Průvodce výběrem sprchové vaničky: Podle čeho se rozhodovat?

Zařizujete nebo rekonstruujete koupelnu a nevíte si rady se sprchovým koutem? Pamatujte na to, že při výběru je nesmírně důležitým prvkem také vanička. Nejdříve vyberte vhodný tvar a rozměry podle vašich možností, a poté se zaměřte na rozdíly v použitých materiálech. Na co vše dát ale při výběru vaničky ještě pozor?

Průvodce výběrem sprchové vaničky: Podle čeho se rozhodovat?
Průvodce výběrem sprchové vaničky: Podle čeho se rozhodovat? (Zdroj: WellMall)

Jak zvolit tvar a velikost sprchové vaničky?

K nejpoužívanějším variantám patří čtvercové sprchové vaničky s rozměry 70×70 nebo 80×80 centimetrů. Pokud ale máte v koupelně dostatek prostoru, doporučujeme vybrat raději větší rozměr – klidně i 90×90 a nebo dokonce 100×100 centimetrů, díky čemuž budete mít opravdový komfort.

V nabídce WellMall ale najdete i obdélníkové a čtvrtkruhové vaničky, které se hodí v případě nedostatečného prostoru. Sprchové kouty s vaničkou představují praktické řešení pro menší i větší koupelny. Zaberou o poznání méně místa než vana, a tak zbyde dostatek prostoru třeba pro pračku a sušičku.

Oblíbeným moderním řešením je sprchový kout bez vaničky. V tomto případě stačí pouze zařídit odtok v podlaze a vybavit prostor zástěnou – tato varianta je navíc bezbariérová, a tak se hodí i pro seniory nebo osoby s omezenou pohyblivostí. Existují však také speciální ploché vaničky vhodné pro použití s invalidním vozíkem.

Opakem je pak sprchový kout s hlubokou vaničkou. Ten si zajisté oblíbí především malé děti, které v něm snadno vykoupete. Běžné sprchové vaničky jsou vysoké 3 až 6 cm, hluboká sprchová vanička však může nabídnout výšku až 50 cm.

Jaký materiál je vhodný pro sprchovou vaničku?

Nejoblíbenějším materiálem pro sprchovou vaničku je v současné době akrylát, který poskytuje řadu výhod. Povrch vaničky je hladký a příjemný a celá vanička je lehká a drží si stálou teplotu. Pozitivem je i možnost vyrobit z akrylátu modely všemožných tvarů. Akrylátové vaničky jsou bezpečné a snižují riziko uklouznutí. Nevýhodou je, že se povrch může poškodit čistícím pískem.

K těm nejkvalitnějším produktům se řadí mramorové vaničky, které rovněž přicházejí v různých tvarech a barvách. Mramor přináší vysokou nosnost až do 300 kg a nabízí vysokou stabilitu i odolnost. Vaničky z mramoru sice patří k finančně nákladnějším, poskytnou vám však jednoduchou údržbu, skvělé tepelné vlastnosti a dlouhou životnost.

Průvodce výběrem sprchové vaničky: Podle čeho se rozhodovat?
Průvodce výběrem sprchové vaničky: Podle čeho se rozhodovat? (Zdroj: WellMall)

Odolné a bezpečné řešení představují i keramické vaničky, které jsou ale poměrně těžké. Cena se zde pohybuje trochu níže, než je tomu u mramoru, na kvalitě to však téměř nepoznáte. Keramické vaničky nabízejí vysokou nosnost, snadný úklid i potřebnou odolnost. Často rovnou přicházejí s protiskluzovou úpravou, díky čemuž minimalizují riziko úrazu.

Až budete studovat dostupné materiály sprchových vaniček, jistě narazíte také na smaltované modely. U nich nejvíce oceníte nízkou cenu a odolnost vůči chemickému poškození i poškrábání.

Pár rad na závěr

Než si definitivně vyberete svoji sprchovou vaničku, zvažte některé okolnosti. Pokud například myjete ve sprchovém koutě pejska nebo jiná domácí zvířata, vyhněte se akrylátovým vaničkám – nabízejí nejnižší odolnost vůči poškrábání a povrch by se mohl rychle poničit. Jestliže je vaše akrylátová vanička už poškozená, lze ji poměrně snadno obrousit a zahladit. Doporučujeme však na opravu přivolat odborníka.

Dalším faktorem jsou látky z různých chemických přípravků. Pokud si například ve sprše často vymýváte barvu na vlasy, doporučujeme vybírat ze smaltovaných nebo keramických výrobků, jelikož nabízejí nejstálejší barvu.

Některé materiály umožňují také zabudování vaničky do podlahy. Jestliže to máte v plánu, vždy se před nákupem ujistěte, že je to ve vaší koupelně možné. Například v panelových bytech tuto variantu instalace nelze zrealizovat.

Při výběru zohledněte také fakt, že kvalitní vanička vydrží řadu let. Jestliže tedy v nejbližších letech plánujete přírůstek do rodiny, doporučujeme hlubší vaničku bez ostrých okrajů. V případě, že se brzy chystáte do důchodu, je naopak vhodná nízká vanička, do které snadno vstoupíte.

Sprchový kout tvoří nedílnou součást skoro každé koupelny. Je jen na vás, jaký tvar a materiál sprchové vaničky zvolíte. Značka WellMall vám vždy doručí kvalitní produkty za příznivé ceny. A pokud si stále nevíte rady s výběrem, neváhejte se obrátit na ochotný zákaznický servis obchodu, ať už telefonicky nebo e-mailem

Publikováno: 10.05.2023, Autor: autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vybrat vanu nebo sprchový kout

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké jsou přednosti koupelnové vany a sprchového koutu.

Rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce koupelny může být náročná jak finančně, tak i časově, pokud nemáte správný recept, jak na to.

Přetvořte starou vaničku na stylovou poličku

Stará plechová vanička může mít spoustu využití, než jen na tradiční koupání. Může se také použít jako originální koupelnová polička.

Čoko-koko závin

Pokud už vás nebaví obyčejný jablečný závin, zkuste zajímavou variantu s čokoládovou náplní.

Návod na skvělý letní dezert musíte vyzkoušet

jak si připravit skvělý letní dezert do horkých dnů

Domácí pribiňák

Pribiňák je oblíbené jídlo nejen dětí. Můžete si ho jednoduše uvařit doma ze smetany, cukru, kakaa a tvarohu a Láďa vám ukáže, jak na to.

ČTĚTE DÁLE

Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?
Víte, kam vyhodit CD, toner a další kancelářské odpady?

Komerční prezentace

Tonery, které používáme v tiskárnách, a ostatní kancelářský odpad mohou mít významný dopad na životní prostředí, pokud nejsou správně recyklovány.

10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně
10 tipů, jak zvládnout rekonstrukci kuchyně

Komerční prezentace

Rekonstrukce kuchyně je vzrušujícím, ale náročným projektem, který může zásadně změnit srdce vašeho domova. Víte, jak ji správně naplánovat?