Jak na domácí čistírnu odpadních vod? Poradíme vám, jaké máte možnosti

Hospodaření s odpadní vodou je problém, který hýbe celou společností a musí jej řešit nejen velká města, ale majitelé malých domků. Odborník z praxe vám poradí kam s odpadní vodou, jaké úřady budete muset navštívit při zřizování ČOV i jaké jsou možnosti čistění odpadní vody.

(Zdroj: shutterstock)

Jaké máte možnosti?

Nejjednodušší a nejméně nákladné řešení je napojení domu na obecní kanalizaci. Dále už záleží pouze na tom, zda je kanalizace svedena do obecní čističky odpadních vod (dále jen ČOV) či nikoliv.

V případě, že má obec vlastní ČOV, postačí vám navštívit místní obecní úřad. V opačné situaci budete muset zajít také na stavební úřad, protože budete potřebovat vícekomorový septik, který musíte jako stavbu ohlásit. Přečištěnou vodu svedete do obecní kanalizace a kaly musíte na vlastní náklady nechat vyvážet fekálním vozem do čističky.

Pokud ovšem chcete vodu vypouštět do vodního toku (povrchových vod) či do podpovrchových vod, musíte navštívit i příslušný vodoprávní úřad. Návštěva tohoto úřadu se týká jak ČOV, tak i vícekomorového septiku, kde máme kal, který jsme povinni nechat vyvézt, ale také máme přečištěnou odpadní vodu, kterou chceme vypouštět mimo obecní kanalizaci.

Na stavební úřad budete muset také zajít v případě stavby žumpy. Zde vám postačí také pouze ohlášení o stavbě. Odpadní vodu ze žumpy musíte nechat vyvážet odpadním vozem do čističky. Toto řešení je vhodné hlavně u rekreačních chat, kde není možné zajistit trvalý přísun odpadní vody do čističky.

V případě, že má obec vlastní ČOV, vám může dokonce nakázat, abyste se na obecní kanalizaci připojili. V případě, že ale chcete mít vlastní čističku, abyste mohli s odpadní vodou na svém pozemku dále hospodařit (například ji používat na zalévání), budete se musit pustit do vyjednávání s obecním úřadem.

Rozhodli jste se pro ČOV?

Před pořízením ČOV si ujasněte, kolik osob (EO, EQ) ji bude stabilně využívat a také jak hodláte nakládat s vyčištěnou vodou. Firma, která bude stavbu realizovat, si od vás tyto informace vyžádá.

Tyto parametry budete potřebovat také v případě, že se chystáte ČOV zakoupit sami. Dle čísla EO či mnohdy i EQ (jedná se o zkratku ekvivalentní – obyvatel či kvocient), budete dimenzovat čističku. Do čísla nezapočítávejte návštěvy a podobně. Krátkodobé přetížení je pro většinu čističek přípustné a neměl by nastat žádný problém.

Dále zvažte, jak moc jste schopni čističku zásobovat odpadní vodou. Dle toho vyberte vhodné řešení či případně konzultujete řešení s odborníkem. Nezapomeňte také zvážit nakládání s přečištěnou vodou. Dle toho bude nutné dodat za čističku další potřebné úrovně filtrací a navštívit případně další úřady.

Jaký je princip ČOV?

Předtím než se dostane voda do čističky, je nutné ji zbavit hrubých nečistot. To se většinou provádí v samostatné jímce, která funguje na principu přepadové filtrace. Jímku je nutné v případě zanesení jednou za čas vyčistit.

U odpadní vody z domácností se předpokládá, že je biologicky rozložitelná, a proto se pro její čistění používají biochemické procesy. Při nich se využívá schopnosti mikroorganismů mineralizovat a rozkládat organické látky v odpadní vodě.

Můžete se tak setkat s procesem aerobním a anaerobním:

  • U ČOV se nejčastěji využívá procesu aerobního, kdy je potřeba dodávat mikroorganismům kyslík.
  • Druhý, anaerobní proces, se používá hlavně u průmyslového čištění.

Poslední krok v přečištění odpadní vody je filtrace. Jaké kroky filtrace je nutné do systému dále zahrnou, záleží na vašich požadavcích na kvalitu vody dle jejího další použití.

Jaké jsou nejčastěji používané technologie čistění?

U objektů, které jsou trvale obydlené, se využívá technologie Aktivace. To lze řešit třemi způsoby. První dvě spočívají v průtoku, kde se v prvním případě využívá Kontinuální průtok a v druhém Diskontinuální průtok. Třetím řešením je systém TOPAS. Ten je oproti prvním dvěma řešením možné využít i tam, kde nastává občasný přerušovaný provoz přísunu odpadních vod.

Další možné řešení je pomocí rotačních disků, kdy jsou mikroorganismy držené na rotujících discích a jsou tak více odolné vůči chemickému složení odpadní vody. Tato technologie je bohužel velmi náročná, a tak je nutné počítat i s vyšším rizikem poruchy.

Ekologicky odbouratelné přípravky neničí mikroorganismy potřebné k čistění odpadní vody“]Dále lze čistit odpadní vodu pomocí Biofiltrů. Předtím než se odpadní voda dostane do samotné ČOV, je nutné ji řádně zbavit hrubých nečistot, jinak hrozí ucpání filtrů.

Nejen pro nadšence, ale také pro zastánce plně přírodních řešení, je možné čistit odpadní vodu pomocí kořenové čističky. Její největší nevýhoda spočívá v potřebě velké plochy, kdy je počítáno na 1 EO s 5 m². Dále také záleží na provedení čističky. Jedná se zde plně o přírodní řešení, a tak je nebytné chápat mnohé zákonitosti více než dobře. Jen tak bude čistička dobře fungovat a nebude sloužit jenom jako zapáchající díra plná komárů.

Jak vybrat vhodné řešení?

Vhodných řešení existuje vždy více a hodně záleží na tom, jak dobře jste vše promysleli. Určitě je doporučeno se problematikou více zabývat, poradit se s odbornou firmou nebo navštívit známé, kteří mají již delší dobu funkční a nezapáchající ČOV. Dále je nutné zvážit zpětné využití přečištěné vody a dle toho vodu dále čistit.

Počítejte také s tím, že se nevyhnete nezbytným změnám ve vaší domácnosti, které se týkají používání ekologicky odbouratelných přípravků. Ty totiž neobsahují látky, jež ničí mikroorganismy potřebné k čistění odpadní vody. ČOV je živý mechanismus a je nutné celý systém nejprve řádně vyladit, než bude fungovat přesně podle vašich představ.

Publikováno: 23.01.2023, Autor: autor: Jan Vrbata | zdroj: Asio

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu
Chytré topení výrazně uleví rodinnému rozpočtu

Dům

Úsporné vytápění je díky mobilním aplikacím velmi jednoduché na ovládání a ušetří spoustu peněz. Díky němu budete mít doma vždy správnou teplotu.

Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením
Zpříjemněte si svůj život moderním chytrým osvětlením

Dům

Moderní chytré osvětlení je nejoblíbenějším vynálezem z éry inteligentních domů. Máte je i vy? Nevíte, proč? Rádi vás seznámíme s jeho výhodami.

Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti
Využijte moderní chytré spotřebiče do vaší domácnosti

Dům

V domácnostech se dají jako pomocníci využít různé druhy spotřebičů. Moderní chytré spotřebiče vám zpříjemní práci i váš odpočinek.

Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače
Revoluce v úklidu v podání robotického vysavače

Dům

Robotický vysavač je pomocník, který pracuje za nás. Jaké parametry jsou však pro koupi nového vysavače zásadní a co nesmíme přehlédnout?

Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu
Vynikající kávu připravíte i v kvalitním automatu

Dům

Automatický kávovar bývá někdy neprávem podceňovaným přístrojem, přitom i s jeho pomocí připravíte vynikající kávu, stačí vybrat ten správný.

Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?
Jaké jsou možnosti zabezpečení vaší domácnosti?

Dům

Zabezpečení domácnosti je stále pro mnoho majitelů tabu. Základní problém spočívá hlavně v ceně a mnohdy také ve složitosti daného řešení. Není se tak čemu divit, že mnoho rodin prostě tiše spoléhá na to, že zrovna jejich majetku si nikdo všímat nebude. Vy však neriskujte a svůj domov si chraňte, poradíme vám, jak na to.

Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek
Estetické doplňky promění nudný okap v designový kousek

Dům

Okap na střeše nemusí být vždy půlkulatý. Hlavně na minimalistických domech by klasický okapový systém vypadal moc okatě. Jaké jsou nové trendy?

Vůně dřeva v celém domě
Vůně dřeva v celém domě

Dům

Dřevo je velmi kvalitním stavebním materiálem už po staletí. Jako ryze přírodní surovina disponuje mnoha přívlastky. Je to materiál obnovitelný, plně recyklovatelný a při rozumném hospodaření má téměř nevyčerpatelné zdroje. Dřevostavby postupně získávají tzv. navrch a v mnoha zemích jsou velmi oblíbené.

Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?
Hledáte originální dům? Znáte domy ze dřeva?

Dům

Tzv. dřevodomy nejsou žádné sruby pro lesní muže, ale sofistikované ekologické a často provozně nízkonákladové stavby. Jejich projekty, konstrukce, technologie výroby i montáže pokročila dnes natolik, že i v tak konzervativní zemi, jako Česko ve výběru stavebních materiálů je, rok od roku roste obliba bydlení v dřevodomech.

Jak snadno udržovat pěkný trávník
Jak snadno udržovat pěkný trávník

Dům

Máte rádi krásně upravený trávník kolem vašeho domu či chaty, ale sekačka vám bohužel už dosluhuje? Plánujete nákup nového modelu? Přečtěte si pár základních pravidel, která se při výběru vhodné sekačky rozhodně neztratí.

Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu
Stojací podlahové lampy v moderním designu a stylu

Dům

Chcete, aby vaše interiérové lampy vystupovaly z davu, byly tak trochu jiné, originální a zajímavé, pak jste zde na správném místě. Přinášíme vám přehlídku interiérových podlahových lamp, které dokážou váš byt doslova i obrazně rozsvítit, dodají mu punc originality a nevšednosti a vzbudí zájem o váš nevšední bytový design.

Romantika, kde ji ani nečekáte
Romantika, kde ji ani nečekáte

Dům

Světelná pohoda se většinou řeší (tedy měla by) ruku v ruce s praktičností a dobrou funkcí. A přece vedle všech moderních jednoduchých svítidel pořád žijí, existují a vzbuzují zájem i ta druhá. A překvapivě sluší jednoduchým interiérům.