7 triků pro lepší prodej vašeho domu – co vám v realitce neřeknou

Uvažujete o prodeji domu anebo jste to už zkusili a potenciální kupující se ne a ne rozhodnout? Máme pro vás pár triků, které znásobí vaši šanci na trhu s realitami.

(Zdroj: archiv redakce)

Důležité, pro úspěšný prodej domu, je spojení příjemného prostředí s neopakovatelnou atmosférou. Interiér a nejen ten, musí být esteticky přitažlivý pro případného zájemce a vzbuzovat v něm pocit, že už nikdy nechce odejít.

1) Nahoďte udičku

Před tím než zákazník vkročí do vašeho domu, prohlédne si ho zvenčí a pomalu začíná počítat a vytvářet si názor na výhodnost koupě. Pokud má dům opadanou omítku a vy už do její opravy nechcete investovat, nevadí. Zaměřte se na to, co upravit a zkrášlit jde. Nakupte květiny rostoucí v barevných trsech v nádobách a rozestavte je okolo vchodu. Posekejte trávník a zastříhněte keře. Zameťte cestičky, odkliďte nářadí a očistěte okenní parapety, které také vyzdobte květinami.

2) Prodyšný prostor

Rozhlédněte se okolo sebe a uvědomte si, kolik nábytku si budete brát do nového domova. Pokud je místo nábytkem zahlceno, nevynikne ani krása prostoru ani prostor sám. Rozmyslete si, zda nenajmout skladovací jednotku, kam můžete některé kusy uskladnit. Stěhování pak bude pro vás i jednodušší. V každém případě jde o to, aby se kupující cítil příjemně a uvolněně. Atmosféru můžete dotvořit vonnými svíčkami, ale pozor na agresívní vůně. Kupující může být alergik a je velmi pravděpodobné, že by si v záchvatu kýchání nestihl dům prohlédnout.

3) Čistota a pořádek

Bývá časté, že během týdně zběžně poklidíte a o víkendu doděláte to, co jste nestihli v týdnu. Čas, který věnujete úklidu před návštěvou kupujícího nemusí být o mnoho delší, jen je důležité myslet na detaily, okna, rohy  a méně dostupná místa. Pomyslete, co by vás zajímalo, kdyby vy jste byli tím kupujícím. Je běžné, že to co nám v našem obydlí nevadí, u jiných se na to přímo zaměřujeme.

4) Prosvětlit

Aby byl prostor dobře vidět, je důležité mít maximální přístup světla. I s ním si však můžete hrát a tvořit atmosféru. Rozsviťte lampičky, zapalte svíčky (jen pár – není to romantické dostaveníčko), nechte proudit denní světlo. Máte-li zajímavé květiny v nádobách nebo ornamentální vázy, umístěte zdroj světla těsně za ně. Světlo nebude bodat do očí, ale vytvoří pohodovou atmosféru.

5) Barevné tóny

Projděte dům a zjistěte, kolik barev se objevuje na povlečení, kobercích, závěsech a nábytku. Snažte se ho sladit do několika tónů nebo do barevné palety odstínů barvy jedné. Kupující bude vnímat dům jako celek.

6) Odstraňte osobní věci

Kupující bude ostřížím zrakem procházet celý dům, vaše osobní věci by neměly být všude na očích. Fotografie z dovolené, kde nejste oblečeni nebo spodní prádlo apod. byste měli uklidit.

7) Večerní prohlídka

Pokud opravdu chcete prodat dům, měli byste být připraveni i na možnost večerní prohlídky. Mnoho lidí přes den nemá čas a stejně tak vy si možná nemůžete brát v práci volno, kdykoliv vám nějaký zájemce zavolá.

Při prodeji domu je nutné  stále zůstat pozitivní.  Usmívat se a zájemce srdečně vítat. Občas je to těžší, protože ne všichni jsou příjemní. Udělejte přátelský krok kupředu tím, že nabídnete čaj nebo kávu, sušenky nebo jiné občerstvení. Pokud se zájemce bude cítit příjemně, budete si moci spolu přátelsky pohovořit o výhodách domu a o jeho zajímavostech a tím ho ke koupi přesvědčit. Mnoho z těchto bodů se dá využít i při prodeji bytu.

Může se ale také stát, že když si dům či byt opravdu pořádně uklidíte, vše vyladíte a vytvoříte si v něm opravdu příjemnou domácí atmosféru, nakonec se vám z něho ani nebude chtít.

Sabrina Harisová
Foto: hq.blueridgeenterprise.com, sanpada.com, 5starcleaningpros.com

Publikováno: 11.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Lepení obkladů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Lepení obkladů

Projektování domu

Při projektování domu musíme vzít potaz také místo a jeho okolí, kde dům bude stát.

Stavba dostane nový kabát, bude se natahovat chytrá omítka, dozvíme se jak při aplikaci postupovat a na co si dát pozor

Fachmani stojí před volbou, jakou omítku zvolit. JJprostředí dům stojí, zda je ve městě, u vody, apod. Pokud by dům stál více v prašném prostředí, zvolili by omítku s fotoanalýzou, ale jelikož je Karlův dům kousek od řeky, budeme v Tišicích aplikovat omít

Povídání s Uršulou Klukovou

Povídání s herečkou Uršulou Klukovou, která spravuje celý dům a povídá o tom, jak dům procházel rekonstrukcí

Vytápění pomocí krbové vložky

Reportáž o krbové vložce a vytápění domu. Popisuje se v ní, k čemu slouží krbová vložka, jaký je systém vytápění pomocí krbové vložky. Údržba tohoto systému vytápění.

Obnova izolace domu

Co s domem se špatnou izolací, kde se již začínají množit plísně

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.