Je čas zaplatit daň z nemovitosti. Nezapomeňte, nebo dostanete pokutu!

„Na tomto světě není nic jistého mimo smrt a daně,“ řekl Benjamin Franklin. Daň z nemovitosti, je zaměřená především na soukromé vlastníky, ale existují výjimky, které vás od daně mohou osvobodit. Vztahují se na vás? Pojme se podívat, jak to s těmi daněmi je.

Je čas zaplatit daň z nemovitosti. Nezapomeňte, nebo dostanete pokutu!
Je čas zaplatit daň z nemovitosti. Nezapomeňte, nebo dostanete pokutu! (Zdroj: archiv redakce)

Kdo platí a kdo je osvobozen

Ve vlastním domě či bytě bydlí zhruba čtvrtina Čechů. Kromě bydlení je totiž využívají jako výhodnou investici a jistý způsob, jak uložit peníze. Ať ale nemovitost využíváte k bydlení, pronájmu, nebo jste zakoupili pozemek, na kterém časem plánujete postavit dům, a patřila vám před 1. lednem 2016, musíte do 31. května zaplatit daň. Za rok 2016 ji odevzdat nemusí ti, kteří nemovitost získali později, například letos v únoru. Ti budou platit až příští rok.

Úplně všichni ale platit nemusí. „Osvobození od platby daně je poměrně rozsáhlé – dani nepodléhají obecní a státní nemovitosti, diplomatické služby, církevní nemovitosti, pozemky pod komunikacemi, nemovitosti ve vlastnictví neziskových organizací, nemovitosti sloužící veřejně prospěšným účelům jako školy, galerie a podobně,“ vypočítává Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

„Zdanění se týká především soukromých nemovitostí. Výjimkou jsou majitelé domů, kteří změnili způsob vytápění a přešli z tuhých paliv na alternativní metody vytápění. Daňové osvobození pro ně platí po dobu pěti let od změny. Pro zemědělce a chovatele ryb platí pozdější splatnost daně 31. srpna,“ upřesnila paní Štarmanová.

Jak se určuje výše daně?

To, kolik budete platit, neurčuje stát jako v případě daně z příjmu, ale obec, ve které se nemovitost nachází. Daň z nemovitých věcí je jako jediná daň stoprocentním příjmem obce, na jejímž území se nemovitost nachází.

„Trvalé bydliště majitele v jiném regionu nehraje roli, daň vždy platí finančnímu úřadu kraje, na jehož území se nemovitost nachází. Výpočet daně se různí podle typu nemovitosti i podle typu pozemku, výpočet se odvíjí také podle počtu obyvatel dané obce. Většina poplatníků letos na dani zaplatí stejnou sumu jako loni,“ popsala Blanka Štarmanová.

Lidé, kteří platí daň vyšší než 5000 korun, si můžou její zaplacení rozdělit do dvou stejných splátek – první s datem splatnosti do 31. května, druhou do 30. listopadu.

Složenka jako připomenutí

V průběhu května obvykle dostanou vlastníci pozemků a staveb do schránky složenku k zaplacení. To, že ji nedostali, rozhodně neznamená, že se jich letos daň netýká. Je totiž povinností všech si hlídat její úhradu.

„Pokud má vlastník nemovitosti útržek z loňské složenky, stačí, když daň zaplatí ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Jestli si výší platby není jistý, může s dotazem kontaktovat krajský finanční úřad, na jehož území je nemovitost. Při osobní návštěvě je možné vyměřenou částku zaplatit přímo v pokladně. Právnické osoby, které mají zřízenou datovou schránku, obdrží namísto složenky informace o daňové povinnosti do ní,“ řekla Blanka Štarmanová.

Pozor na pokuty!

Protože musí být povinná částka připsána na účet příslušného FÚ nejpozději 31. května, je třeba provést platbu převodem nebo složenkou nejpozději o den dříve.

„Do 7. června, tedy dalších pět pracovních dní, správce daně ještě žádné sankce nevyměřuje. Poté už ale následuje trest v podobě úroků z prodlení, které činí ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o 14 procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí, to je 14,05 procenta z vyměřené daně za rok,“ upozorňuje Blanka Štarmanová.

Povinností každého nového majitele nemovitosti je, aby do konce ledna následujícího roku podal daňové přiznání k dani z nemovitosti. Pokud tak neučiní, nedostane do schránky onu složenku, která mu připomene jeho povinnost.

Jestli patříte mezi zapomnětlivce, je ve vašem zájmu přiznání co nejdříve podat. Čím dřív tak učiníte, tím budou sankce nižší. Pokuta činí 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den prodlení. Pokuty do 200 korun finanční úřady nevyměřují, takže pokud stihnete daňové přiznání podat do 1. 6. 2015 a daň není vyšší než cca 3000 korun, pokuta vás nakonec mine.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Profimedia.com

Publikováno: 07.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Dana Hradecká a její zahrada

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rozhovor s herečkou Danou Hradeckou, povídání o její zahradě a o rostlinách, které na své zahradě pěstuje

Okénko s paní Petrou Kolajovou

Dnes se nebudeme bavit pouze o rostlinách a zahradničení. Máme pro Vás odpovědi na dotazy z jiného oboru.

Rozhovor s bytovým architektem Danem

Aby rekonstrukce Karlova domu nedopadla ve finálně designově tak, jako když kočička vařila s pejskem dort, pozval Pepa do Tišic architekta Dana.

Dana Makrlíková a její zahrada

Reportáž s Danou Makrlíkovou o její zahradě, jaké nedostatky na svojí zahradě vidí, co by chtěla upravit a vylepšit

Nazouvák na ponožky

Pokud máte problém s nanddaváním ponožek, můžete si z prostírání a provázku vyrobit vychytaný nazouvák.

Jak na opravy a rekonstrukce nemovitostí

Víte, jak se vypořádat se záludnostmi okolo oprav a rekonstrukcí nemovitostí?

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.