Minimum povinností, bez kterých nelze rekonstruovat

Projekt, ohláška, stavební povolení a musím obstarat ještě něco? Rekonstrukce je vždy náročná, ale než začnete přemýšlet nad barvou nábytku a výmalbou, musíte znát pár základních informací.

(Zdroj: archiv redakce)

Architekt nebo stavař?

Nejprve potřebujeme projekt. Projekt bychom měli mít vždy, protože po vytvoření projektu si dokážeme lépe představit a rozmyslet, jak budou konkrétní práce následovat, a také se vyhneme i možným finančním ztrátám.  Při menší rekonstrukci často stačí projekt vytvořený přímo námi. Menšími úpravami se myslí rekonstrukce, kdy není zasahováno do nosných zdí, výrazně se nemění dispozice prostoru a nedojde k ovlivnění požární bezpečnosti. V případě zásahů do nosných zdí je na místě oslovit kromě bytového architekta i odborníka přímo přes stavařinu, protože ten je schopen provést kromě návrhu rovnou i statický posudek a dokáže doporučit vhodné materiály.

Stačí mi ohláška na stavební úřad či musím vyběhat stavební povolení?

Zda potřebuji ohlášku či stavební povolení závisí na rozsahu rekonstrukce. V případě, že nedojde k zásahu do nosných zdí, a tím pádem nedojde k porušení statiky, stačí na stavební úřad podat ohlášku. Pokud chystáme rekonstrukci většího rozsahu, musíme zažádat o stavební povolení. Ohlášku ani stavební povolení nevyžadují běžné udržovací práce a opravy (např. podlahy, omítky, výměna zařizovacích předmětů). Speciálnímu režimu pak podléhají stavby, které jsou památkově chráněné. Znamená to, že ohlašovací povinnost u nich platí vždy. V posledních letech je trendem zasklívání lodžií. Zasklení lodžie může stavební úřad považovat za vizuální změnu domu, takže v tomto případě je na místě podat ohlášku. Stavební úřad má po ohlášení 30 dní na to, aby se ke změnám vyjádřil. Pokud se do 40 dní nevyjádří, znamená to, že souhlas byl udělen a není vyžadováno stavební povolení. Podrobnější specifikaci naleznete v novele stavebního zákona (č. 350/2012 Sb).

Tip na závěr

Při rekonstrukci se často stává, že více či méně zasáhneme i do elektrorozvodů. Pozor, zásahy do elektřiny vyžadují novou revizi. Na změnu elektro rozvodů vybírejte pouze elektrikáře, který má oprávnění vydat závěrečnou revizi. Jinak se můžete dostat do problémů, kdy vám revizi nebude chtít jiná způsobilá osoba vydat či bude vyžadovat další úpravy. Papírování je tedy poměrně dost, ale radost z výsledku bude určitě větší a na starost rychle zapomenete.  Takže hurá do rekonstrukce!

Text: Gabriela Šedivcová
Foto : jaquissparklinglife.blogspot.com

Publikováno: 11.08.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Potřebná povolení pro start stavby

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pepa začal řešit stavební povolení, aby se vůbec na stavbě mohlo začít rekonstruovat. Jakou ze tří možností Pepa nakonec zvolí? Že by to udělal Karel z pozice investora? Nebo využije na to projektantku Ladu? Anebo se nabízí stavební firma.

Stavební zákon

Bližší představení některých novinek ve stavebním zákoně pro rok 2006

Jak správně ošetřit a uskladnit zahradní nářadí po použití?

Ošetření a uskladnění zahradního nářadí

Příprava a zařízení staveniště

Dá se vůbec na stavbě něco začít dělat bez stavebního povolení? Ano, určitě. Nesmí se sice bourat žádné příčky nebo nosné zdi, ale již se dá stavba vyklízet, rozebrat podlahy, nebo otlouct omítky. Co všechno, to poví náš stavbyvedoucí Pepa Beneš.

Povolení k odběru vody

Informace o povoleních odběru vody hospodářských objektů, studen určených k podnikatelským činnostem atd.

Jak povolit šroub za pomocí tepla

Návod na povolení šroubu za pomocí zahrřívání

ČTĚTE DÁLE

Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence
Křídové barvy přemění starou kuchyň na novou ve stylu Provence

Rekonstrukce

Jestliže jsme se rozhodli pro renovaci staré kuchyně, malování kuchyňských skřínek je pro nás ideální volbou. Za minimální náklady získáme novou kuchyň.

Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce
Zelenou střechu pořídíte z dotací. Hodí se na novostavby i rekonstrukce

Rekonstrukce

Zelené střechy se díky svým zajímavým vlastnostem dostávají do popředí zájmu. Krom toho, že mají výborné tepelně izolační vlastnosti a přispívají tak k tepelnému komfortu uvnitř domů, zlepšují klima měst, zadržují srážkovou vodu i prachové částice a prodlužují životnost střechy. Nově je lze hradit z programu Nová zelená úsporám.

Jednoduše hravé podkroví
Jednoduše hravé podkroví

Rekonstrukce

Jednoduché tvary, přírodní materiály a potlačená barevnost charakterizují proměnu podkroví ve vzdušný a moderní interiér.

Jak ušetřit při rekonstrukci domu
Jak ušetřit při rekonstrukci domu

Rekonstrukce

Rekonstrukce je náročná nejen realizačně, ale hlavně finančně, zvlášť v dnešní době, kdy rekordně rostou ceny stavebních a izolačních materiálů. I tak je stále investice do vlastního bydlení tím nejlepším způsobem, jak uložit peníze a v dlouhodobém horizontu se vždy vyplatí.

Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne
Vyplatí se rekonstrukce starého domu? Finančně určitě ne

Rekonstrukce

Koupě starého domu staví nové majitele před otázku, zda ho zrekonstruovat, nebo raději zbourat a postavit nový, zcela podle svých představ. Z finančního hlediska se určitě vyplatí druhá varianta. Rekonstrukcí ale zachováte část historie a neopakovatelnou atmosféru starého domu. V rozhodování vám pomůže poznat skutečný stav stavby a rozsah nutných oprav.

Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou
Vyhněte se zbytečným chybám při rekonstrukci! Víme, které to jsou

Rekonstrukce

Je jedno, jestli plánujete rekonstrukci domu či bytu. V obou případech můžete udělat některé chyby, které vám zkazí nejen náladu, ale leckdy zatíží i vaši peněženku. Přečtěte si, kdy nejčastěji zapálení majitelé nemovitostí v touze po lepším bydlení chybují.

Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!
Velká proměna domu za minimum peněz a jen za tři týdny? Jde to!

Rekonstrukce

Před designérkou Lucií Volfovou, která je známá tím, že dokáže za minimum peněz vytvořit originální, krásné interiéry, stál nelehký úkol. V rekordním čase 3 týdnů se měla postarat o návrh nového designu domu a zajistit kompletní realizaci do posledního detailu. Jak se jí to povedlo?

Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou
Horská chalupa má zabudovaný krb a saunu s vířivkou

Rekonstrukce

Také vás inspirovaly krásné letní dny a vy jste zatoužili po pobytu na venkově? Možná vás zrovna napadlo, že byste si mohli pořídit chalupu. A třeba právě následující ukázka zrekonstruovaného domku v Krkonoších bude tím správným impulzem k tomu, abyste začali sledovat nabídku realitních kanceláří a po zrealizované koupi se pustili do podobně úspěšné rekonstrukce, jako je tato. A co si budeme povídat – málokterý starý dům, který je na prodej, bývá v ideálním technickém stavu.

Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí
Architekti pro sebe zrekonstruovali malý domek. Výsledek vás uchvátí

Rekonstrukce

Pro sebe s citem a respektem zrekonstruovali architekti dům v nejznámější brněnské dělnické kolonii. Výsledek rozhodně stojí za vidění jako inspirace, jak k rekonstrukcím historických objektů.

Práci se sádrokartonem zvládne každý
Práci se sádrokartonem zvládne každý

Rekonstrukce

Při rekonstrukci bytu, ale také při budování novostaveb, saháme stále častěji po sádrokartonu. Důvodem, proč stoupá jeho obliba, je nejen jeho nízká cena, ale také jednoduchá montáž. Jak si s ním poradit?

Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt
Podívejte se, jak podlaha změnila celý byt

Rekonstrukce

Pojďte se s námi podívat na jednu velmi povedenou proměnu starého domku z televizního pořadu Jak se staví sen. Proměnou prošla kuchyně, obývací pokoj s ložnicí i pokoj pro mladou slečnu.

Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem
Jak na rekonstrukci koupelny s omezeným rozpočtem

Rekonstrukce

Asi nikoho nepřekvapí, že rekonstrukce koupelny vyžaduje velkou investici. Podle našich zkušeností se pohybuje od dvě stě až po čtyři sta tisíc (a opravdu luxusní zařízení vás může stát i mnohem víc). Vzhledem k tomu, že se jedná o významný výdaj, doporučujeme prostudovat efektivní nápady na přestavbu koupelny, než dělat chyby a riskovat, že ve finále nebudete spokojeni.