Modernizace panelových domů v roce 2013

V České republice je 80 tisíc panelových domů, z toho 2/3 potřebují opravy. Již v první den, kdy bylo možné podávat žádosti o úvěry na opravy a modernizace panelových bytů, lidé požádali o úvěry ve výši 50 milionů korun. Státní fond rozvoje bydlení vyhlásil od 11. ledna 2013 příjem žádostí do programu nízkoúročených úvěrů s názvem „Panel 2013 +“.

(Zdroj: archiv redakce)

Prozatím není ještě známa koordinace programů „Panel 2013 +“ a „Nová Zelená úsporám“, ta se teprve stane předmětem budoucích jednání. Prozatím na tuto koordinaci žádná pravidla neexistují.

Ale již nyní je jasné, že v první fázi jsou na program Panel 2013 + zajištěny prostředky ve výši 210 mil. Kč. Doba trvání úvěru může představovat až 30 let a po celou tuto dobu bude úroková sazba fixována. Úroková sazba odpovídá výši Evropské referenční sazby a činí 1,09 %.

Žádosti o úvěry mohou podávat jak vlastníci bytových domů, tak právnické či fyzické osoby, obce, celá společenství vlastníků i družstva. A nemusejí to být pouze žádosti o úvěry na modernizaci celých panelových domů, ale může se jednat třeba i o pouhou bytovou rekonstrukci například výměnu umakartového jádra, která v současnosti vyjde na částku kolem 200 tisíc Kč. Mezi podmínky poskytnutí úvěru spadá převážně provedení základních oprav a modernizací základů podle stavu a potřeb budov, opravy statických poruch, opravy obvodového pláště budovy, zateplení včetně sanace, mohou to být i opravy balkonů, lodžií, střech, zateplení střech nebo opravy a výměny rozvodů plynu a sanity, regulace otopné soustavy atd.

Přesné podmínky poskytnutí úvěrů a další informace, čeho se týká použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení je stanoveno Nařízením vlády č. 468/2012 Sb. Toto nařízení vyšlo ve sbírce zákonů koncem roku 2012.

Na stránkách Státního fondu rozvoje bydlení naleznete další informace týkající se výše zmiňovaných žádostí o úvěr na opravy a modernizace bytových panelových domů. Naleznete zde ke stažení celé znění Nařízení vlády 468/2012 Sb., stejně jako žádost o čerpání úvěru, metodické pokyny k žádosti, příručku pro žadatele a další potřebné soubory a pokyny.

Modernizace panelových domů v roce 2013
Modernizace panelových domů v roce 2013 (Zdroj: archiv redakce)

Naše redakce již také několikrát zveřejnila na svých stránkách články týkající se rekonstrukcí bytů v panelových domech. Blíže se o nich dočtete například v článku „Rychlá rekonstrukce panelákové koupelny pomocí voděvzdorných obkladových desek“ nebo v článku „Přestavba vysloužilé minikoupelny“ nebo „10 tipů pro panelákovou koupelnu“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bozzuto.com, studyblue.com, babylonreloaded.blogspot.com, geograph.org.uk, theedinburghreporter.co.uk, openbuildings.com, thetimes.co.uk, thinkbrick.com.au, theklee.com, fields.eca.ac.uk

Publikováno: 19.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Netradiční vánočka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak si upéci netradiční vánočku

Dočerpání úvěru s Modrou pyramidou

Karel již dočerpal půlku úvěru a chystá se dočerpat jeho další část. Do Tišic proto přijela naše známá poradkyně Modré pyramidy Markéta, která se podívala, co se na stavbě již udělalo a ujistila se, že je částka proinvestována správně.

Vydra říční

Vydra říční

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence
Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence

Rekonstrukce

Jestliže jsme se rozhodli pro renovaci staré kuchyně, malování kuchyňských skřínek je pro nás ideální volbou. Za minimální náklady získáme novou kuchyň.

Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce
Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce

Rekonstrukce

Zelené střechy se díky svým zajímavým vlastnostem dostávají do popředí zájmu. Krom toho, že mají výborné tepelně izolační vlastnosti a přispívají tak k tepelnému komfortu uvnitř domů, zlepšují klima měst, zadržují srážkovou vodu i prachové částice a prodlužují životnost střechy. Nově je lze hradit z programu Nová zelená úsporám.

Jednoduše hravé podkroví
Jednoduše hravé podkroví

Rekonstrukce

Jednoduché tvary, přírodní materiály a potlačená barevnost charakterizují proměnu podkroví ve vzdušný a moderní interiér.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce

Rekonstrukce je náročná nejen realizačně, ale hlavně finančně, zvlášť v dnešní době, kdy rekordně rostou ceny stavebních a izolačních materiálů. I tak je stále investice do vlastního bydlení tím nejlepším způsobem, jak uložit peníze a v dlouhodobém horizontu se vždy vyplatí.

Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne
Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne

Rekonstrukce

Koupě starého domu staví nové majitele před otázku, zda ho zrekonstruovat, nebo raději zbourat a postavit nový, zcela podle svých představ. Z finančního hlediska se určitě vyplatí druhá varianta. Rekonstrukcí ale zachováte část historie a neopakovatelnou atmosféru starého domu. V rozhodování vám pomůže poznat skutečný stav stavby a rozsah nutných oprav.

Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou
Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou

Rekonstrukce

Je jedno, jestli plánujete rekonstrukci domu či bytu. V obou případech můžete udělat některé chyby, které vám zkazí nejen náladu, ale leckdy zatíží i vaši peněženku. Přečtěte si, kdy nejčastěji zapálení majitelé nemovitostí v touze po lepším bydlení chybují.

Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!
Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!

Rekonstrukce

Před designérkou Lucií Volfovou, která je známá tím, že dokáže za minimum peněz vytvořit originální, krásné interiéry, stál nelehký úkol. V rekordním čase 3 týdnů se měla postarat o návrh nového designu domu a zajistit kompletní realizaci do posledního detailu. Jak se jí to povedlo?

Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou
Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou

Rekonstrukce

Také vás inspirovaly krásné letní dny a vy jste zatoužili po pobytu na venkově? Možná vás zrovna napadlo, že byste si mohli pořídit chalupu. A třeba právě následující ukázka zrekonstruovaného domku v Krkonoších bude tím správným impulzem k tomu, abyste začali sledovat nabídku realitních kanceláří a po zrealizované koupi se pustili do podobně úspěšné rekonstrukce, jako je tato. A co si budeme povídat – málokterý starý dům, který je na prodej, bývá v ideálním technickém stavu.

Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí
Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí

Rekonstrukce

Pro sebe s citem a respektem zrekonstruovali architekti dům v nejznámější brněnské dělnické kolonii. Výsledek rozhodně stojí za vidění jako inspirace, jak k rekonstrukcím historických objektů.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Rekonstrukce

Při rekonstrukci bytu, ale také při budování novostaveb, saháme stále častěji po sádrokartonu. Důvodem, proč stoupá jeho obliba, je nejen jeho nízká cena, ale také jednoduchá montáž. Jak si s ním poradit?

Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt
Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt

Rekonstrukce

Pojďte se s námi podívat na jednu velmi povedenou proměnu starého domku z televizního pořadu Jak se staví sen. Proměnou prošla kuchyně, obývací pokoj s ložnicí i pokoj pro mladou slečnu.

Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem
Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem

Rekonstrukce

Asi nikoho nepřekvapí, že rekonstrukce koupelny vyžaduje velkou investici. Podle našich zkušeností se pohybuje od dvě stě až po čtyři sta tisíc (a opravdu luxusní zařízení vás může stát i mnohem víc). Vzhledem k tomu, že se jedná o významný výdaj, doporučujeme prostudovat efektivní nápady na přestavbu koupelny, než dělat chyby a riskovat, že ve finále nebudete spokojeni.