Dřevo v koupelně – jde o dobrou volbu?

Dřevěná koupelna má své kořeny ve Skandinávii a také v Japonsku, kde je celodřevěný vzhled tradiční. Vzhledem k aktuálním designovým trendům, kdy se do popředí dostalo Japandi, se však koupelny ve dřevě opět stávají celosvětovým hitem. Také se vám líbí? Chtěli byste koupelnu ve dřevě, jen si nejste jisti, zda je to dobrý nápad, protože dřevo a voda přece moc nejdou dohromady? Máme pro vás odpovědi na všetečné otázky. Snad vám pomůžeme se rozhodnout.

Dřevěná koupelna vypadá útulně, je ale praktická?
Dřevěná koupelna vypadá útulně, je ale praktická? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dřevěná koupelna – dobrý nápad nebo naprostá šílenost?

Dřevěná koupelna? A proč ne? Dřevo má pozitivní vliv na klima v místnosti a tedy i na zdraví. V koupelně navozuje dokonalou harmonii mezi tím, co je přirozené a co je funkční. Dřevo zcela změní vzhled koupelny. Nikdy není nudná. Dřevo je velmi univerzálním materiálem, který se skvěle kombinuje i s klasickými obklady, ale i s betonem, sklem, ocelí a přírodním kamenem. Dřevo v koupelně vám rozbije chlad a udělá prostor příjemnější, útulnější a vizuálně zajímavější. Dřevo je prostě fantastické.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Praktické důvody, proč mít dřevěnou koupelnu

Důvodů, proč mít dřevo v koupelně, je celá řada. Dřevo je totiž nejstarší stavební materiál, který dokáže kouzlit v jakékoliv místnosti v domácnosti. Přináší pocit klidu a krásně voní. Posiluje spojení s přírodou a v konečném důsledku může přinést uklidňující a domácký vzhled prostoru. Dřevo přináší do interiéru teplo. Žádný jiný materiál vám neposkytne stejný pocit na dotek. Povrch prvotřídního dřeva je totiž jedinečný a neopakovatelný. Jeho kresba, nedokonalosti malé dírky a barevné rozdíly jsou detaily. Není tedy divu, že právě tento materiál dnes zažívá renesanci. Jeho využití pro interiérový design a stavbu je neuvěřitelně rozsáhlé. Používá se na stavbu, dřevěné podlahy, obklady stěn, nábytek, dokonce fasády dodávají budovám útulnost, jedinečný charakter a nadčasovou eleganci. Některé druhy dřeva jsou velmi elegantní a dávají vysokou hodnotu kusům nábytku, zvláště pokud jde o kvalitní výrobek.

Dřevo v koupelně – jde o dobrou volbu?
Dřevo v koupelně – jde o dobrou volbu? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na co si u dřeva v koupelně dát pozor

Jenže pokud byste v koupelně použili běžné neošetřené dřevo, koledujete si o problém. Dřevo absorbuje vodu i vlhkost z místnosti, což je spojeno s rizikem trvalého poškození. Na dřevě se záhy objeví skvrny a deformace. Nijak neošetřené dřevo pak začne velmi brzy vlivem tepla, vlhka a páry hnít a plesnivět. A to přece nechcete. Proto, pokud chcete mít dřevo v koupelně, musíte ho správně používat. Tedy o dřevo správně pečovat a vybrat si do koupelny ten správný druh.

Jaké dřevo je ideální do koupelny?

Dřevo je možné rozdělit do několika tříd:

  • Do první třídy patří dřevo, které snese vlhkost minimálně, čili maximálně do 20 %.
  • V druhé třídě může být někdy dřevo vystaveno vlhkosti nad 20 %.
  • V třetí třídě může být dřevo běžně vystaveno vlhkosti nad 20 %.
  • Dřevo, které náleží do čtvrté třídy, může být vystaveno vodní páře, vlhkosti nad 20 % a čerstvé vodě.
  • Do poslední páté třídy patří to nejtvrdší dřevo, které je schopno odolat i slané vodě.

Do koupelny je nejvhodnější dřevo, které patří do čtvrté nebo páté třídy. Pokud však chcete do koupelny pořídit pouze koupelnový nábytek, měl by být vyroben ze dřeva, které náleží alespoň do druhé třídy. Pozor, v případě skříněk pod umyvadlo nebo desek pod umyvadly by vždy mělo jít opět o dřevo z čtvrté nebo páté třídy. Dřevo z čtvrté a páté třídy je tvrdé a těžké. No a mimo to se vyznačuje vysokou odolností vůči hnilobě, houbám a plísním. Jde například o teak, iroko nebo wenge, což jsou ale exotická tmavá dřeva. Pokud byste do koupelny raději chtěli světlé dřevo, doporučujeme se porozhlédnout po modřínu nebo borovici.

Dřevo v koupelně – jde o dobrou volbu?
Dřevo v koupelně – jde o dobrou volbu? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pečovat o dřevo v koupelně

Jelikož vlhkost přispívá k degradaci dřeva v koupelně, je důležité ji udržovat na co nejnižší úrovni. S minimalizováním vlhkosti vám pomůže ventilace vzduchu, otevřené okno i dveře koupelny. No a v neposlední řadě byste si měli pořídit také odvlhčovač, který je v odstraňování vlhkosti ze vzduchu velmi efektivní. Pomoci může i to, když se nebudete sprchovat v tak horké vodě. Nebudete totiž produkovat tak velké množství páry. Mokré ručníky po koupeli nesušte v koupelně. V ideálním případě by se jakákoli voda v dřevěné koupelně měla okamžitě setřít, aby kapky nemohly proniknout do dřeva. Odolnost dřeva zvyšuje pravidelná impregnace dřeva moderními přípravky.

 

Publikováno: 02.06.2023, Autor: autor: Adriana Dosedělová | zdroj: bathshack.com, ideagroup.it, justwoodfurniture.com, livingetc.com, thespruce.com, victoriaplum.com

Mohlo by vás dále zajímat

Výběr laminátové podlahy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výhody a druhy laminátové podlahy.

Vinylové podlahy

Kvalitní podlahové krytiny nemusí být pouze ze dřeva, ale samozřejmě můžou být i z plastu.

Jak vybrat travní sekačku s pojezdem

Jak vybrat travní sekačku s pojezdem

Výroba praktického držáku na ručníky do koupelny

Pro zútulnění koupelny si vyrobíme praktický držák na ručníky.

Design ve starém domě

Pozvání do zrestaurovaného sto padesát let starého domu

23. díl: Tomáš Jech - Kytarář TV verze

Budoucnost oboru kytarář je myslím na dobré cestě. Když jsem já sám studoval v Hradci Králové, byli jsme ve třídě tři. Teď je v ročníku asi celkem deset studentů a je vidět, že je studium zajímá a baví.

ČTĚTE DÁLE

Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu
Okouzlil vás severský styl? Vsadili jste na správnou kartu

Interiér

Severský styl interiéru je ideální volbou pro ty, kteří preferují čisté linie, funkčnost a přirozenou krásu. Je oblíben díky svému minimalistickému přístupu.

Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi
Tip na deštivé odpoledne: Pohrajte si textiliemi

Interiér

Možná nepatříte mezi ty, kteří se vyžívají v neustálých proměnách vlastního domova, ale mírná změna občas nezaškodí, co říkáte? Obětujte třeba deštivou sobotu.

Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte
Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Interiér

Dnes se klade důraz na originalitu a jedinečnost. Jedním z nejlepších způsobů je využití originálních uměleckých děl a designových prvků.

Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat
Toužíte mít doma šatnu? Poradíme vám, jak ji vytvořit i jak ji uspořádat

Interiér

Šatna je důležitou součástí domova – nejen poskytuje prostor pro uložení oblečení, ale může sloužit i jako multifunkční místo pro organizaci a uskladnění věcí.

Jak si udělat levandulové dekorace
Jak si udělat levandulové dekorace

Interiér

Kromě toho, že je levandule oblíbenou rostlinou v zahradách, její stonky se používají v interiérových dekoracích a její nádherná vůně provoní každý prostor.

Ložnice jako na zámku
Ložnice jako na zámku

Interiér

Možná jste zatoužili po nádherně zařízené ložnici. I mnoho známých osobností si svá luxusní sídla vybavilo nábytkem v zámeckém stylu.

Upcyklujete? Možná to ani nevíte
Upcyklujete? Možná to ani nevíte

Interiér

Upcyklace je kreativní a ekologický způsob, jak dát starým věcem nový život. Místo aby končily na skládce, mohou být přeměněny na něco užitečného a krásného.

Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra
Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Interiér

Léto přináší slunce, teplo i horka, což může být pro mnohé výzvou, zejména pokud nemají možnosti ochlazení. V takových případech může být klimatizace záchranou.

Jak si udělat dekorace – ptačí budky
Jak si udělat dekorace – ptačí budky

Interiér

Jaro klepe na dveře a my se ho už nemůžeme dočkat. Zkoušíme ho tedy přivolat různými symboly jara – ranými cibulovinami, kočičkami ve váze nebo rozličnými dekoracemi. Zkuste si podle našeho návodu vyrobit něžné ptačí budky, které můžete zavěsit na okno.

Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!
Dekorujte ložnici pomocí povlečení. Víme, co teď frčí!

Interiér

Napadlo vás někdy, že právě povlečení je tou nejproměnlivější a zároveň nejvýraznější dekorací v ložnici? Upoutává na sebe pozornost, protože zabírá poměrně velkou plochu, a přitom se dá snadno přizpůsobit náladě, ročnímu období i ostatnímu zařízení místnosti. A nabídka je opravdu široká. To se týká nejen barevných kombinací, ale i použitých materiálů.

Home office plný pohody a spokojenosti
Home office plný pohody a spokojenosti

Interiér

Pracovní zákoutí i velké pracovny, které si zařizujeme doma, si můžeme přizpůsobit svým potřebám a našemu vkusu, takže se v něm budeme cítit skvěle.

Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru
Udělejte si čas na kávu a pořádně si ji vychutnejte v jedinečném interiéru

Interiér

Pauza na kávu čili fika je fenomén o tom, jak si Švédové užívají svou siestu. A jak se odráží v samotném interiéru? Pojďte se podívat a inspirovat.