větší zahrady

Myslíme tím plochu trávníku od 650 m² do 1000 m². Hlavní výhodou je, že za sebou nemusíte tahat elektrický kabel. Snadno si také poradí s vyšší hustou trávou a je při sečení odolnější a stabilnější. Bohužel vyžaduje pečlivější údržbu: doplňování pohonných hmot, čištění palivových filtrů a servis pravidelnou posezonní údržbu.

Pokud nechcete zápasit se startováním motoru, můžeme využít variantu s elektrostartérem, kterou nastartujete pouhým pootočením klíče.

Můžete volit sekačky s pojezdem nebo bez pojezdu. S pojezdem můžete tlačit i jedním prstem a hodí se do náročnějšího terénu. Máte-li rovinatý pozemek, postačí bez pojezdu. Ty jsou lehčí a také jednodušší na údržbu a také lacinější.

Většina sekaček nabízí sběr do koše. Mezi dražšími typy můžete volit i  kombinace bočního či zadního výhozu, případně mulčování, což se hodí, pokud můžete sekat často a nelpíte na dokonalém trávníku.

Máte rádi kompromisy? Zvolte akumulátorovou

Jedná se o stále běžnější typ sekačky, která je poháněná elektrickým akumulátorem, takže se můžete pustit do sekání menších zahrad bez elektrického kabelu. Proti elektrickým sekačkám je ale dražší. Musíte ji také před každým použitím znovu nabíjet.

Výhodou akumulátorového nářadí je fakt, že je vždy možné koupit jedinou baterii a nabíječku a tu použít i u dalších pomocníků na zahradě. Například do fukaru, plotostřihu, vyžínače či pily. To je důležité, protože akumulátor s nabíječkou stojí téměř tolik, co samotná sekačka.

Nevýhodou může  být nižší výkon, takže stroj může mít potíže s vyšší nebo mokrou trávou. Pro běžnou údržbu o rodinného domku, kde se pravidelně seká a není příliš velký pozemek ale bohatě postačí.

Trocha inteligence nezaškodí

Řeč je o robotických sekačkách, které si počínají na vaší zahradě zcela samostatně. Samy se dokážou schovat před deštěm, samy opět vyjedou, když přestane pršet, samy se nabijí a umějí se vyhnout situacím, které by mohly vyvolat kolizi nebo poškození. Vzhledem k tomu, že pracují nonstop, je trávník trvale svěží.
Nejlepším řešením jsou typy s lithiovými bateriemi, které umožňují práci až 3 hod., přičemž doba nabíjení může být jen 1,5 hod. U ostatních akumulátorů je doba sečení podstatně kratší a nabíjení naopak delší. S baterií souvisí i žací ústrojí. Lithiové akumulátory udrží tak vysoké otáčky, že mohou být k sečení použity i standardní nože z oceli, které mají dlouhou životnost a není třeba je každou sezonu měnit.

 

Publikováno: před 11 měsíci, Autor: autor: Redakce | zdroj: Ivana Kukalová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.