Proměny panelového bytu – pár tipů

Není třeba zatracovat bydlení v panelových bytech. Stačí pár úprav a panelákový byt se může stát stejně atraktivním, jako kterýkoliv jiný. Je to vlastně velmi snadné a tenké sádrokartonové či klasické „papundeklové“ příčky používané ve starších panelových domech adaptaci bytu velmi usnadňují.

(Zdroj: archiv redakce)

Dispozičně špatně vyřešený byt nabízí mnohem méně komfortní bydlení, než byt sice menší, zato účelně a pohodlně uspořádaný. Starší panelové byty byly projektovány podle několika málo modelových příkladů a o individuálním přístupu k uspokojení potřeb jeho obyvatel se velmi často nedá ani hovořit. Přitom leckdy stačí např. jen pohnout s příčkou, vyměnit interiérové dveře nebo přeorganizovat koupelnu a kvalita bytu se doslova zvedne o 100%.

A jaké jsou nejčastější nedostatky a jak je řešit?

Akademický architekt Pavel Blatný má s panelovými byty bohaté zkušenosti. Jeho doporučení se dají shrnout do několika málo bodů.

1. základním úskalím je používání normativů na dimenzování jednotlivých místností. Jinak řečeno, panelové byty jsou často velmi nevynalézavě dispozičně řešené. Týká se to v prvé řadě kuchyně a navazujícího obývacího pokoje. Obě místnosti bývají malé, přičemž jejich spojením by mohla vzniknou komfortní velká místnost.

TIP:
zkuste probourat (nikoliv celou vybourat, to by byla ve většině případů již zmena dispozice a tu by bylo nutné tzv. ohlásit) příčku mezi obývákem a kuchyní. Nejedná-li se o nosnou stěnu, kdy by bylo nutné posouzení statika, pak stačí oslovit řemeslníka, který vyřízne do „papundeklové“ stěny (tato materiálová skladba příčky vám dává najevo, že stěna – příčka není nosná) otvor cca 2m široký, olištuje jej, přidá práh a na vás je už jen přeskupit nábytek.

DOPORUČENÍ:
kupte si pak silnější digestoř, ať vám mastné páry nejdou do pokoje.

2. takřka „slavným“ problémem panelových domů jsou jejich umakartová jádra. Pokud ale nejsou shnilá, není nutné je měnit nebo vyzdívat. Umakart není sám o sobě nikterak škodlivý. Pokud se přeci rozhodnete pro jeho výměnu v článku Jak na umakartové jádro naleznete inspiraci a v článku Advokát radí: Jak postupovat před rekonstrukcí umakratového jádra se dozvíte, jaká potřebujete povolení.

3. při případné adaptaci koupelny se raději vyvarujte umisťování toalety do koupelny. Není to ideální řešení, toaleta potřebuje soukromí a nepříjemné zápachy nemusí být cítit po celé místnosti.

4. v panelových bytech bývá často „všechno slyšet“ a to jak v rámci jednoho bytu, tak i mezi sousedy. Zkuste si k problematické stěně dát knihovnu plnou knih. To je velmi silná zvuková izolace, stejně jako šatní skříně.

5. nedělejte si úložné prostory snížením podhledů (tedy na stropě). Ušetříte sice podlahovou plochu, ale pokud máte klasický panelový byt, čili byt s výškou stropu 2.5 m, pak si koledujte o pocity, které zažívá klaustrofobik. Není příjemné mít hlavu těsně u stropu.

Karel Holý

Foto: Moderní kuchyně.cz, Sýkora s.r.o., Sanitec, thestar.com, panoramio.com, stomix.com, cgarchitect.com, baumit.cz, jurecka.org, rbreality.cz, rekonstrukce-stavby.cz, stavbycentrum.cz, designatak.cz, earch.cz, domovnamiru.cz, tercom.cz, tercom.cz

Publikováno: 16.09.2016

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence
Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence

Rekonstrukce

Jestliže jsme se rozhodli pro renovaci staré kuchyně, malování kuchyňských skřínek je pro nás ideální volbou. Za minimální náklady získáme novou kuchyň.

Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce
Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce

Rekonstrukce

Zelené střechy se díky svým zajímavým vlastnostem dostávají do popředí zájmu. Krom toho, že mají výborné tepelně izolační vlastnosti a přispívají tak k tepelnému komfortu uvnitř domů, zlepšují klima měst, zadržují srážkovou vodu i prachové částice a prodlužují životnost střechy. Nově je lze hradit z programu Nová zelená úsporám.

Jednoduše hravé podkroví
Jednoduše hravé podkroví

Rekonstrukce

Jednoduché tvary, přírodní materiály a potlačená barevnost charakterizují proměnu podkroví ve vzdušný a moderní interiér.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce

Rekonstrukce je náročná nejen realizačně, ale hlavně finančně, zvlášť v dnešní době, kdy rekordně rostou ceny stavebních a izolačních materiálů. I tak je stále investice do vlastního bydlení tím nejlepším způsobem, jak uložit peníze a v dlouhodobém horizontu se vždy vyplatí.

Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne
Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne

Rekonstrukce

Koupě starého domu staví nové majitele před otázku, zda ho zrekonstruovat, nebo raději zbourat a postavit nový, zcela podle svých představ. Z finančního hlediska se určitě vyplatí druhá varianta. Rekonstrukcí ale zachováte část historie a neopakovatelnou atmosféru starého domu. V rozhodování vám pomůže poznat skutečný stav stavby a rozsah nutných oprav.

Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou
Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou

Rekonstrukce

Je jedno, jestli plánujete rekonstrukci domu či bytu. V obou případech můžete udělat některé chyby, které vám zkazí nejen náladu, ale leckdy zatíží i vaši peněženku. Přečtěte si, kdy nejčastěji zapálení majitelé nemovitostí v touze po lepším bydlení chybují.

Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!
Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!

Rekonstrukce

Před designérkou Lucií Volfovou, která je známá tím, že dokáže za minimum peněz vytvořit originální, krásné interiéry, stál nelehký úkol. V rekordním čase 3 týdnů se měla postarat o návrh nového designu domu a zajistit kompletní realizaci do posledního detailu. Jak se jí to povedlo?

Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou
Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou

Rekonstrukce

Také vás inspirovaly krásné letní dny a vy jste zatoužili po pobytu na venkově? Možná vás zrovna napadlo, že byste si mohli pořídit chalupu. A třeba právě následující ukázka zrekonstruovaného domku v Krkonoších bude tím správným impulzem k tomu, abyste začali sledovat nabídku realitních kanceláří a po zrealizované koupi se pustili do podobně úspěšné rekonstrukce, jako je tato. A co si budeme povídat – málokterý starý dům, který je na prodej, bývá v ideálním technickém stavu.

Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí
Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí

Rekonstrukce

Pro sebe s citem a respektem zrekonstruovali architekti dům v nejznámější brněnské dělnické kolonii. Výsledek rozhodně stojí za vidění jako inspirace, jak k rekonstrukcím historických objektů.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Rekonstrukce

Při rekonstrukci bytu, ale také při budování novostaveb, saháme stále častěji po sádrokartonu. Důvodem, proč stoupá jeho obliba, je nejen jeho nízká cena, ale také jednoduchá montáž. Jak si s ním poradit?

Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt
Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt

Rekonstrukce

Pojďte se s námi podívat na jednu velmi povedenou proměnu starého domku z televizního pořadu Jak se staví sen. Proměnou prošla kuchyně, obývací pokoj s ložnicí i pokoj pro mladou slečnu.

Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem
Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem

Rekonstrukce

Asi nikoho nepřekvapí, že rekonstrukce koupelny vyžaduje velkou investici. Podle našich zkušeností se pohybuje od dvě stě až po čtyři sta tisíc (a opravdu luxusní zařízení vás může stát i mnohem víc). Vzhledem k tomu, že se jedná o významný výdaj, doporučujeme prostudovat efektivní nápady na přestavbu koupelny, než dělat chyby a riskovat, že ve finále nebudete spokojeni.