Žijete v panelovém domě?

Panelový dům jako prefabrikát, panelový dům jako produkt „výroby“, panelová sídliště jako místa pro život, rekonstrukce a adaptace panelového domu . A lze vůbec v takovém prostředí žít? A v jakém vztahu je člověk a „panelák“?

(Zdroj: archiv redakce)

Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky a pokud vás problematika panelového bydlení zajímá, pak si kupte nové číslo revue ERA 21 na téma: panelový dům po 20 letech.

Nejednoznačné dědictví modelu T?

Loňského září oslavil Ford model T, první sériově vyráběný automobil na světě, sté narozeniny. Princip jeho montáže způsobil dějinný přelom. Automobil přestal být luxusním zbožím pro jednotlivce a stal se „univerzálním vozem“ – jednoduchým, solidním a dostupným v masovém měřítku. Loni v září také zemřel Tomáš Baťa ml., syn zakladatele koncernu, který od dvacátých let minulého století průkopnicky aplikoval Fordovy principy standardizace a mechanizované produkce nejen na boty, ale také na domy a dokonce celá města. Panelová sídliště váže s těmito událostmi zvláštní vztah. Fordismus, ve smyslu masové, pouze na kvantitu zaměřené výroby, jim je často připisován jako negativum, přitom třetině obyvatel této republiky umožnil žít v solidním standardu. Vytýkaná nepružnost a neefektivnost panelové výstavby v tehdejším Československu je spíše důsledkem jeho nedostatečného uplatňování. I návaznost na Zlín coby „město v zahradách“ je dvojznačná. Mimořádný podíl volných „zelených“ ploch na panelových sídlištích, ve srovnání s tradiční zástavbou, je nepopiratelný. Lze-li ale mluvit přímo o parcích či zahradách, je podstatně spornější. Panelová sídliště jsou jistě prekérní útvar, kladou ale jako taková velmi zajímavé otázky pro dnešek. Např. může najít masová prefabrikace další uplatnění v současné architektuře? Je opakování neslučitelné s rozmanitostí? Lze fungující městskou strukturu vytvořit naráz v jednom okamžiku? Je možné se ve městě obejít bez poloveřejných prostranství? Je hustota obyvatel postačujícím faktorem pro udržitelné provozování městských funkcí? Smyslem tohoto čísla je nabídnout některé z možných odpovědí na podobné otázky.

Cyril Říha


Obsah prvního letošního čísla ERA 21:

5
EDITORIAL
Cyril Říha

6
KALENDÁŘ

7
AKTUALITY, SALON

14
ŽIVOT V PRAŽSKÝCH KRÁLÍKÁRNÁCH: SONDA DO SOUČASNÉHO VÝVOJE PANELOVÝCH SÍDLIŠŤ
Lucie Zadražilová

16
REVITALIZACE SÍDLIŠTĚ V NĚMECKÉM LEINEFELDE
Stefan Forster

22
KRASIŃSKÉHO PAVILON VE VARŠAVĚ
Joost Glissenaar, Klaas van der Molen / B A R

24
NÁSTAVBA MALOMETRÁŽNÍCH BYTŮ NA PANELOVÝ DŮM V HOSTIVAŘI
Petr Drexler, Ladislav Vrbata

28
REKONSTRUKCE A NÁSTAVBA PANELOVÉHO DOMU V BRNĚ-BYSTRCI
Markéta Veselá / maura

32
BAREVNOST PANELOVÝCH DOMŮ NA SÍDLIŠTI BOHNICE
Ladislav Lábus, David Mareš, Dagmar Prášilová

34
REGENERACE PANELOVÉHO SÍDLIŠTĚ KOMENSKÉHO NÁMĚSTÍ V LITOMYŠLI
Josef Pleskot / AP atelier

38
VELKÉ BYTOVÉ SOUBORY – VÝJIMEČNÁ TERITORIA
Frédéric Druot, Anne Lacaton, Jean-Philippe Vassal

42
REKONSTRUKCE A NÁSTAVBA PANELOVÉHO OBYTNÉHO DOMU PANKRÁC – MILEVSKÁ
Michal Kuzemenský, David Macháček / my architekti

44
DVOJICE LIAPORBETONOVÝCH DOMŮ V BRNĚ
Zdeněk Makovský, Daniel Makovský / Makovský & partneři

46
ARCHITEKTURA SVLEČENÁ Z HONOSNÝCH ŠATŮ
Zvi Hecker

47
ŠOKUJÍCÍ PRAVDIVOST PANELÁKŮ: DŮVOD K OBDIVU, NEBO K NENÁVISTI? Rozhovor Lucie Zadražilové s Ladislavem Lábusem

53
BUDOU ČESKÁ SÍDLIŠTĚ MÍSTY BYDLENÍ CHUDÝCH?
Jana Temelová, Jakub Novák, Martin Ouředníček, Petra Puldová

55
DRUHÝ ŽIVOT PRO SÍDLIŠTĚ
anketa

58
AUTOMATIZACE ANEB RUTINY, CYKLY, PODMÍNKY, ALGORITMY
Jaroslav Hulín

62
PALLANIO, K. S., 3. DÍL
komiks

66
TRENDY

72
ZDICÍ MATERIÁLY, SUCHÁ VÝSTAVBA NOVODOBÉ ZDIVO S VYUŽITÍM ODPADŮ ZE ZEMĚDĚLSTVÍ
Jiří Zach

74
VYUŽITÍ CEMENTOKONOPNÝCH DESEK
Jiří Bydžovský, Amos Dufka

78
AVENIR BUSINESS PARK, 3. ETAPA
Vladimír Krátký, Michal Pešák / Atelier Krátký

Publikováno: 23.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence
Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence

Rekonstrukce

Jestliže jsme se rozhodli pro renovaci staré kuchyně, malování kuchyňských skřínek je pro nás ideální volbou. Za minimální náklady získáme novou kuchyň.

Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce
Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce

Rekonstrukce

Zelené střechy se díky svým zajímavým vlastnostem dostávají do popředí zájmu. Krom toho, že mají výborné tepelně izolační vlastnosti a přispívají tak k tepelnému komfortu uvnitř domů, zlepšují klima měst, zadržují srážkovou vodu i prachové částice a prodlužují životnost střechy. Nově je lze hradit z programu Nová zelená úsporám.

Jednoduše hravé podkroví
Jednoduše hravé podkroví

Rekonstrukce

Jednoduché tvary, přírodní materiály a potlačená barevnost charakterizují proměnu podkroví ve vzdušný a moderní interiér.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce

Rekonstrukce je náročná nejen realizačně, ale hlavně finančně, zvlášť v dnešní době, kdy rekordně rostou ceny stavebních a izolačních materiálů. I tak je stále investice do vlastního bydlení tím nejlepším způsobem, jak uložit peníze a v dlouhodobém horizontu se vždy vyplatí.

Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne
Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne

Rekonstrukce

Koupě starého domu staví nové majitele před otázku, zda ho zrekonstruovat, nebo raději zbourat a postavit nový, zcela podle svých představ. Z finančního hlediska se určitě vyplatí druhá varianta. Rekonstrukcí ale zachováte část historie a neopakovatelnou atmosféru starého domu. V rozhodování vám pomůže poznat skutečný stav stavby a rozsah nutných oprav.

Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou
Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou

Rekonstrukce

Je jedno, jestli plánujete rekonstrukci domu či bytu. V obou případech můžete udělat některé chyby, které vám zkazí nejen náladu, ale leckdy zatíží i vaši peněženku. Přečtěte si, kdy nejčastěji zapálení majitelé nemovitostí v touze po lepším bydlení chybují.

Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!
Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!

Rekonstrukce

Před designérkou Lucií Volfovou, která je známá tím, že dokáže za minimum peněz vytvořit originální, krásné interiéry, stál nelehký úkol. V rekordním čase 3 týdnů se měla postarat o návrh nového designu domu a zajistit kompletní realizaci do posledního detailu. Jak se jí to povedlo?

Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou
Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou

Rekonstrukce

Také vás inspirovaly krásné letní dny a vy jste zatoužili po pobytu na venkově? Možná vás zrovna napadlo, že byste si mohli pořídit chalupu. A třeba právě následující ukázka zrekonstruovaného domku v Krkonoších bude tím správným impulzem k tomu, abyste začali sledovat nabídku realitních kanceláří a po zrealizované koupi se pustili do podobně úspěšné rekonstrukce, jako je tato. A co si budeme povídat – málokterý starý dům, který je na prodej, bývá v ideálním technickém stavu.

Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí
Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí

Rekonstrukce

Pro sebe s citem a respektem zrekonstruovali architekti dům v nejznámější brněnské dělnické kolonii. Výsledek rozhodně stojí za vidění jako inspirace, jak k rekonstrukcím historických objektů.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Rekonstrukce

Při rekonstrukci bytu, ale také při budování novostaveb, saháme stále častěji po sádrokartonu. Důvodem, proč stoupá jeho obliba, je nejen jeho nízká cena, ale také jednoduchá montáž. Jak si s ním poradit?

Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt
Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt

Rekonstrukce

Pojďte se s námi podívat na jednu velmi povedenou proměnu starého domku z televizního pořadu Jak se staví sen. Proměnou prošla kuchyně, obývací pokoj s ložnicí i pokoj pro mladou slečnu.

Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem
Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem

Rekonstrukce

Asi nikoho nepřekvapí, že rekonstrukce koupelny vyžaduje velkou investici. Podle našich zkušeností se pohybuje od dvě stě až po čtyři sta tisíc (a opravdu luxusní zařízení vás může stát i mnohem víc). Vzhledem k tomu, že se jedná o významný výdaj, doporučujeme prostudovat efektivní nápady na přestavbu koupelny, než dělat chyby a riskovat, že ve finále nebudete spokojeni.